TYGŘÍ OŘECH

Občas mne přepadnou myšlenky, ve kterých hledám odpovědi na různé otázky spojené s lovem mých milovaných kaprů. Na jednu z nich, týkající se univerzálnosti nástrahy, jsem dlouho zvažoval odpověď.

nachytano.czKdybych měl do konce života používat jen jednu jedinou nástrahu, která by to asi byla? Kukuřice, hrách, červi, oblíbené boilie Octopussy nebo celoročně úspěšný Hot Demon? Dlouho jsem nad tímto problémem přemýšlel. Když jsem nedávno připravoval pro jednoho z mých kamarádů tygří ořech, uvědomil jsem si, o jak skvělou nástrahu se jedná, a konečně jsem našel odpověď na svou otázku.
   
Tygří ořech (Cyperus esculentus) není luštěnina, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to hlízovitá rostlina (objevena před více než 4 000 lety), která byla jako jedna z prvních pěstována ve starověkém Egyptě, kde z ní vyráběli koláče. V současnosti se pěstuje na různých místech světa, v Evropě např. ve Španělsku v okolí Valencie, kde má název Chufa.
   
Tygří ořech má vícero využití. Díky složení a chuti je z hlíz vyráběn velmi oblíbený nápoj, který je skvělou náhradou mléka pro lidi s alergickou reakcí na laktózu. Olej z hlíz (20-36%) je úspěšně používán při výrobě různých druhů kosmetiky (mýdla, tělová mléka) a ve farmaceutickém průmyslu. V poslední době se o tygřím ořechu uvažuje i jako o potenciálním zdroji pro výrobu bionafty.
Proč chutná kaprům?
   
Důvodem jeho úspěšnosti jsou jednotlivé složky obsažené v tomto rostlinném produktu. Je totiž bohatý na lysin (jedna z esenciálních aminokyselin), který je pro ryby hlavním stimulantem. Obsahuje i další esenciální aminokyseliny, jako např. methionin, cystein, arginin a histidin. V neposlední řadě je tygří ořech i zdrojem sacharidů a škrobů, tak potřebných k rychlému doplnění energie. Pokud bych měl ještě pokračovat, nesmím zapomenout na bohatství důležitých prvků, jako jsou draslík, vápník, fosfor, sodík, zinek či hořčík, důležitých pro správný vývoj organismů. Toto všechno spolu s výbornou nasládlou chutí dává kapřím chemoreceptorům (i když pro člověka má tygří ořech oproti jiným nástrahám poměrně nevýraznou vůni) signál o velmi atraktivní potravě. Je to důkazem, jak skvěle má kapr vyvinuté čichové orgány.

Jaké máme možnosti při lovu s tygřím ořechem?

V první řadě je to nástraha s okamžitou účinností. Kapr na ni reaguje dobře a rychle a je ochoten ji přijímat jak v teplé, tak ve studené vodě. Na trhu si můžeme standardně vybrat ze tří druhů těchto plodů: mini, standard a velký (large). Při rybolovu můžeme využít všech velikostí.
Mini (6-7 mm) – s oblibou používám při masivním vnadění, kdy mám v úmyslu stáhnout na své krmné místo co nejvíc ryb bez ohledu na velikost. V takovém případě je rovněž chci co nejdéle zaujmout sběrem těchto drobných hlíz. Tato metoda je velmi účinná na rybářských závodech.
Standard (8-12 mm) – používám při menších krmných kampaních, kdy je mým úmyslem částěčně eliminovat menší ryby.
Large (12-16 mm) – používám jako nástrahu a návnadu, když chci vnadit výhradně tygřím ořechem a výrazně eliminovat záběry malých ryb. Většinou tuto návnadu umisťuji na okraj krmného místa.
   
Při masivnějším vnadění můžeme narazit i na několik nežádoucích efektů. Pokud použijeme tygří ořech jen jako druhotnou surovinu, může se stát, že rybě zachutná jen ořech (vypadá to, jako kdyby kapři získali jakousi závislost) a bude ignorovat Vaši hlavní nástrahu – většinou se jedná o boilie. Tygří ořech tak nechtěně a výrazně konkuruje naší prioritní nástraze.
   
Druhý nežádoucí efekt nastává, pokud správně neodhadneme množství návnady. Jednoduše to přeženeme a tygří ořech zůstane nespotřebován na dně, čímž si krmné místo pokazíme.
   nachytano.cznachytano.cz
Dalším rizikem je okolnost, že i když chceme cíleně lovit kapry, na masivně provnaděné krmné místo se mohou začít stahovat i amuři. Donedávna jsem byl přesvědčen, že tygří ořech amurům příliš nechutná. Opak je však pravdou! Přesvědčil jsem se o tom v okamžiku, kdy jsem na závodech nemohl tyto ryby dostat z krmného místa dřív, než ořech doslova vyžraly do posledního zrnka. Amuři si sice pochutnali na „bonbonku“, ale já jsem ztratil celý den.
   
Velkou úspěšnost tygřího ořechu připisuji i zvláštnímu jevu, který bych nazval „křupavost“. Je známá věc, že zvuk se ve vodě šíří až 50x lépe než ve vzduchu. Pokud kapři začnou hodovat na místě provnaděném tygřím ořechem, zvuk drcení návnady požerákovými zuby způsobí i zvýšení aktivity dalších ryb v okolí, které si to namíří přesně tam, odkud vychází. To byl i jeden z důvodů, proč byly při skládání jednotlivých složek boilie Hemp–Tiger od Star Baits do finální směsi přidávány i kousky tygřích ořechů! Kulička tohoto boilie obsahuje téměř vše, co tygří ořech nabízí. Moučka, olej a mléko z jeho hlízy v kombinaci s dalšími výběrovými produkty a konopím vytvořily opravdu atraktivní nástrahu pro lov kaprů.
   
Při vnadění partiklem je tygří ořech často používán s dalšími návnadami, jako jsou kukuřice, hrách, pšenice apod. Pro mne je velmi úspěšnou kombinací (jak při vnadění, tak při tvorbě boilie) spojení tygřího ořechu s konopím. Nevím přesně proč, ale tato kombinace je často důvodem k tomu, že kapři absolutně potlačí svou opatrnost při „luxování“ takto provnaděného krmného místa. Poznal jsem to v okamžiku, kdy přicházelo i několik záběrů téměř současně bez toho, aby se ryby poplašily. Tato kombinace – hlavně na velkých nádržích – mi už přinesla spoustu pěkných ryb.

nachytano.cznachytano.cznachytano.cz

Jak připravit tygří ořech?

Osobně preferuji tu nejjednodušší přípravu hlavně tam, kde ho moc rybářů nepoužívá. Namočím suchý tygří ořech do vody (ideální je voda, která neobsahuje chlór) tak na 24 až 48 hodin. Je možné přidat i cukr (já dávám tak 10 % z váhy suchých ořechů), sladidlo nebo aroma. Je možné vyzkoušet i různé aromatické rostliny, jako například skořici, muškátový oříšek, koriandr, anýz a další (mezi mé favority patří jednoznačně i chilli papričky).
   
Takto namočený ořech vaříme cca 30 minut v té samé vodě, ve které byl namočen. Jeho objem se zvětšuje, a když dosáhne maximální velikosti, je připraven. Ideální stav pro použití je v okamžiku, kdy proběhne fermentace. Poznáte to podle toho, že se ve vodě, kde je ořech namočený, vytvoří tzv. žabí sliz. Nemusí se to podařit vždy, zvláště pokud tygří ořechy neobsahují dostatek cukru, a jsou tudíž méně kvalitní. Přidáním cukru tento proces urychlíme a v podstatě fermentaci uměle navodíme. Pro použití v chladných vodách je právě toto – v kombinaci s chilli papričkami – moje volba.nachytano.cz
   
Pro mnohé to zřejmě bude překvapivé, ale tygří ořech je výbornou nástrahou pro lov ve studené vodě. Používáte-li ho pro tento účel, je dobré ho jemně nařezat nebo odříznout kousek z obou stran, aby se lépe uvolňovala šťáva obsažená v hlíze. Můžeme ho i kombinovat s boilie – např. dva tygří ořechy s kuličkou plovoucího boilie. Jen podotknu, že je to skvělá nástraha i ve vodách, kde je přemnožen sumeček americký.
   
Vysoká účinnost při lovu kaprů byla i důvodem, proč se s tygřím ořechem začalo experimentovat v mnoha rybářských firmách. Tygří ořechy zavařené v různých nálevech, moučky, šťáva pod názvem Tiger Slim, olej, drcené hlízy – to vše bývá často součástí mnoha směsí i hotového boilie. Je jen na Vás, jakým způsobem využijete kvalit tohoto skvělého rostlinného produktu, který nám příroda nabízí.

Ať signalizátory pípají a cívky se točí!          

Ivan Fabian
Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 2

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze