PVA - materiály (polyvinylalkohol)
PVA, celým názvem polyvinylalkohol, je pevná látka, jejíž podstatnou vlastností je především skutečnost, že podléhá hydrolýze. Tj. při kontaktu s vodou dochází k jeho rozkladné reakci. Tahle jeho vlastnost je pro nás, kapraře, velmi užitečná. Díky ní nám různé produkty z tohoto materiálu umožňují umístit návnadu v bezprostřední blízkosti nástrahy.
Pro manipulaci a přechovávání PVA platí logicky pravidlo, že nesmí přijít do styku s vodou dříve, než dopadne na hladinu. Zdá se to jako samozřejmost, ale u vody to vždycky tak jednoduché není. Zejména pokud padá déšť, rosa nebo mlha může dojít k rozpuštění dříve než montáž doletí na lovné místo. V takovýchto podmínkách je na místě sáhnout po silnějším materiálu s delší dobou rozpustnosti, pracovat s ním pokud možno v suchém přístřešku a po jeho nasazení co nejrychleji nahodit.
Jejich uskladnění je též důležité. Většina kvalitních výrobků je balena tak, že jsou alespoň částečně chráněny před případným kontaktem s vodou. Nelze se na to ale spoléhat, a tak je potřeba dávat na ně pozor a mít je uložené na suchém místě. I velmi malé množství vody dokáže PVA naleptat tak, že ho v podstatě znehodnotí.
PVA materiálů existuje nepřeberné množství, zde je několik z nich.
PVA šňůrka
Jedná se o tkaná vlákna PVA tvořící rozpustnou šňůrku. Její předností je možnost tvorby řetízků návnad a použití při dlouhých náhozech, jelikož řetízek návnad nemá takový odpor, jako například sáček. S pomocí šňůrky je možné prezentovat boilie a pelety, které je ovšem nutné navrtat, pokud nejsou již opatřeny
.jpg)
PVA nitě
Jedná se o jemné vlákno s poměrně nízkou nosností. Na rozdíl od PVA šňůrky je nesplétané a voda se tak do něj dostává velice snadno. Jeho výhoda spočívá ve velmi rychlé rozpustnosti. Uplatnění při výrobě stringeru najde při nahazování na kratší vzdálenosti a lovu s drobnými nástrahami a návnadami. Díky svému nízkému průměru a velmi snadné rozpustnosti je rozhodně nejlepší volbou při nízkých teplotách vody. Při lovech ve velmi studené vodě je to absolutně nejspolehlivější forma přikrmování pomocí PVA. Kromě použití jako pomůcky k vnadění se dá navíc využít na svazování návazců. Máme-li při nahazování problémy se zamotáváním dlouhých návazců, může pro nás být nit řešením. Dlouhý návazec jednoduše narovnáme, přiložíme k AT hadičce a na dvou nebo třech místech s ní svážeme pomocí PVA nitě. Po nahození se niť rozpustí a návazec máme volný.
PVA sáčky
Jedná se o sáčky, které slouží k předložení drobné návnady jako je miniboilie nebo malé pelety, které nelze prezentovat za použití PVA šňůrky či pásky. Nejsou však určeny pro daleké hody, protože mají velký odpor při hodu a navíc při prudkém náhozu praskají. Jejich použití je velmi prosté, naplňte PVA sáček boiliem a peletami, okraj přeložte několikrát přez sebe a
.jpg)
Třetí, docela zajímavou variantou je postup, při kterém do sáčku naplněného návnadou vložíme pouze olovo, kolem jehož obratlíku sáček zavážeme. Zátěž pak za očko navlékneme do závěsky, zajistíme převlekem a můžeme nahazovat. Výhodou této metody je to, že si můžeme naplněné sáčky připravit do zásoby. Před náhozem jednoduše zavěsíme do závěsky předem připravený sáček s olovem.
PVA punčocha
Punčocha je v podstatě síť spletená do tvaru válce, do které nasypeme krmení, ustřihneme potřebný kus, na obou stra
.jpg)
PVA hrudky
Fungují jako perfektní ochrana hrotu háčku při propadávání montáže na dno. Hrudka napíchnutá na háčku jej při lovu v porostech chrání před zachycením dokud sestava nedopadne na dno. Poté se od háčku odpojí a stoupá k hladině. Návazec jemně dosedne na dno a my máme jistotu, že náš háček je volný. Jejich použití najde uplatnění nejen na zarostlých vodách. Někdy se stává, že se nám na háček zachytávají drobné naplaveniny na dně. Tenhle problém opět velmi snadno vyřeší hrudky. Dalším případem je lov na bahnitém dně, kde nám hrudka zpomaluje dopad nástrahy na dno a ta potom nezapadá do bahna. Hrudky nejlépe fungují pokud je na háček napichujeme celé, nikoli pouze jejich části.
Jakub Prchlík
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.