Květen, čas velkých kaprů


Ne náhodou je květen považován za jeden z nejlepších měsíců pro lov velkých kaprů. Schází se v něm totiž několik příznivých okolností. Jednak teplota vody pomalu začíná dosahovat takové výše, že se kapři začínají intenzivně pohybovat, a tím pádem i krmit.
nachytano.cz
Zvlášť z kraje měsíce ale ještě není k dispozici tolik přirozené potravy, tudíž máme velkou šanci  přesvědčit je vlastními návnadami. Kapři se pomalu začínají chystat na tření. V tomto období dosahují zejména jikernačky své maximální váhy, navíc kapři, a to bez rozdílu pohlaví, mívají své dny. Prostě jako kdyby jim najednou přeskočilo, a ryba, která je po celý rok opatrná a nenechá se chytit, je najednou schopná spolknout starý rohlík napíchnutý na rezavém krováku...
  
Spousta rybářů tyto zákonitosti zná, a tak si mnoho z nich plánuje své stěžejní výpravy právě na květen. Ne všichni se ale na konci mohou pochlubit vytouženým úlovkem. Co je potřeba udělat pro to, abyste zvýšili své šance?
  
První věc je správný výběr místa nebo alespoň oblasti. V květnu jsou ryby málokdy rozeseté po celé vodě. Na většině revírů se shlukují v menších či větších hejnech do určitých oblastí. Jak takovou oblast poznat? První věc je klid či lépe řečeno klidová zóna. Oblast, kde se mohou kapři pohybovat bez toho, aby je někdo rušil, má mnohem větší šanci na úspěch než oblast, kde neustále projíždí lodě, dopadají krmítka atd. Z této klidové zóny pak vyrážejí, mnohdy až v nočních hodinách, za potravou.
  
Další věc je hloubka. Pokud právě nepřijde nějaké extrémní ochlazení, budou kapři v tuto dobu preferovat mělčí, prohřátější části revíru. Má-li voda v oblasti hloubku dejme tomu od 1 do 10 m, dá se předpokládat, že nejnadějnější budou hloubky do tří čtyř metrů - mnohdy ale nejlepší místa budou mít do 1 metru vodního sloupce.
  
nachytano.cznachytano.cz

To právě souvisí s dalším znakem úspěšného místa, a to s potravou. Je jasné, že zjara jí bude nejvíce na mělkých místech, která se snáze prohřejí, než v hloubkách 5 m a víc. To se může změnit při příchodu silného teplého větru. Teplá voda z povrchu se pak na návětrné straně dostává ke dnu, takže zde mohou být úspěšná i relativně hlubší místa. Vítr je v této době skvělý pomocník - často rozhýbe kapry, a ti pak rozhýbou Vaše udice. Stalo se mi několikrát, že po příchodu příznivého větru se z málo úspěšné výpravy jakoby mávnutím kouzelného proutku stala doslova zdolávací dřina.
  
Pokud máte správné místo, je čas rozhodnout se o způsobu vnadění. Když se mě rybáři ptají, kolik si v této době vzít návnad na týdenní výpravu, doporučuji jim mít tolik, aby dokázali pokrýt situaci, kdy se trefí do kaprů a kapřího počasí. Je neskutečná škoda (když už se to podaří) ztroskotat na nedostatku návnady.
  
Celkové množství závisí na typu a velikosti revíru, jeho obsádce a dalších okolnostech. Samozřejmě, hodně závisí i na Vašich finančních možnostech. I tomu je třeba se přizpůsobit. Osobně se na průměrné vodě s sebou snažím mít alespoň 3 kg boilie na den + minimálně stejně pelet. Nikde není psáno, že to celé musíte spotřebovat. Měl jsem výpravy, kde jsem vezl 30 kg boilie a z toho 25 přivezl zpátky. Úsporné vnadění se někdy může ukázat jako jediná šance k dosažení alespoň nějakých záběrů. Zažil jsem ale v tuto dobu i výpravy, kdy mi dané množství stačilo na první tři, čtyři dny a o lepší výsledek mne připravilo to, že jsem ho neměl víc. Pokud si věříte, že jste se trefili do černého a máte opravdu dost krmení, může se jako velmi účinné ukázat pokrytí rozsáhlejší oblasti (třeba 20 x 30 m, je-li na to příhodné místo) větším množstvím návnady (samotné boilie nebo boilie + pelety). Občas to přijde vniveč, s čímž musí člověk počítat, ale garantuji Vám, že když se to podaří, čeká Vás královské zachytání.
  
nachytano.cznachytano.cz

Co se týče složení návnady, právě zjara bych nedoporučoval šetřit a sahat po tom nejlevnějším, co kde seženete. Jsou i kvalitní levná boilie, ale naprostá většina z nich je vhodná jen na to, aby si je koupili rybáři, nikoli aby se jimi krmili kapři. Sice možná ušetříte, ale zároveň své šance přiblížíte k nule. Chtěl jsem takové boilie vyvinout pro svého kolegu Ondru Tloušťáka, který u vody rád spí a nerad je buzen záběry, ale pak mi došlo, že většina normálních rybářů je přece jen radši, když se jim hlásič občas ozve :-). Ale vážně - pokud Vás tíží rozpočet, jsou vždy lepší 3-4 kg kvalitních koulí než 15 kg moduritových barevných kuliček.
  
Co se týče druhu boilie, tak má-li voda už alespoň 15 °C, vsadil bych na vyvážený mix s výraznějším podílem rybích mouček. Osobně v této době nejčastěji nasazuji Gangster, BigMiK nebo Fanaticu. Směsi, ze kterých jsou sestavené, jsou natolik atraktivní a zároveň natolik hodnotné, že fungují jak při variantě úsporného krmení, tak při silném plošném vnadění. Příchuť volte podle vody nebo svých preferencí - já osobně upřednostňuji kombinace BigS Oliheň & Javor, Losos & Ráček & Asa nebo Oliheň & Black pepper & Asa. Na silně prochytávaných vodách pak s oblibou nasazuji i Patentku, která je velmi jemná, netypická, a tím i účinná.
  
Ani na peletách se nevyplácí šetřit. Pokud si koupíte kvalitní pstružáky nebo halibutky a přimícháte do nich nějaký další druh (jako třeba patentkové, mušlové, belachanové apod.), je to o.k. Pokud je ale budete chtít nahradit peletami pro výkrm králíků nebo jiných domácích zvířat (byť jsou často ochucené, obarvené a nazvané „kapří pelety“), nejsem si jist, jestli to pro větší kapry bude dostatečně hodnotná nabídka. Partikl v této době moc nepoužívám, a to ani řepku. Sice to může pomoci k rychlejším záběrům, ale pokud Vám jde především o velikost ryb, tak...
  
nachytano.cznachytano.cz

Co se týče nástrah, je nutné zkoušet. Vím o několika kaprech přes 20 kg, kteří byli v květnu uloveni na malé 12mm eXpress boilie. A stejně tak o mnoha rybách přesahujících tuto magickou hranici, jež zabraly na nástrahu velikosti golfového míčku. Například loni na Pálavě chytali kamarádi s velkými nástrahami (24mm Fanatica + 16mm plovka NS-1) ještě obalenými extraktem Ultra Shit, takže z toho bylo takové menší slepičí vejce. Osobně bych to asi za střízliva nenastražil, ale kluci tam s tím nachytali fantastické ryby. Je to prostě o zkoušení, důvěře v danou věc a také notné dávce štěstí - ostatně, bez něj to nikdy není jednoduché. Hodně úspěchů!
                  
Michal Kučera
Článek vyšel v časopise Český rybář

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, sdílením, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 2

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze