JAK ZATRAKTIVNIT NÁSTRAHU?


S touto otázkou si určitě nemálo rybářů láme hlavu. Znáte to. Navnadíte a čekáte na záběr. Nad vaším lovištěm se začnou dělat kruhy, sem tam vystoupí bubliny od ryjících kaprů, sem tam i nějaký vyskočí.

nachytano.cz Trvá to několik minut, někdy i déle, ale udice se stále ani nepohnou. Za chvíli veškerý ruch utichne na znamení, že ryby vyluxovaly návnady a odpluly jinam. To je vážně k vzteku. Co s tím?
   
Těch důvodů, proč se tyto věci stávají, může být několik. Například nedokonalá, příliš nápadná montáž, zamotaná udice, tupý háček atd. Těmito věcmi se ale dnes zabývat nebudeme. Zaměříme se na zatraktivnění nástrahy, tedy jejího odlišení či zvýraznění od návnad. To může být často klíčem k úspěchu, neboť atraktivní nástraha kapra snáze upoutá. Někdy ho dokonce může i vydráždit. Prostě mu to nedá, aby do ní nezačal strkat, nasávat a vyfukovat, nasávat ... bum! A je tam!
   
Úplně nejjednodušší a zřejmě nejpoužívanější variantou je dipování. Nepotřebujete k tomu žádné speciální pomůcky, nástrahu stačí jen na několik hodin či dnů namočit do dipu a nechat nasáknout. Neměla by ale být úplně ztvrdlá, neboť přes pevnou slupku bude tekutina pronikat jen velmi velmi pomalu. Stejný problém může nastat u některých „plastelínových“ hotovek, které nemají šanci něco vsáknout. Naopak, čerstvější a poréznější boilie (a je úplně jedno, jestli mražené nebo trvanlivé) přijme už během pár hodin atraktivní tekutiny hluboko dovnitř. Díky tomu je pak ve vodě může delší dobu vypouštět do okolí a lákat ryby, zatímco dip z tvrdého nebo plastelínového boilie se téměř okamžitě smyje po dopadu do vody.
   
Dip si lze zakoupit již vyrobený nebo si jej můžete sami zhotovit z esencí, tekutých potrav, případně i sladidel a esenciálních olejů. Nedoporučuji k tomu používat oleje, protože ty mají při skladování v teplejším prostředí (čemuž se u dipů nelze mnohdy vyhnout) tendenci žluknout. Jako menší tip Vám předkládám tři varianty pro jemnější, silnější a selektivní dip.

Jemná varianta:
5 ml esence
30 ml Minamino
30 ml Ovocný/Masový/Rybí aminokoncentrát (podle typu příchutě)
3 ml Talin
Silná varianta:
30 ml esence
30 ml Feedstim XP
15 ml CSL
5 ml Talin
případně 2-5 ml N-Butyric Acid
Selektivní varianta:
30 ml esence Slaná ančovička
30 ml Játrový extrakt
3 ml EO Black pepper

nachytano.cznachytano.cznachytano.cz

 Další možností je suchý neboli obalovací dip. Opět je to velmi jednoduché. Vezmete nástrahu, krátce ji namočíte ve vodě nebo ještě lépe v dipu či tekuté potravě, vložíte ji do nádobky se suchým dipem a obalíte ji sypkou složkou ze všech stran. Postup doporučuji dvakrát opakovat. Po krátkém zaschnutí můžete nahazovat. Po dopadu do vody se vytvoří poměrně silná vrstva lákavého slizu. Ta se ve vodě kupodivu z nástrahy jen tak nesmyje, naopak na ní vydrží velmi dlouho. Pro rybu to může vypadat velmi nenápadně (žádný pevný tvar) a zajímavě.
   
Kromě obalovacího dipu můžete použít též extrakty nebo různé jemné atraktory. Často bývá doporučován Betain, ale já mám mnohem lepší zkušenosti s Předtrávenou moučkou EZT 97, Robin Redem, sypkým Feedstimem XP či Obalovacím extaktem Liver +. Postup je podobný jako u obalovacích dipů. Zvlhčíte nástrahu v dipu, AK či tekuté potravě, posypete sypkou složkou a necháte dobře zaschnout. Účinnost bývá velmi vysoká.
   nachytano.cznachytano.cznachytano.cz
Jednou z nejúspěšnějších variant jsou obalovací těsta. Občas se dají zakoupit již zpracovaná, mnohem častěji se ale setkáte se sypkými směsmi, ze kterých si těsto přímo u vody vyrobíte hnětením sypké a tekuté složky. Jde to i s vodou, ale opět (jako v předchozím případě) doporučuji použít dip, Amino Komplet nebo např. Multi Amino. Výborné jsou i tekuté potravy, jako je CSL, Feedstim XP, Játrový extrakt či Minamino. Těsto je pak mnohem atraktivnější. Vždy si zpracujte jen tolik těsta, kolik spotřebujete v den lovu - maximálně v následující. Neuvařené těsto se totiž obvykle začne brzy kazit. Chladné prostředí (lednička) to sice o něco zpomalí, ale úplně nezastaví. Je též nutné těsto uchovávat v nějakém mikrotenu, aby rychle neosychalo a tím netvrdlo. Potom by s ním šlo jen obtížně obalit nástrahu.
  nachytano.cznachytano.cznachytano.cz 
Těsto se ve vodě postupně omílá a pouští do okolí lákavé voňavé mraky. Nástraha tak působí velmi dráždivě. Má měkký, nepravidelný obal, ale zase tuhé jádro, které znemožní menším rybám rozbít nebo pozřít celou nástrahu. Jejich aktivita upozorní kapry na přítomnost potravy a ten nejzvědavější se obvykle brzy chytí. Pohříchu je to obvykle jeden z těch menších, kteří jsou věčně hladoví, zvědaví a neopatrní. Proto je to taktika zejména pro rychlé vyvolání záběrů bez ohledu na velikost ryb. Několikrát se mi ale podařilo s pomocí obalovacího těsta nachytat ryby velkého váhového průměru. Pravděpodobně opanovaly loviště a menší mezi sebe nepustily.
  
Velmi zajímavou a mnohem selektivnější variantou je již dříve zmiňovaný Obalovací extrakt Liver +. Kromě sypké části tentokrát budete potřebovat i tekutý Aktivátor. S pomocí obou složek vytvoříte jakési zvláštní těsto připomínající žvýkačku. Jeho silná játrová vůně je přitažlivá zejména pro větší kapry. Co víc, těsto vydrží obalené na nástraze i více než den. Pak okolo propluje kapr, chce si jen tak nevinně zažvýkat onu játrovku, ovšem nevšimne si háčku, což se odrazí na pronikavém zvuku Vašeho hlásiče. Následuje hektické zdolávání, focení kapří modelky a její šetrný návrat do vody. Pěkná pohádka, co říkáte? Malým kaprům ji prý čtou každý večer před spaním. A pak máme něco chytit...

Michal Kučera
Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 1

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze