KOMU SE NELENÍ, TEN RYBÁM... KOŘENÍ

Odkdy člověk používá přírodní aromatické látky? Pravděpodobně od doby, kdy vymyslel hrnec, což mohlo být v době neolitu. Později se tyto vzácné a výjimečné plodiny používaly i místo peněz. Francouzi si museli počkat až na 16. století, než se jeden z nich odvážil zaútočit nachytano.czna více než stoletý holandský monopol na dovoz koření z Indie a Cejlonu.

Tehdy se syn lyonského obchodníka s výstižným příjmením POIVRE Pierre (poivre – česky koření) vydal do světa hledat „hnědé zlato“, které dnes používáme jako přirozenou součást života. Ze stovky druhů koření, které tvoří květy, semena, plody, kůra, ořechy nebo výhonky, sladké, kyselé nebo pálivé, je asi tucet zajímavý pro většinu rybářů a výrobců návnad. Když je porovnáme s dnešními syntetickými produkty, které se přidávají do návnad, rychle zjistíme, že přírodní koření kvalitu návnady jedině zvýší. Vezmete-li kuchařku, knihu o léčivých rostlinách nebo kvalitní rybářský katalog, neměla by tam chybět zmínka o koření. Přírodní původ a vlastnosti koření mají totiž mimořádný účinek na přitažlivost návnady.

SKOŘICE
Skořicovník pravý pochází z Cejlonu a skořicovník kasiový z Číny a Sundských ostrovů. Skořici získáváme z kůry skořicovníku. Kůra oloupaná z mladých, asi tříletých větví se čistí od nahořklé slupky a do obchodu se dodává buď ve svítcích nebo mletá na prášek. Kůra ze skořicovníku pravého je jemnější. Jemný prášek se přidává do BIRD FOOD a má vynikající účinek.

KMÍN
Kmín má jemně pikantní chuť, maličko anýzovou a citronovou. Je to bylina vysoká až jeden metr. Kořením jsou semínka obsahující silici kmínovou. Tři až šest kapek této olejové esence nám stačí na deset vajec. Mletý kmín výborně ochutí směsi v kombinaci s ovocnými aromaty, jako např. tutti frutti, jahoda, brusinka.

ZÁZVOR
Jsou to hlízy s kořennou citronovou chutí, lehce kafrovou. Sušený prášek se velmi často používá v mnoha indických kořenicích směsích. Dobré výsledky byly zaznamenány v kombinaci s ovocnými aromaty banán nebo broskev.

MUŠKÁT
Pochází ze stromu muškátovníku pravého, který se pěstuje ve vlhkých tropických oblastech. Plodem je červená bobule, která obsahuje semeno obalené červenou slupkou. Tato slupka sušením zežloutne a oddělí se od semen. Do obchodu se dodává jako „muškátový květ“. Vlastní semena zbavená tvrdé skořepiny a konzervovaná vápenným práškem se nazývají „muškátový oříšek“. Tento ořech uvolňuje vůni mentolu a bergamotu. Je opět velmi vhodný v kombinaci s ovocnými aromaty.

PEPŘ
Nejčastějšími druhy jsou:
- černý pepř: usušené bobule i s kůrou,
- bílý pepř: stejný jako černý jen s tím rozdílem, že se před sušením zbaví kůry,
- zelený pepř: stále ta stejná rostlina, jen jsou plody sbírané před dozráním,
- šedý pepř: je to směs zbytků ze zpracování předešlých druhů (pro rybářství není zajímavý).

V každé variantě se piperin (pikantní substance, která nás nejvíce zajímá) nachází pod slupkou bobule, zatímco aromatické složky ve vnitřní bobuli, odkud se získává vynikající olejový extrakt „black pepper“. Ten je jedním z nejoblíbenějších, přináší dobré výsledky, doporučuje se používat deset až patnáct kapek na deset vajec podle toho, do jaké směsi nebo vůně jej chceme použít. Ideální je do kořeněných a rybích směsí.

HŘEBÍČEK
Poupě květu pikantní a ovocné chuti obsahuje velké množství oleje, jehož 3 až 6 kapek úplně stačí na 1 kg směsi. Vhodný je v kombinaci se sladkými a ovocnými aromaty. V práškové podobě se prodává pod názvem Mega Clove. Jestliže se rozhodnete pro jahodové aroma, nemělo by ve Vaší směsi chybět toto koření.

nachytano.cznachytano.cz

KORIANDR
Pochází z jednoleté jemné byliny koriandru setého. Nažky koriandru jsou kulaté a v syrovém stavu mají nepříjemnou chuť a vůni. Kromě jiných látek obsahují silici koriandrovou. 5 až 10 kapek této silice na 1 kg směsi úplně stačí. Už naši dědové znali účinky koriandru v těstíčkách, které si vyráběli, a proto se toto koření mezi rybáři stalo jedním z nejoblíbenějších.

JALOVEC
Malá fialová bobulka ze stejnojmenného keříku. Na Slovensku je známá především jako jeden ze základních produktů používaných při výrobě borovičky. Esenciální olej z jalovce prodávaný na trhu pod názvem Juniper je vynikající aromatickou příměsí do kořeněných směsí. 7 až 8 kapek Vám stačí na 1 kg směsi.

VANILKA
Je trvalá popínavá rostlina pocházející z Mexika. Na efektivní opylení květu nestačí mouchy nebo včely. Proto se v zemích, které ji produkují, používá umělé opylení. Vyprodukované množství není dostatečné, a proto se ve velké míře vyrábí syntetická, což umožňuje pokrýt světovou poptávku. Plody jsou dlouhé, tenké lusky, které se před dozráním sbírají, fermentují a suší. Při této přípravě zhnědnou a pronikavě voní vanilínem, který se na luscích vylučuje v podobě bílých lesklých jehliček. Je to už odedávna jedno z nejoblíbenějších koření používaných rybáři.

ASA FOETIDA
Používá se v potravinářství jako přísada do hořčic. Tato indická rostlina uvolňuje odporný zápach. Ale olejový extrakt z její pryskyřice je pro nás výjimečně zajímavý. Je to jedna z nejúčinnějších aromatických přísad do boilie, především na masovém základě.

PAPRIKY
Papriky dosahují výjimečné sladkosti a vůně. Rovněž mají vlastnost odolat vaření, což jim dává všechny trumfy, pokud jsou součástí směsí. Získává se mletím zralých plodů, a to buď sladká, nebo pálivá. Obsahuje štiplavý alkaloid – kapsicin, kromě toho silici, pryskyřicové barvivo, vitamín A a množství vitamínu C. Je výbornou přísadou pro mnohé  rybáře už dobře známé směsi Hot Red Pepper, která je s úspěchem používána především v chladnějších vodách do kořeněných a rybích směsí.

ČESNEK
Znamenitá a biologicky velmi hodnotná zelenina a koření. Celá rostlina, ale hlavně stroužky obsahují silici. Ta je hlavním důvodem, proč se kapři zajímají o nástrahy, ve kterých se používají produkty z česneku. Vždyť jednoduše vytvořený dip z rozmačkaného česneku zalitého olejem nebo líhem má už na kontě nemalé množství kaprů. V práškové formě je prodáván pod názvem Strong Garlic, je výborným přídavkem do rybích a kořeněných směsí. Svědčí mu hlavně studenější vody, na kterých jsou pravidelně úspěšné i kuličky česnekovo-mentolové (Garlic-Mint).

nachytano.cznachytano.cz

Tajemství směsí
   
Jmenovaná koření jsou díky svým vlastnostem přímo předurčena pro „vodní kulinářství“. Co se týká komerčních návnad, buďte si jisti, že tajemství směsí je přísně střežené a jen zřídkakdy je na ochucení směsí použito jen jediné koření. Kromě případů, když ji několik kapek olejového extraktu posilní, nebo musí být koření používáno nejen pro svoji vůni, ale také pro své zažívací a chuťové vlastnosti. Ve skutečnosti může použití přírodního aroma v kombinaci se syntetickým změnit původní vlastnosti produktu. Některá promyšlená spojení mohou dosáhnout stejné kvality jako směsi skládající se z velkého množství surovin, kde velmi záleží na jejich výběru a čerstvosti.
   
Koření má také blahodárný vliv na trávicí trakt ryb, hlavně v chladném období, kdy je metabolismus zpomalen. Především u směsí s obsahem vyššího množství proteinů je důležité ve studené vodě používat koření. Jako příklad uvedu nejznámější produkt ROBIN RED. Tato typická přísada směsi koření má dvacetiletý úspěch v celé Evropě. V současnosti představuje vrchol. Proto moje boilie v chladné vodě vždy tvoří základní směs Robin Red Bird Food Mix.
   
Nejraději používám kořeněné směsi hlavně ve studených měsících, ale znám rybáře, kteří je používají během celého roku. Téměř všichni výrobci nabízejí přísady, ze kterých některé dosáhly světového uznání. Uvedu nejznámější. Vůně Ultra Spice a Mega Spice od RODA HUTCHISONA, Nutra Spice od NUTRABAITS, Malay Spice od KEVINA NASHE a nesmím zapomenout na starší a neméně slavnou Malay Spice Oil od CATCHUM.
   
Tento seznam bych ukončil produkty PERFORMANCE BAITS, protože je používám už několik let a představují nejvyšší příčky stupnice kořeněných produktů současnosti. Rozdělím je do dvou základních aromatických skupin. První se skládá z tekutých aromat, jako je např. fenomenální Indian Spice, a druhá z esenciálních olejů na bázi koření, např. Asa Foetida, Black Papper. Získané destilací jsou silně koncentrované a s obměnami jsou často používané v receptech průmyslové výroby. Všechny tyto poznatky byly využity při tvorbě nejvyšší řady od STAR BAITS – Concept, kde se hlavně silně kořeněná kulička Hot Demon stala favoritem mnohých rybářů. Ne proto, že pěkně voní, ale hlavně proto, že dokáže chytat velké množství ryb.
   
Koření ve všech formách, ať už původní nebo ve formě aromatických olejů, které jsou vyrobené speciálně pro rybolov, Vám nabízejí velký výběr. Při práci s přírodními produkty v kombinaci s průmyslovými můžete vytvořit návnady s výjimečnými vlastnostmi.

Ivan Fabian
článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 1

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze