FEEDER A VŠE O VNADĚNÍ - Míchání vnadicích směsí pro krmítko na tekoucí vody

Tekoucí voda může být pro mnohé rybáře celkem oříškem a pravda je dokonce taková, že někteří naši kolegové na řekách či jiných tekoucích vodách  prakticky vůbec neloví. A jaký je důvod? Možná to zní hloupě, ale v mnoha případech je to pouhá pohodlnost. K řekám je nachytano.czobvykle horší přístup než ke stojatým vodám. Nemůžete si tam prostě sednout kdekoli, a když je nějaké to místečko obsazené, tak si prostě musíte udělat to svoje.

Svoje je ovšem ve velkých uvozovkách, protože nikdy nebude Vaše, a když tam příště přijdete, může být opět obsazené. Břehy mohou být strmé a vysoké, což neumožňuje pohodlně podebrat ryby. Investice do podběráku s dlouhou rukojetí u těchto rybářů nepřipadá v úvahu. Tekoucí voda také odnáší splávky a neustále zvedá čihátka k prutům. A možná největší problém je ten, že se tu kapři (ani ti vysazení) neloví tak snadno. Cejni, plotice, tloušti a ani parmy je nezajímají, takže řeky ze svého repertoáru vypouští.
   
Vadí nám to? Ne! I tak je u řek docela plno, a čím méně tam bude lidí, tím více budeme mít klidu a prostoru pro naše experimentování s feederovými pruty, protože ty jsou pro lov v tekoucích vodách jako stvořené.  Při lovu v nich (stejně jako ve vodách stojatých) platí, že kdo správně vnadí, ten loví víc. Je to tak a jakákoli diskuse na toto téma je, myslím, naprosto bezpředmětná.
   
I na tekoucích vodách se dá vnadit všemi možnými  způsoby a je jedno, zda lovíte klasickou položenou, nebo feederovým prutem. Můžete udělat vnadicí koule a házet je rukou, můžete  použít prak, jestliže lovíte na velké řece a chytáte ve větší vzdálenosti. Vždycky ale bude záležet především na  podmínkách, ve kterých lovíte, a na vlastním uvážení. Ať ale chytáte na jakékoli tekoucí vodě (třebaže je to malá říčka, nebo veletok), nikdy neuděláte chybu, když použijete feederové krmítko a budete vnadit jeho pomocí.
   
Kdosi chytrý a šikovný kdysi vymyslel klecové krmítko se zátěží a otevřenými konci, které používáme na stojatých vodách a o kterém jsem hovořil v minulém díle tohoto seriálu. To stejné krmítko využíváme i k lovu v tekoucích vodách, kde se osvědčuje naprosto skvěle. Sláva tomu, kdo jej vymyslel! Díky němu můžeme i na hodně proudné vodě lovit s nástrahou umístěnou přesně tam, kde ji chceme mít, tedy v zóně vnadění, kde se snažíme soustředit ryby a co nejdéle je tam udržet. Pokud jste jen trochu šikovní a naučíte se co nejpřesněji házet, bude se Vám to bez větších problémů i dařit. Dosáhnete pravděpodobně většího úspěchu, než kdybyste se snažili vnadit pomocí praku a vnadicích koulí, protože je silnější proud dokáže odnést bez problémů z místa, kam je naházíte, a Vy pak lovíte na  místě bez krmení. Ryby  se mohou soustředit až několik desítek metrů od místa dopadu krmení a Vy to nezjistíte. Můžete ulovit několik málo ryb a prostě si řeknete, že dneska zkrátka neberou, smíříte se s tím a přitom kousek od Vás mají ryby hody, aniž byste to tušili. Vnadění rukou a prakem  na silně tekoucí vodě vyžaduje zkušenosti a cvik. Ty žádný začátečník nemá, a tak každému, kdo loví na řece, respektive kdo s lovem na řece začíná a jako nářadí si zcela správně vybere feederový prut, doporučuji zcela jednoznačně krmítko. To Vám ušetří spoustu starostí a hned v začátku přinese opravdu skvělé úlovky, na které byste si jinak nesáhli. Krmítko vždycky leží na stejném místě (tedy pokud  budete přesně házet), takže vnadicí směs spolu s jinými dobrotami pro ryby se z něho bude uvolňovat stále na stejném místě a Vaše nástraha je samozřejmě k dispozici rybám, které tam připlují. Je to opravdu velmi jednoduché, a jak všichni víme, většina jednoduchých věcí funguje naprosto dokonale a je celkem zbytečné k tomu cokoli vymýšlet. Čímkoli jiným si jen komplikujete život a ve finále Vám to nic lepšího nepřinese, ba právě naopak.
   
Aby byla Vaše strategie lovu s krmítkem na tekoucích vodách dokonalá, je také třeba připravit si  správně vnadicí směs. Připravovat ji budeme podobně jako pro vody stojaté, avšak zde je třeba velmi pečlivě volit, jakou směs použijeme, protože ne všechny tekoucí vody jsou stejné. Na vodách stojatých máme všechno usnadněno. Voda se nehýbe a směs se proto musí rozplavit co nejdříve samovolně. Tohle není na tekoucí vodě přípustné. Kdybyste použili k lovu na řece stejnou směs, jakou připravujete pro lov v krátké vzdálenosti a ještě k tomu na mělkou stojatou vodu, proud by Vám vypláchl krmítko dříve, než by se dostalo ke dnu. Na pomalých, klidných vodách tohle udělat můžete a je to tak docela správně. Stačí jen, když takovou směs v krmítku více smáčknete a máte přesně to, co potřebujete – plynule se uvolňující směs, která nejlépe láká ryby do blízkosti nástrahy.
nachytano.cznachytano.cz   
Ovšem na silně tekoucích vodách s takovou směsí neuspějete. I když směs umáčknete, proud vypláchne krmítko příliš rychle na to, aby směs udržela ryby na jenom  místě. Stále budou mít tendenci splouvat níž po proudu spolu s většími kousky unášené potravy. V podstatě by se dalo říci, že s každým krmítkem, které dopadne ke dnu, si ryby od háčku odháníte. Myslím, že nikdo, kdo jde na ryby, to v plánu nemá a je třeba na to myslet.
   
Jestliže lovíte v proudu, udělejte si vždycky jednoduchý test. Přidržte naplněné krmítko těsně pod hladinou a sledujte, jak rychle ho proud vyprázdní. Bude-li to příliš rychle, pak směs více smáčkněte. Jestliže to naopak trvá příliš dlouho a nejste s výsledkem spokojeni, pak už je každá rada drahá a jen těžko s tím něco uděláte. Proto i pro lov v řece míchejte krmení s citem a spíše sypké než vyslovené lepidlo. V krmítku se dá více smáčknout vždycky, a vždycky se dá také přivlhčit, aby více lepilo, protože soudržnost mnoha směsí se dá přímo ovlivňovat tím, jak silně ji provlhčíte. U mnoha směsí znamená více vody větší lepivost a na to je opravdu potřeba dávat bedlivý pozor.
   
Z toho, co jste až dosud vyčetli, zcela jasně vyvodíte, že i na řeku lze namíchat do krmítka směs, se kterou byste se jinak připravovali na vodu stojatou. Nicméně podmínky ztížené silnějším proudem vyžadují směsi lepivější, tedy určené přímo k lovu na řekách, nebo směsi univerzální. Po pravdě řečeno, speciální směs určenou pro tekoucí vodu bych čistou dal do krmítka jen v takovém extrému, jako je Dunaj či silně tekoucí Labe. Mnohem obvyklejší je připravit cílovou směs z kombinace směsi pro řeku a směsi zacílené pro konkrétní rybí druh, přičemž větší podíl zde bude mít směs cílová a směs pro řeku bude pouze jako doplněk.
   
Pokud byste připravovali vnadicí koule pro házení rukou anebo střelbu prakem, pak to bude přesně naopak. Základem je směs na řeku a cílová ryba zde bude v nejsilnějším poměru 1 : 1. Taková směs se ale pro krmítko nehodí. Byla by příliš lepivá. I když – není směs jako směs, a to, že je na nějakém obalu napsáno River, ještě neznamená, že to tak opravdu je. Hovořím tu o opravdových směsích určených pro řeku. Většina feederových směsí není nijak označena, a pokud tomu tak není, pak musíte počítat s tím, že jsou víceméně univerzální a podle toho k nim při míchání i přistupovat. U kvalitních směsí  naleznete na obalu způsob a možnosti použití, ale pravidlo to rozhodně není.
   
Pro většinu tekoucích vod je možné použít některou ze směsí určených na cílovou rybu a doplnit ji univerzální směsí pro feeder. Nejběžněji se používá kombinace feeder a cejn, feeder a plotice a feeder a kapr. Další variantou je mix cílové ryby se směsí pro tekoucí vodu. Najdete-li na pultech prodejen variantu cílové ryby s tím, že už je připravena pro použití na řece, pak doporučuji ji nejdříve opatrně vyzkoušet, neboť nevíte, jak moc bude lepit. Vlhčete ji tedy velmi opatrně. Já raději volím varianty vlastního mixu, neboť mohu snadno upravovat poměry podle potřeby, a když mám oblíbené krmení, tak jej v podstatě nemusím měnit. Stačí jen upravit poměr a mohu se stejným  a osvědčeným krmením lovit jak na pomalu tekoucích, tak i silně tekoucích vodách.
nachytano.cznachytano.cz   
Všechny směsi pro tekoucí vodu (zvláště pro rychleji tekoucí vodu) je nutné doplnit hrubými složkami, jako jsou drobné pelety, měkká kukuřice, a když přidáte ještě masné červy, pak už nemůžete mít nic lepšího pro rychlé a účinné chytání. Hrubší složky a živá složka jsou v tomto případě mimořádně důležité, protože jemnější směs se rychle odplaví a pouze hrubší částice setrvávající na místě tam mohou ryby udržet. Podcenění této skutečnosti je hrubou chybou. V případě hrubých složek bych chtěl zvlášť upozornit na možnost  přidat do směsi kvalitní pelety ve velikosti 2 mm, které udrží ryby na místě mnohem lépe než anglická vločka, kterou proud velmi snadno odnáší.  Lov s krmítkem na řece je velká zábava a každá řeka přináší větší druhové zastoupení než vody stojaté. O překvapení tedy nebývá  nouze a nikdy se zde nebudete nudit. Mnoho zajímavých ryb se drží právě v proudech a tam, kde jsou velcí cejni, jako třeba na Labi, nebo parmy, jako například na Moravě. Je to vždycky výzva, kterou správný rybář nikdy neodmítne.

Opět uvedu několik příkladů míchání vnadicích směsí pro lov na řekách.

1 díl Silver X Bream Specimen – Fishmeal,  ½ dílu  Silver X River –  Original, Marine Halibut Pellets – 3 mm,  XL Liquid Marine Halibut nebo XL Liquid Worm, červi, hnojáci
   Toto je směs postavená pro teplou letní vodu na Labi, speciálně pro velkého cejna. Velký cejn si už tolik nepotrpí na sladké jako ti menší a dává přednost směsi páchnoucí rybinou, což vlastně dělají všechny velké kaprovité ryby. Cílová ryba je zde jasná a podíl lepivé River směsi naznačuje, že se bude lovit v silněji tekoucí vodě. Na tuto směs dobře reaguje také kapr. Pelety spolu s živou složkou drží ryby na místě hodně dlouho.
½ dílu Silver X River –  Original,  1 díl Silver X Specimen – Original, ¼ dílu Source Groundbait,   ¼ dílu  Source Pellets – 4 mm , XL Liquid Worm,  červi, hnojáci
   
Jedna z mnoha vynikajících směsí k lovu parem.

Silver X Specimen je vynikající k lovu všech velkých ryb, River rovněž a přidá trochu lepivosti, Source je pak jednou z nejlepších pro lov parem. Je velmi výrazná, a proto ji přidávám vždycky jen v menším množství jako doplněk a silné lákadlo. Pelety a živá složka pak drží ryby na místě po dlouhou dobu. XL Worm je atraktant, který patří k nejlepším pro lov na řece, a parmy ho milují. Do této směsi se také s vervou pustí kapr a velký cejn.
1 díl Frenzied Hemp Match Original,  2 díly Swim Stim  Match,  ½ dílu Swim Stim Amino Original Expanders pellet – 4 mm, XL Liquid Brasem, masní červi
   nachytano.cznachytano.cz
Tato směs je univerzální a vynikající pro lov všech kaprovitých ryb v pomalu tekoucích vodách, a pokud ji více stlačíte, obstojíte s ní v i rychleji tekoucích řekách. Je sladce vonící s lehkým přídavkem rybiny, takže láká na loviště malé i velké ryby. Tam je podrží předem připravené pelety typu Expanders a masní červi. Jakmile se dostaví na krmené místo první ryby, použijte expandéry i na háček. Nebudete litovat!

Milan Tychler
Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 1

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze