Sumec na mouchu?!


Léto je v plném proudu a já přemýšlím, kam vyrazit s muškařskou výbavou za místním dravcem. Počasí nám v tomto měsíci moc nepřeje, a proto se náš lov posouvá na brzké nachytano.czranní hodiny nebo pozdní večer, kdy jsou ryby nejaktivnější.
  
   Napadla mne jedna bláznivá myšlenka, která se mi vryla do mysli a každým dnem byla silnější a silnější. Začal jsem střádat informace, poznatky z rybářských serverů a zkušenosti ostatních kolegů s lovem sumců na muškařský prut. Zní to bláznivě, ale proč tuto myšlenku neuskutečnit? Je pravda, že ulovení sumce s muškařskou výbavou je hodně náhodné, ale sem tam se to podaří. Nejčastěji při vycházce za štikou či candátem, kdy nás úlovek sumce hodně potěší a překvapí. Celý týden jsem střádal informace, vázal velké streamery a připravoval se na první pokus o tak nádherného dravce. Hodně mi pomohl kolega z Mrku, který má s lovem sumců na muškařský prut docela slušné zkušenosti. Ty mi dopomohly k mému prvnímu záběru, ale ... nebudu předbíhat.
  
Určitě každý z Vás má v blízkém okolí řeku, kde se sumec vyskytuje.

V posledních letech je hodně přemnožený a vytlačuje původní dravce, jako štiku či candáta. Dá se říci, že je brán jako škodná. Kolega se mi zmínil o špatném zarybnění místní řeky, kde v dnešní době nenajdete bílou rybu střední velikosti (tloušť, plotice, které jsou nejčastější potravou velkých dravců). Přemnožení nám dává docela slušné naděje, že na sumce narazíme a nebudeme muset spoléhat na náhodu.
  
Ideální doba k lovu je brzy ráno (5.00 hod.) či pozdě večer od 20.00 do setmění. Jako výbavu jsem použil oblíbený SAGE Xi2 AFTMA 6, který by teoreticky měl snadno zvládnout sumíka do 1 metru. Jako ideální místo k lovu jsem volil podjezí s hloubkou vody cca 1–1,5 m s táhlým proudem. Mouchy jsem použil stejné jako na štiky (viz foto). Délka 10–15 cm, lanko před muškou je nutnost, k tomu vlasec 0,30 mm.
  
Takto vyzbrojen informacemi a potřebnou výbavou jsem se vydal na první pokus na naši MP vodu kousek od mého bydliště. Dorazil jsem kolem 19.00 hod. a během několika minut jsem stál zabrozen v podjezí a plný očkávání vrhl velkého streamera do hlavního proudu. Po hodině úmorného házení, kdy už jsem ztrácel pozornost a přemýšlel nad tím, co si doma udělám k večeři, přišla najednou rána do prutu. V domnění, že jsem uvázl, jsem zvedl prut a škubnutím se snažil uvolnit mouchu. V tom se ona vázka pomalým,ale neskutečným tahem rozjela do hlavního proudu. Ten okamžik se mi vryl do paměti a při každém pomyšlení se vracím zpět k onomu místu a cítím tu neskutečnou sílu čehosi pod vodní hladinou. Neuběhly ani 4 vteřiny, streamer vystřelil z vody a trefil mě do hlavy. Ani tato rána mne neprobrala z euforie, kterou jsem prožíval.nachytano.cz

Zatáhlo se a začala bouřka. Za normální situace bych se šel schovat, ale pomyšlení na další záběr bylo silnější, a proto (neskutečně promoklý) jsem pokračoval v lovu a … udělal jsem dobře. Po necelé půlhodince přišel na stejném místě další záběr. Situace jako přes kopírák. Ryba se po záseku otočila k hlavnímu proudu, vyjela na hladinu a převalila se  zpět ke dnu. Celé to trvalo možná 10 vteřin a opět skončilo fiaskem v podobě vyháknutí životního úlovku. Odhadem si myslím, že se jednalo o sumce cca 1 m dlouhého.
  
Vybavuji si obě situace a přemítám, proč jsem o ryby přišel. Napadá mne nedostačný zásek (muška neprošla kartáči) nebo zvolit jiné háčky? To vše ukáže čas a další zkušenosti. Řeknete si možná, že metrový sumec není žádná sláva, ale na muškařský prut Vám i v této velikosti připraví nevšední zážitek, na který jen tak nezapomenete.
  
Co napsat závěrem? První vycházka, 2 záběry, nezapomenutelný zážitek - to vše mi dodává naději na další (snad úspěšnou) vycházku k vodě za tímto dravcem. Odnesl jsem si potřebné zkušenosti a v nejbližší volné chvíli opět navštívím nedobyté bojiště. Možná se potkáme!


David Bek
Článek vyšel v časopise Český rybář

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, sdílením, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.


Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 4

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze