PVA - materiály (polyvinylalkohol)


PVA, celým názvem polyvinylalkohol, je pevná látka, jejíž podstatnou vlastností je především skutečnost, že podléhá hydrolýze. Tj. při kontaktu s vodou dochází k jeho rozkladné reakci. Tahle jeho vlastnost je pro nás, kapraře, velmi užitečná. Díky ní nám různé produkty z tohoto materiálu umožňují umístit návnadu v bezprostřední blízkosti nástrahy.

Pro manipulaci a přechovávání PVA platí logicky pravidlo, že nesmí přijít do styku s vodou dříve, než dopadne na hladinu. Zdá se to jako samozřejmost, ale u vody to vždycky tak jednoduché není. Zejména pokud padá déšť, rosa nebo mlha může dojít k rozpuštění dříve než montáž doletí na lovné místo. V takovýchto podmínkách je na místě sáhnout po silnějším materiálu s delší dobou rozpustnosti, pracovat s ním pokud možno v suchém přístřešku a po jeho nasazení co nejrychleji nahodit.
Jejich uskladnění je též důležité. Většina kvalitních výrobků je balena tak, že jsou alespoň částečně chráněny před případným kontaktem s vodou. Nelze se na to ale spoléhat, a tak je potřeba dávat na ně pozor a mít je uložené na suchém místě. I velmi malé množství vody dokáže PVA naleptat tak, že ho v podstatě znehodnotí.
PVA materiálů existuje nepřeberné množství, zde je několik z nich.

PVA šňůrka
Jedná se o tkaná vlákna PVA tvořící rozpustnou šňůrku. Její předností je možnost tvorby řetízků návnad a použití při dlouhých náhozech, jelikož řetízek návnad nemá takový odpor, jako například sáček. S pomocí šňůrky je možné prezentovat boilie a pelety, které je ovšem nutné navrtat, pokud nejsou již opatřeny nachytano.czdírkou. problém u PVA šňůrek je ten, že tvoří nerozpustné uzly, proto ji v žádném případě k háčku nepřipojujte uzlem. Šňůrku raději přeložte nadvakrát a boilie na ni nalečte jako na smyčku a vzniklé očko navlečte na háček a pomocí posledníko kousku boilie nejblíže háčky očko stáhněte, aby bylo boilie těsně u háčku a tím zabránili spadnutí PVA řetízku návnat při náhozu.  Množství kuliček, které na stringer můžeme navléci se odvíjí především od vzdálenosti, kterou při náhozu potřebujeme dosáhnout. Logicky, čím více kuliček na stringeru, tím větší odpor vzduchu a logicky i kratší hod. Jednotlivé šňůrky se od sebe liší samozřejmě čistotou materiálu, počtem vláken ze kterých jsou spletené, ale také jejich utažením. To se pak odráží v rychlosti rozpouštění.

PVA nitě
Jedná se o jemné vlákno s poměrně nízkou nosností. Na rozdíl od PVA šňůrky je nesplétané a voda se tak do něj dostává velice snadno. Jeho výhoda spočívá ve velmi rychlé rozpustnosti. Uplatnění při výrobě stringeru najde při nahazování na kratší vzdálenosti a lovu s drobnými nástrahami a návnadami. Díky svému nízkému průměru a velmi snadné rozpustnosti je rozhodně nejlepší volbou při nízkých teplotách vody. Při lovech ve velmi studené vodě je to absolutně nejspolehlivější forma přikrmování pomocí PVA. Kromě použití jako pomůcky k vnadění se dá navíc využít na svazování návazců. Máme-li při nahazování problémy se zamotáváním dlouhých návazců, může pro nás být nit řešením. Dlouhý návazec jednoduše narovnáme, přiložíme k AT hadičce a na dvou nebo třech místech s ní svážeme pomocí PVA nitě. Po nahození se niť rozpustí a návazec máme volný.

PVA sáčky
Jedná se o sáčky, které slouží k předložení drobné návnady jako je miniboilie nebo malé pelety, které nelze prezentovat za použití PVA šňůrky či pásky. Nejsou však určeny pro daleké hody, protože mají velký odpor při hodu a navíc při prudkém náhozu praskají. Jejich použití je velmi prosté, naplňte PVA sáček boiliem a peletami, okraj přeložte několikrát přez sebe a nachytano.cznapíchněte na háček. Při lovu v zarostlých vodách má použití sáčku výhodu v tom, že do něj mimo krmení můžeme vložit celou montáž a ta se nám pak při propadávání na dno nezachytí v porostu. Pro připevnění sáčku ke koncové udici se používá několik způsobů. Prvním a ve většině situací nejlepším je již zmiňované vložení udice (buďto jen návazce nebo i s olovem) do sáčku, který poté dosypeme návnadou a zavážeme.Druhým, ne až tak dobrým způsobem je napíchnutí naplněného PVA sáčku na háček. Kvůli riziku, že na háčku zůstane nerozpuštěný zbytek PVA tento způsob raději moc nevyužívat.
Třetí, docela zajímavou variantou je postup, při kterém do sáčku naplněného návnadou vložíme pouze olovo, kolem jehož obratlíku sáček zavážeme. Zátěž pak za očko navlékneme do závěsky, zajistíme převlekem a můžeme nahazovat. Výhodou této metody je to, že si můžeme naplněné sáčky připravit do zásoby. Před náhozem jednoduše zavěsíme do závěsky předem připravený sáček s olovem.

PVA punčocha
Punčocha je v podstatě síť spletená do tvaru válce, do které nasypeme krmení, ustřihneme potřebný kus, na obou stranachytano.cznách zavážeme, připevníme k háčku a vše je připraveno. Jde o vlánka PVA utkaná do tvaru pučochy. Jednoduše zavažte uzlem PVS punčochu, skrze plnič do ní nasypete potřebné množství návnady a druhý konec opět zavažte uzlem. Lze použít pro prezentaci boilie a pelet téměř všech velikostí a tvarů bez potřeby je nějak dále upravovat (vrtat atd.) Naplněnou PVA pučochu jednoduše zavěste na háček a je připravena k prezentaci. Lze ji použít při lovu na kratší i delší vzdálenosti a většinou se nestane, aby PVA punčocha při náhozu praskla.Typ punčochy je nejlépe volit podle momentální situace. Čím větší průměr punčochy, tím větší množství návnady je možné s její pomocí aplikovat. V souvislosti s plněním punčochy je na místě zmínit se také o pěchovačích. Jsou to plastové pomůcky, jejichž konec přesně pasuje do daného průměru tubusu. S jejich pomocí je plnění punčochy mnohem snadnější a efektivnější.

PVA hrudky

Fungují jako perfektní ochrana hrotu háčku při propadávání montáže na dno. Hrudka napíchnutá na háčku jej při lovu v porostech chrání před zachycením dokud sestava nedopadne na dno. Poté se od háčku odpojí a stoupá k hladině. Návazec jemně dosedne na dno a my máme jistotu, že náš háček je volný. Jejich použití najde uplatnění nejen na zarostlých vodách. Někdy se stává, že se nám na háček zachytávají drobné naplaveniny na dně. Tenhle problém opět velmi snadno vyřeší hrudky. Dalším případem je lov na bahnitém dně, kde nám hrudka zpomaluje dopad nástrahy na dno a ta potom nezapadá do bahna. Hrudky nejlépe fungují pokud je na háček napichujeme celé, nikoli pouze jejich části.
Jakub Prchlík

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 0

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze