MALÁ, NEBO VELKÁ?

nachytano.czJak velkou použít nástrahu? Jak velké boilie zvolit pro vnadění? To jsou jedny z nejčastějších otázek v internetových diskusích ohledně lovu kaprů. Sám na ně často odpovídám v sekci „Dotazy“ na našich webových stránkách nebo i při besedách s rybáři, kterých bývá z kraje roku (než se rozběhne rybářská sezona) víc než dost. 

   Není vždy snadné odpovědět, zvlášť když člověk dobře nezná konkrétní revír. Přesto je možné držet se určitých zásad, které až na výjimky obvykle fungují. Zkusme si to ukázat na několika případech. 
   Jako první z nich zvolíme menší revír (například rybník), kde se chytá převážně klasickým způsobem, na boilie loví jen někdo, a to jen občas. Krom násaďáků jsou zde i středně velké ryby. Pokud byste se o ně pokusili nasazením pevných selektivnějších koulí většího průměru, mohlo by se stát, že na reakci budete čekat velmi dlouho. Ryby zde nejsou zvyklé na větší kusy potravy a může trvat delší dobu, než je akceptují. 
   Osobně bych na těchto vodách začal s 12–18mm atraktivním boilie, jako jsou eXpress, Robin Fish nebo Spiceman či nový Spiceman WS. Z příchutí spíš něco ovocného, například Půlnoční pomeranč, Pikantní švestka, Šťavnatá broskev nebo Ananas N-BA. V létě i Oliheň či Monster Crab. V chladné vodě pak Pampelišku nebo WS2. Menší průměr je výhodněší i v tom, že máme při stejné hmotnosti k dispozici víc kuliček než u většího průměru. Když s nimi vnadíte, ryba pozře mnohem více kusů návnady a začne ji přijímat s větší důvěrou, než když se chytí na třetí kuličku, kterou objeví. Menší průměry se též lépe kombinují s partiklem, který bych na těchto typech vod doporučil doplnit. Pokud na vhodně zvolené místo rozhodíte 1–2 kg drobného partiklu a k tomu 0,5 kg atraktivního boilie menších průměrů, může být odezva mnohem rychlejší, než byste čekali. A to i u lokalit, kde ryby na boilie nejsou moc zvyklé.
   Máte-li však na chytání jen několik hodin, jako návnadu použijte jen trochu partiklu, do PVA punčochy dejte zvlhčený method mix a jako nástrahu 12mm boilie, nebo dokonce ještě něco menšího. Buď 10mm fluo plovky, nebo měkčené feeder peletky. Takto malé nástrahy nemají problém okamžitě přijmout kapři všech velikostí.
   Druhým příkladem jsou přehrady typu Orlík, Slapy, Lipno a podobně. I tady se v určitých obdobích může ukázat malá nástraha jako nejvhodnější, a to zejména tehdy, když se rybám „moc nechce“. Ač to tak někdy nevypadá, v okolí vašeho loviště vždycky nějaké ryby jsou. Jen prostě nemají chuť se krmit. Velká nástraha zůstane nedotčená, ale malé 12mm boilie nebo 10mm pop-up jsou natolik dráždivé, že jim mnohdy neodolá i jinak netečná ryba. Jen bych na tomto typu vod do návnady přidal i větší a pevnější kousky, jako je 20–24mm boilie. To, že nemáte záběr, ještě neznamená, že menší ryby nevysbírají návnadu, zvlášť tu drobnější. Proto je třeba, aby něco zůstalo na místě, než přijedou ty větší.nachytano.cz
   Naopak, jsou-li ryby na přehradách aktivní, potřebujete mít v návnadě co nejvíce pevnějšího boilie větších průměrů. Jen tak lze alespoň chvíli zdržet velká hejna kaprů migrujících za potravou. Stejně je nezastavíte. Pokud ale v návnadě bude dost hodnotného krmení, je velká pravděpodobnost, že se další den vrátí. 
   Jako nástrahu obvykle volím selektivnější boilie 20–24 mm. Většinou něco z variant Liverix Mazaná škeble, BigS Oliheň & Javor, Gangster G2 nebo Fanatica Koi či Losos & Ráček & Asa. Pokud přesto mám problémy se středně velkými rybami (5 až 8 kg), zkusím nasadit 30mm extra vysušené koule. Někdy to pomůže. Posledně jsem po jejich nasazení měl záběry už jen od ryb nad 12 kg! Jindy ale naopak velká koule přitáhne pozornost těch nejmenších. Pamatuji, jak mi na Orlíku při nasazení „třicítky“ zabral zhruba 40cm kapr. Zíral jsem na to stejně nevěřícně jako Eskymák na nové plavky!
   Ještě větší potíž může nastat na mělčích přehradách typu Pálava, Šírava, Králová apod., kde je hodně velkých bílých ryb. Tady málokdy krmím boilie menším než 24 mm (zejména v teplých obdobích). Většinou ho volím i jako nástrahu. Vypozoroval jsem, že jako ochrana před menšími rybami zde mnohdy víc udělá typ použité esence a případně i esenciálního oleje než velikost či tvrdost koule. Například na některých vodách cejni zbožňují Asafoetidu, jinde o boilie s Asou téměř nezavadí. Někde působí selektivně Krab, jinde Oliheň či Losos. Občas pomůže pokapání EO Black Pepper. Často se mi taky osvědčilo zabalit 24mm boilie + 18mm pop-up do obalovacího těsta nebo játrového Ultra Liver a udělat z toho obří nástrahu velikosti menšího vejce. Důležité je nechat ji déle zatvrdnout. S touto variantou mám chycené krásné ryby. Někdy to zase chce opačný přístup, a pokud ryby vyloženě neberou, není od věci použít menší průměr nebo něco dráždivějšího, jako je Pampeliška nebo Pikantní švestka.
   Podobná situace jako na přehradách bývá na velkých řekách (např. na Labi). I zde je nutné použít větší a tvrdší návnadu a nástrahu. Velcí cejni zde většinou tolik nezlobí, zato jsou tu nenasytní tloušti gigantických rozměrů, kterým nedělají problém ani dvě třicítky za sebou! Někdy není jiné obrany, než se přestěhovat o kus dál nebo vytrvat a doufat, že přijedou početná hejna velkých kaprů, která tlouště z loviště vytlačí. 
  nachytano.cz A co teprve sumci! Ti „zfutrují“ úplně všechno. Mnohdy nepomůže ani větší průměr, ani velmi tvrdé boilie, ani jiná příchuť. Proto je podle mě na řekách nejdůležitější ze všeho nalezení oblastí, kde se v tu chvíli zdržují (nebo alespoň kudy proplouvají) větší a opravdu velcí kapři.
   Zvláštní kapitolou jsou pískovny. V poslední době na nich často chytám a čím dál víc se přesvědčuji, že tady je největší prostor pro kreativitu či jakýsi rybářský šestý smysl. Například loni na jaře mi ze všeho nejvíce fungovala plovoucí 14mm Pampeliška. Měl jsem na ni 4x víc záběrů než na jakékoli jiné nástrahy. Jeden kapr mi ji dokonce chytil při průletu vodou, a to letěla na kraťounkém 8cm návazci za 113g olovem! Zřejmě nějaký místní závodník ve F1. 
   Později mi začal fungovat panáček, na nějž jsem použil ⅔ 16mm potápivého boilie a ½ plovoucího 14mm. Klasická kombinace dvou kuliček 16 + 14 mm nebo 20 + 14 (18) mm moc nefungovala. 
   V létě byla nejlepší samotná 16 až 20mm nástraha na dno. Používal jsem buď boilie naložené v dipu, to když se rybám moc nechtělo, nebo naopak Exclusive Salty – vysušené v soli, když přicházely časté záběry od středně velkých ryb. 
   No a na podzim se jako nejlepší ukázala 24mm kulička nově vyvíjeného Gangsteru G7. Měl jsem na ni váhový průměr téměř 17 kg! Poslední větší kapr počátkem prosince přišel na 16mm Pampelišku s 10mm plovkou Máslová hruška.
   Ještě větší loterií bylo složení návnady. Zatímco rok předtím mi na stejné vodě fungovalo silnější vnadění řepkou a boilie, loni jsem při jakémkoli silnějším krmení čekal na záběr nejméně tři dny. Na řadu tedy přišlo zredukování návnady jen na směsici různých velikostí boilie a já vnadil buď jen několika hrstmi, nebo maximálně 1–2 kg boilie na každé místo. 
   Nedokážu vyhodnotit, jestli se kapři během roku tak poučili, nebo prostě jeden rok měli dostatek přirozené potravy a druhý ne, možná to má i jiný důvod. A v tom je rybařina tak krásná. Na spoustu otázek neexistují jednoznačné odpovědi, jen naše domněnky, které je potřeba vyzkoušet v praxi. Přeji vám, aby vám to zkoušení vycházelo co nejvíce.
Hodně úspěchů!

Máte-li na chytání pouze několik hodin, jako návnadu použijte jen trochu partiklu, do PVA punčochy dejte zvlhčený method mix a jako nástrahu 12mm boilie.

Jako ochrana před menšími rybami mnohdy víc udělá typ použité esence a případně i esenciálního oleje než velikost či tvrdost koule.

Malé 12mm boilie nebo 10mm pop-up jsou natolik dráždivé, že jim mnohdy neodolá i jinak netečná ryba.
Text / Michal Kučera
Foto / autor
Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 0

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze