FEEDER / Vlasce stejného průměru a různé průtažnosti + pletenka

nachytano.czBez dobrého vlasce si v podstatě dnešní rybařinu nedovedeme vůbec představit. Vlasec používáme při všech rybolovných způsobech včetně muškaření. Proč je pro nás vlasec tak důležitý? To není otázka, nad kterou bychom se museli dlouho zamýšlet. 

   Rybářský vlasec nám umožňuje snadno a s velkou přesností dostat naše nástrahy na předem vyhlédnuté místo, a to i přesto, že neleží zrovna blízko břehu. Je výborné, když jsou naše omezení při rybaření co nejmenší. Čím větší prostor můžeme ovládat, tím větší jsou naše vyhlídky na úspěch. Ale to není všechno. Díky rybářskému vlasci můžeme nabízet rybám nástrahy docela přirozeným způsobem, takže jsou přijímány s větší důvěrou, a to je opět obrovské plus. O tomto se našim pradědům používajícím jen splétané šňůrky a koňské žíně ani nesnilo, nemluvě o tom, jaké máme v současné době k dispozici navijáky! Vlasce od svého vzniku prošly dlouhou cestu a jejich užitné vlastnosti se stále zlepšují, což je fantastické! Jen považte, že například  nosnost  vlasce o průměru 0,20 mm  vzrostla během dvaceti let téměř o 100 %. 
   Ale nejde zde jen o nosnost, která je oproti minulosti udávána většinou výrobců v uzlu. Zlepšily se i jiné vlastnosti vlasce. Vlasce jsou trvanlivější, méně nápadné, poddajnější a oděruvzdornější. Nové technologie umožňují vyrábět vlasce přímo šité na míru nejen  jednotlivým rybářským disciplínám, ale i přímo pro konkrétní situace. Jeden druh vlasce už nám zkrátka nestačí. Jednou potřebujeme vlasec měkký, pro co nejpřirozenější nabídnutí nástrahy, podruhé vlasec tuhý, aby se příliš nemotal a abychom měli lepší kontakt s nástrahou. V některých situacích vyžadujeme vlasec průtažný, a v jiných naopak průtažný co nejméně. Vysoká odolnost vůči oděru se hodí vždycky.
   K lovu feederem se hodí všechny typy vlasců, ale je důležité,  abychom  si pro konkrétní situaci vybrali  ten nejvhodnější. Nestane-li se tak, následky na sebe nedají dlouho čekat a veselí z nich nebudete. Ve spojení s feederem se mluví převážně o vlascích co nejméně průtažných a jistě to má své opodstatnění. Podstatou úspěšného feederového lovu je co nejlépe a co nejjednodušeji zviditelnit záběr. K tomu samozřejmě přispívá malá průtažnost vlasce, v některých případech opravdu vysokou měrou. Víme, že každý vlasec má určitou průtažnost. Ta je dána způsobem výroby vlasce. Moderní technologie postavené na vrstvení vlákna s využitím vrstev, které mohou mít odlišné vlastnosti, nám umožňují vyrábět různé vlasce. Záběr zcela jednoznačně nejlépe zviditelníme, když použijeme vlasec s co nejmenší průtažností. Malá průtažnost zaručuje, že se pohyb vlasce způsobený na jedné straně zabírající rybou neutlumí, nebo dokonce zcela neztratí v průtažnosti vlasce dříve, než stačí doputovat ke špičce prutu. Je-li tomu tak, záběry jsou málo čitelné a záseky opožděné. Bohužel, vlasec bez průtažnosti neexistuje, ale nemusíme litovat, protože jej snadno a více než důstojně zastoupí tenká pletená šňůra, kterou při lovu feederem dokážeme velmi dobře využít  v případech, kdy lovíme za nestandardních podmínek, jako je lov ve velké vzdálenosti, anebo v případě, kdy ryby berou obzvláště opatrně. 
   nachytano.czNulová průtažnost je vynikající věc, ale má bohužel své dosti silné negativní stránky. Pletená šňůra v podstatě vylučuje účinné použití  velmi tenkých a poddajných návazců z monofilu, které jsou nejvhodnější k nabídnutí nástrahy a díky kterým můžeme mít více záběrů, protože právě neprůtažnost, potažmo nepružnost  šňůry způsobuje jejich časté  utržení bojující rybou. Už jen pouhá hmotnost větší ryby v kombinaci se silnějším zásekem  a tenkým návazcem je předzvěstí katastrofy. Další kritická situace nastává ve fázi vylovování ryby, kdy je návazec pod největším tlakem. Řešením je použití silnějších návazců, ale to znamená méně záběrů a také si nemůžeme dovolit příliš malé, a tím pádem i méně nápadné háčky. Při použití nepružné šňůry se háčky zaseknuté v měkké tkáni rybí tlamy snadno vyříznou. 
   Jak z toho ven? Mít jasné a zřetelné záběry je vynikající, ale k čemu je spousta hezkých záběrů, když ryby neskončí v podběráku? Absenci pružnosti šňůry, tolik potřebné pro zdárné zdolání ryby, proto kompenzujeme použitím prutů s křivkou blížící se parabole, feederovou gumou a také třeba kusem vlasce delším, než je délka použitého prutu, aby v závěrečné části při zdolávání ryby byla pletenka ze hry vyloučena.  Co z toho plyne? Je to jednoduché – ten, kdo umí rozumně využívat pletenku, na tom nikdy nebude špatně! Je však nutné říci toto - pletenka je tak trochu extrém a lze ji doporučit spíše zkušenějším rybářům. Když se s ní ale naučíte, je to velmi silná zbraň. Při většině standardních situací však naprosto stačí kvalitní vlasec. Méně průtažný používáme při lovu ve větších vzdálenostech, naopak více průtažný nám opravdu pomůže v situacích, kdy lovíme ve velmi krátkých vzdálenostech, někdy takřka pod špičkou svého prutu. Když chytáme blízko břehu, větší průtažnost vlasce nám nevadí. Vliv pružnosti vlasce na přenos záběru je zanedbatelný, ale elasticita vlasce je vynikajícím pomocníkem a ochráncem slabšího návazce i  drobnějšího háčku.  Volíte-li vlasec pro lov feederem, musíte mít na paměti především tyto věci: hmotnost odhazované zátěže nebo krmítka a vzdálenost, ve které hodláte lovit. Platí to, že čím těžší krmítko či zátěž, tím silnější vlasec je třeba použít. Stejně tak, že čím větší vzdálenost, tím méně pružný vlasec je zapotřebí. Také je třeba vědět, že čím slabší vlasec použijete, tím více se bude protahovat. Můžete si být naprosto jisti, že například vlasec o průměru 0,16 mm se protáhne mnohem více než stejný vlasec o průměru 0,18 mm a čím delší kus vlasce, tím větší rozdíl tu bude. Zvažte tedy vzdálenost, hmotnost odhazované zátěže a pak teprve  rozhodněte, zda bude pro situaci, ve které se nacházíte, vhodnější pletenka nebo vlasec a jaký vlasec konkrétně to bude. nachytano.cz
   Dnes koupíte většinu navijáků s náhradními cívkami a ještě si můžete dokoupit další. Není tedy problém mít v zásobě více průměrů vlasců nebo vlasce s různými vlastnostmi a vyladit tak svůj prut naprosto ideálně v každé situaci. Věřte, nebo ne, průměr vlasce dokáže zasáhnout velmi výrazně do celého lovu i  jinak. Například při lovu na Labi či jiné větší tekoucí vodě stačí vyměnit průměr vlasce za silnější a tlak vody na něj Vás rázem donutí použít větší zátěž, a  tím pádem třeba i vyměnit prut medium za heavy. Taková obyčejná věc, jako je odpor vlasce, může zcela zásadně změnit celý den u vody. Při  jednom závodu  na Labi jsem si připravil prut heavy s dvacítkou vlascem a 50g krmítko. Ve vzdálenosti zhruba 25 m od břehu drželo  na dně bez pohybu jen tak, a proto jsem ho raději vyměnil za šedesátku. Špička s hodnotou 1 oz byla v podstatě na doraz, a tak jsem ji nahradil špičkou 2 oz. Záběrů nebylo málo, ale byly špatně čitelné a v podstatě šel každý druhý zásek do prázdna. Přemýšlel jsem o tom, že hmotnost krmítka ještě zvýším a zkrátím návazec. Obvykle to zafunguje a ryby se začnou částečně zasekávat samy. To však nebyl tento případ, protože o nástrahu se zajímaly celkem malé ryby. V takové situaci bývá účinnější zjemnit. Se sílou návazce jsem ale jít dolů už nemohl a menší zátěž se při tomto průtoku nedala udržet na místě. Řešení přinesl jiný prut  s navijákem, na kterém byl menší průměr vlasce. Prut medium s šestnáctkou vlascem a pětatřicítkou krmítkem byly přesně to, co jsem potřeboval. Ryby snadno uvolnily lehčí krmítko ze dna, v čemž jim vydatně pomáhal proud, a to se zcela zřetelně ukázalo na špičce prutu. Záběr se projevil tak, že se špička jen lehce zachvěla, pak se začala pomalu a plynule ohýbat a najednou napětí ve vlasci zcela povolilo a špička se zcela narovnala. Pohotový zásek znamenal vždycky rybu. Předtím byly záběry trhané a v podstatě se nikdy nedalo uhodnout, kdy nastal ten správný okamžik k záseku. Na postavení prutu a směru vlasce bylo také jasné, že i teď je  vlasec ve vodě pod velkým tlakem a je v oblouku, ale výrazně menším než dřív. Tady se kladně a výrazně podepsalo i to, že jsem použil vlasec s malou průtažností. Přestože to ze začátku vypadalo dost bledě, nakonec z toho byl opravdu úspěšný den a vítězství v sektoru. Není tedy vlasec jako vlasec a jeho volbu v žádném případě neberte na lehkou váhu. 
   Vím, že vybrat vhodný vlasec není jednoduché a obyčejně se musíte spoléhat na doporučení kolegů nebo prodejců. Často se stává, že někdo určitý typ vlasce vychvaluje, a jiný tvrdí, že nemá s totožným vlascem dobré zkušenosti. Dal jsem si tu práci a udělal jednoduchý test s několika vlasci. K testu byly použity čtyři typy vlasce o průměru 0,20 mm od firmy Sufix, jeden vlasec o průměru 0,17 mm stejného výrobce a vlasec Shimano Technium o průměru 0,20 mm. Pro pořádek byla do testu přibrána ještě pletená šňůra PowerPro o průměru 0,10 mm a nosnosti 5 kg. Tenčí jsem bohužel neměl k dispozici a tato se blíží k testovaným vlascům alespoň trochu svou nosností. Všechny vlasce v praxi používám a jednoduchý test jsem zaměřil pouze na průtažnost. Než se dostaneme k průtažnosti, tak uvedu jen něco málo k testovaným výrobkům:
DuraFlex 0,20 mm; 3,7 kg - nová generace monofilu s exkluzivní NX Nano pryskyřicí. Vlasec má poměrně vysokou nosnost a minimální paměť. Hodí se především k lovu velkých ryb i poblíž překážek, neboť s tímto vlascem si můžete dovolit opravdu mnoho. Jedná se o velmi univerzální vlasec. Jeho průtažnost spojená s vysokou nosností jej přímo předurčuje k lovu velkých ryb v krátkých a středně dlouhých vzdálenostech.  
nachytano.czElite 0,20 mm; 3,3 kg - tento vlasec s přídavkem pryskyřice J7 poskytuje velmi vyvážený poměr mezi odolností, pevností a tvarovou pamětí. Elite je měkký a průtažný vlasec a hodí se všude tam, kde se chcete vyhnout návazcům, neboť jeho pomocí můžete prezentovat své nástrahy velmi přirozeně. Jeho doménou jsou krátké vzdálenosti a středně velké vzdálenosti. Při souboji nakrátko s velkými rybami je k nezaplacení!
Xcelon 0,20 mm; 3,1 kg - se vyznačuje malou průtažností a abnormálně vysokou odolností vůči oděru, která je až  desetkrát vyšší než u běžných monofilů se stejným průměrem. Je hladký, takže se s ním dobře hází a snadno budete dosahovat delších a přesných náhozů. Je to téměř feederový specialista. V problematických místech s překážkami a na kamenitém či štěrkovém dně nemá konkurenci. Malá průtažnost jasně napovídá, že si poradí i s většími vzdálenostmi.
FeederMono 0,20 mm; 3,3 kg - předností tohoto vlasce je především jeho nízká průtažnost, velmi dobrá oděruvzdornost a rychlá potápivost. Tento vlasec byl vyvinut přímo pro feederový lov, a proto má všechny předpoklady k tomu, aby splnil svůj úkol na jedničku. Snadno se s ním hází a díky malé průtažnosti stěží najdete citlivější vlasec. Je to jasná feederová jednička. 
Technium 0,20 mm; 4,25 kg – jednoznačně nejpevnější vlasec. Díky několikavrstvé technologii bylo dosaženo vynikající pevnosti a skvělé oděruodolnosti. Také průtažnost je malá. Při průměru 0,20 mm už je ale jeho paměť bohužel vyšší. Nižší průměry jsou na tom podstatně lépe. Tyto vlastnosti řadí vlasec Technium  hodně vysoko a lze ho doporučit všude tam, kde musíme nahazovat daleko a není možné vyhnout se překážkám, které mohou vlasec poškozovat. Je to vlasec k lovu velkých ryb v náročných podmínkách.
Specialist Anglaise 0,17 mm; 2,6 kg - tento vlasec jako jediný nemá průměr 0,20 mm a do testu byl vybrán záměrně, neboť výrobce upozorňuje na jeho nižší průtažnost a doporučuje jej k lovu ve větších vzdálenostech s anglickými splávky. Testem prošel na výtečnou a jeho kvality se opravu potvrdily. Hodí se proto nejen k lovu se splávkem, ale i k lovu feederem. Je příjemně měkký a hladký, což umožňuje dlouhé a přesné hody.  Průměr 0,17 mm je pro feeder v mnoha situacích vhodný. 
PowerPro 0,10 mm; 5,00 kg – jediná pletenka v testu splnila přesně to, co se od ní čekalo. PowerPro  je vyrobena z vláken Spectra, která jsou v tahu patnáctkrát pevnější než ocel. Vlákno je přitom odolnější než polyester a jeho měrná pevnost je asi čtyřicetkrát vyšší než u aramidového vlákna. Splétána je velmi pevně, takže se blíží kulatému průměru.  Vodě proto klade jen minimální odpor a nemá sklony se motat.  

O průtažnosti si uděláte obrázek z následující tabulky. Testováno bylo 133 cm vlákna pod zátěží 1,0 kg.

průměr v mm

nosnost v kg

protažení v cm

FeederMono

0,20

3,3

17

Technium

0,20

4,25

18

Xcelon

0,20

3,1

18

DuraFlex

0,20

3,7

25

Eite

0,20

3,3

27

Specialist Anglaise

0,17

2,6

24

PowerPro

0,10

5

0

Jak vidno, každý z testovaných výrobků má své přednosti. Je tedy jen na Vás, zda je dokážete využít.

Text: Milan Tychler
Foto: autor

Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 1

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze