FEEDER A VŠE O VNADĚNÍ - Vnadíme na kapry

Středem zájmu našich rybářů je zcela bez pochyby kapr a mnozí mu podřizují naprosto všechno. Většina jejich nářadí se točí okolo kaprů, a to další, tedy náčiní pro plavanou, feeder, přívlač či muškaření, je jen doplňkové. Těch, u kterých je to naopak, je jen zlomek.
nachytano.cz 
Každý, kdo kapry chytá, velmi dobře ví, že pořídit si dobré nářadí je jedna věc, ale že to ani zdaleka nestačí, zvláště pokud se chce zaměřit na opravdu velké ryby. A nemusíme se specializovat právě na ty největší, abychom věděli, jak důležitou roli při chytání kaprů sehrává vnadění a nástrahy. Když pominu správný výběr místa lovu, pak si dokonce troufnu říci, že právě vnadění je při kaprařině tou nejdůležitější věcí, ať už nám jde o jakoukoli velikost ryb. Je opravdu jedno, jestli chcete na loviště přilákat velké množství kaprů běžné velikosti anebo co možná největší. Vždycky budeme muset vnadit, a pokud to neuděláme správně, pak bude výsledek velmi slabý, anebo dokonce žádný. Vnadění tedy sehrává skutečně zásadní roli, a pokud chceme uspět, měli bychom své zraky a myšlenky více upírat k návnadám, na které kapry lákáme, než k takovým věcem, jako je prut a naviják. Tím netvrdím, že jsou tyto věci nedůležité. Samozřejmě že jsou důležité. Jsou dokonce velmi důležité! Ale nejdříve musíme kapra nějakým způsobem donutit, aby vůbec zabral. Když se to stane, pak už je na nářadí, aby prokázalo své kvality, a my svou šikovnost. To, že máme dobré nářadí, je bonus navíc, protože šikovný rybář zvládne chytat ryby třeba i na tyčku od smetáku. Jenže bez správného vnadění je, jak se říká, v pytli.
   
Správné vnadění ovšem není lehká věc. Nestačí jen někam naházet něco, co kapr žere, a pak očekávat brzký záběr. Tak to opravdu není. Většina toho, co je ochotný kapr přijímat jako potravu, bude zcela jistě zajímat i jiné kaprovité ryby. Především plotice a cejni budou na mnoha našich vodách kaprovi na hostině velmi zdatně asistovat, a někde i takovým způsobem, že jeho lov dokonce úplně znemožní. Především z tohoto důvodu se pro vnadění na kapry používají sypké vnadicí směsi méně často než hrubý partikl, pelety, boilie a směsi těchto vyjmenovaných hrubých složek. Pro vnadění kaprů máme samozřejmě také speciální sypké směsi známé jako Method Mix (hrubé směsi do krmítek a pro lepení hrubého partiklu) a směsi Stick Mix (směsi předkládané obvykle jako malé porce u nástrahy pomocí PVA materiálů, ale i pomocí malých krmítek). Jenže tyto směsi můžeme s úspěchem používat většinou jen tam, kde je málo drobných kaprovitých ryb, a takových revírů je u nás opravdu poskrovnu.
   
Hrubé krmítkové směsi nám mohou prokázat neocenitelné služby v tom smyslu, že když je doplníme například hrubým partiklem či peletami, dokážou v poměrně krátké době stáhnout na loviště mnoho ryb a v začátku nám ani nebude vadit, že jsou drobné, protože právě tyto ryby upozorní na potravu ty větší. Vysbírají drobky a pro větší kapry pak na tomto místě zůstanou hrubá sousta. Na začátku vnadění tedy není chyba použít kvalitní Method Mix, ale pouze při hrubém zakrmení. Později bychom se k němu už vracet neměli a na loviště bychom měli doplňovat jen hrubé složky, tedy pelety a boilie, které působí selektivně na malé ryby. Kromě partiklových směsí, skládajících se obyčejně z kukuřice, pšenice a semen řepky, pelet a boilie je velmi dobrým lákadlem kaprů také tygří ořech.  
   
Tygří ořech (Cyperus sculentus lativum) není ve skutečnosti ořech, ale drobná hlíza hnědé barvy s velmi zvrásněným povrchem, která připomíná drobný, seschlý lískový oříšek.  Už před 4 tisíci lety byl pěstován ve starém Egyptě a v současné době se pěstuje především ve Španělsku, a to zejména v okolí Valencie. Existuje několik druhů tygřích ořechů, nicméně nejběžnější třídění je dle tvaru, a to podlouhlé (largueta) a kulaté (gordeta). Tygří ořech je především znám pro své výborné zdravotní účinky. Obsahuje hodně vlákniny, proteinů i přírodního cukru, a je tudíž velmi prospěšný pro lidské zdraví.
Zejména jako prevence proti infarktu, rakovině, trombóze a také jako podpora krevního oběhu. Má podobné složení tuků jako olivy a je bohatý na přírodní minerály, jako jsou fosfor a draslík. Neobsahuje cholesterol a má velmi nízkou hladinu sodíku. Jeho olej obsahuje 80 % nenasycených a 20 % nasycených kyselin. Tygří ořech se vysévá v průběhu dubna a května a sklizeň pak probíhá od listopadu do ledna. Tolik tedy v krátkosti o pochoutce, která kapry velmi zajímá, zřejmě nejen pro svou velmi jemnou, nasládlou chuť.
   nachytano.cznachytano.cz
Tygří ořechy dostanete připravené k okamžitému použití, ale i suché, takže si je můžete připravit docela jednoduše sami. Velmi jednoduchý recept je takový, že k jednomu kilogramu suchých ořechů přidáte asi 250 g cukru a vše zalijete třemi litry vody v nádobě s víkem. Dobře promíchejte a až se cukr rozpustí a vše vychladne, přidejte 25-50 ml ovocného atraktantu, nejlépe s betainem. Vše znovu důkladně promíchejte a ponechte v klidu 3-4 dny fermentovat. Pak přelijte do nádoby, přiveďte k varu a vařte na mírném plameni 30-40 minut. Ořechy musí být stále potopené, a pokud některé zůstanou na hladině, odstraňte je. Nemusíte je vyhazovat. Můžete si je ponechat jako případnou plovoucí nástrahu. Po vychladnutí ořechy vraťte opět do uzavíratelné nádoby a ponechte je v ní další 3-4 dny. Pak jsou ořechy připraveny k použití. Co hned nespotřebujete, zamrazte! Jinak všechno zkvasí.
   
Mnohem jednodušší je koupit už hotový výrobek. Vynikající je tygří ořech od firmy Dynamite Baits, který je vařený přímo v nádobách, ve kterých se pak i distribuuje, a je bez jakýchkoli přidaných konzervačních látek. Velké úspěchy v poslední době slaví tygří ořech s chilli papričkami. Ostré chilli s tygřím ořechem je jistě zvláštní kombinace, nicméně funguje skvěle a kapři pikantní chutě milují. Tygří ořech se nepoužívá k masivnímu vnadění, protože je velmi sytý a je to pravý opak drobného partiklu, jako konopí, řepka a len, které jsou laxativní. Pro vnadění stačí jedna, maximálně dvě hrsti ořechů k nástraze. Je to vynikající návnada i nástraha na silně prochytávaných vodách. Kromě kapra si na tygřím ořechu pochutnají i velcí cejni, ale ti na mnoha vodách nejsou, a malí cejni je nechávají obyčejně na pokoji.  
   
O tygřím ořechu se říká, že se jedná o letní nástrahu, ale má zkušenost je taková, že se na ni dají s úspěchem chytat pěkné ryby až do pozdního podzimu. Velmi rád přidávám právě tygří ořech k jinému partiklu a stejně tak k peletám. Jediné, co nejde s touto nástrahou a návnadou dohromady, je bahnitější dno. Na čistším a tvrdším dně jsou úspěchy s tygřím ořechem mnohem výraznější. Sladký dip s příchutí tygřího ořechu můžete použít v podstatě na jakoukoli nástrahu a neodmítne ji žádná ryba.
 nachytano.cznachytano.cz  
Obecně se má za to, že se při lovu kaprů musí spotřebovat mnoho kilogramů pelet, boilie a dalších návnad. Jistě to platí na opravdu velkých vodách a v případě, že potřebujete držet ryby na místě po dlouhou dobu. Při normálním chytání kaprů feederem je to ale jinak. Menší, zato však velmi zajímavě provnaděné místo udělá stejnou službu a dovolí nám chytat i opravdu velké ryby. V podstatě tak velké, jak jen to nářadí dovolí, a pruty typu heavy a dokonce i extra heavy toho dovolí opravdu hodně. Dokonce i s pruty medium se dají na volné vodě zdolat opravdu velké ryby.
   
Pro vnadění kaprů na menších vodách a při lovu v pobřežní zóně postačí 1 kg hrubých soust denně. Na stojatých vodách do 2-3 hektarů je možné rozložit tuto dávku klidně nadvakrát a je ideální, když se před lovem vnadí alespoň tři dny. Na takových vodách ale můžeme vždy předpokládat, že ryby najdou naše krmené místo docela rychle, a tak nejsou dlouhodobé krmné kampaně vůbec nutné. Spíše je třeba hledat co nejvhodnější místo a zvolit opravdu zajímavou a kvalitní variantu hrubého mixu pro vnadění. Nebojte se míchat různé velikosti pelet s drobným boilie, kukuřicí, pšenicí, tygřím ořechem a řepkou. Kapři si v různorodosti libují a podle mého názoru dávají přednost pestřejšímu složení před velkou masou pelet nebo kukuřice, i když se jinak jedná o kvalitní a čerstvé produkty. Tím, že promícháte drobné pelety s většími, přidáte plechovku kukuřice a k tomu pár tygřích ořechů a pár kuliček boilie do velikosti 15 mm, zaměstnáte hejno krmících se kaprů po dlouhou dobu a ani příliš neriskujete to, že se ryby na krmeném místě brzy zasytí. Klidně míchejte sladké pelety s peletami rybími, využívejte atraktanty a nevěřte tomu, že se nedá oživit směs obsahující sladké nebo kořeněné pelety rybím olejem, anebo naopak rybí pelety velmi výraznou jahodou.  Žádnou kvalitní peletu nikdy atraktantem zcela nepřerazíte, ale zcela jistě jí přidáte jiný, zajímavý nádech a právě to může rybám docela vyhovovat.
  nachytano.cznachytano.cz 
Zvláště na vodách, kde se krmí stále stejným způsobem, přináší změny ve vnadění až nečekané výsledky.  Tam, kde se loví většinou jen menší kapříci a spousty zakrnělých cejnků spolu s plotičkami, přivábí dobré mixy položené na správném místě kapry, které byste tam vůbec nečekali. Půl litru kvalitního mixu je lepší než tři kila kukuřice anebo dvě kila té nejlepší krmítkové směsi doplněné peletami tak, jak se to většinou dělá. Kvalita je na většině našich vod naprosto jednoznačně nadřazená kvantitě, pokud Vám jde o pěkné ryby, a ne jen o hromady kaprů, kteří se motají lehce nad míru. Myslím, že většina z nás ráda oželí nějaké záběry od malých ryb a raději je vymění za pár takových, které dokážou opravdu pořádně rozproudit krev v žilách.

Milan Tychler
Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 1

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze