Jak opravit broďáky – záplaty nejen na neopren

Známe to všichni. Ten pocit, když procházíme křovím, noha se lehce zasekne a onen nepříjemný zvuk trhajících se kalhot, nebo jiné části oděvu signalizuje, že nás čeká v případě lepším laborování s lepidly, v případě horším návštěva rybářské prodejny a nákup nového vybavení.
Pro dnešní článek jsem vybral druh servisu méně známý, nicméně však o to více účinný! Bavit se budeme o vodotěsných a oděru vzdorných nažehlovacích záplatách.

S tímto druhem rychlé a levné možnosti opravy jsem se seznámil poměrně nedávno spíše náhodou, když jsem takovéto kolečko dostal jako malou pozornost při nákupu ve zlínské firmě AGAMA, která se zabývá výrobou brodících kalhot a jejich servisem.

Pár týdnů na to se má pravá noha setkala ve vodě s plechem a já měl doma večer výbornou příležitost k otestování tohoto jednoduše vyhlížejícího kolečka.

Ke kolečku mi byl přiložen i jednoduchý návod s použitím, nicméně jeho aplikace je tak jednoduchá, že při použití trošky selského rozumu není návodu zapotřebí.

Jak mi bylo řečeno, tak tuto záplatu jde použít na materiály, jako jsou membrány (včetně Gore-Tex) a neopren. Jedinou výjimku tvoří PVC, které by se při kontaktu s žehličkou zvlnilo, nebo propálilo.

Celý postup nebudu blíže popisovat, postačí zajisté foto návod s poznámkami ke každému kroku. O nafocení jsem požádal svého muškařského kolegu, který přímo v AGAMĚ pracuje. Jako materiál byl použit německý neopren, ze kterého AGAMA vyrábí (konkrétní vzorek v tloušťce 5mm, dýchací materiál 3 vrstvý a dýchací materiál 5 vrstvý v barvě červené, ze kterého se vyrábí zásahové suché kombinézy pro záchranáře a hasiče.

Povrch musí být čistý, suchý a dokonale odmaštěný. V případě, že je krycí vrstva Vašich vyrobena z vysoce hladkého materiálu, je možné ji velmi opatrně zdrsnit jemným smirkovým papírem.

Záplatu přiložíme na díru.

Žehlíme na plnou teplotu, bez napařování asi 10 sekund. Při žehlení použijeme utěrku, nebo kapesník, abychom předešli přímému kontaktu s rozpálenou plochou. Na žehličku se snažíme tlačit plnou silou.

Po žehlení několik sekund počkáme a pak opatrně sundáme kapesník, nebo utěrku. Pokud se trošku odlepí okraj záplaty, ihned jej přitlačíme prstem.

Záplata si při vychladnutí mírně stáhne a smrskne.

Po dokonalém vychladnutí asi za 15 minut je záplata vodotěsná, mírně pružná a tahu odolná.

Pokud chcete mít dokonalou jistotu, doporučujeme z vnitřní strany podetřít trhlinu dvěma vrstvami správně naředěného Aquasilu. Při této činnosti buďte velmi opatrní, protože se jedná o nevratný zásah do obleku!

nachytano.cznachytano.cznachytano.cznachytano.cz


Záplatování neoprenu

Nejdříve musíme slepit samotnou trhlinu v neoprenu. Doporučujeme použít předmíchané lepidlo na neopren.

Trhlinu si roztáhneme svorkou, nebo kolíčkem na prádlo.

Naneseme malou vrstvu lepidla na obě lepené plochy.

Necháme lepidlo zavadnout tak, aby bylo na dotek suché, poté obě části přitlačíme k sobě a vší silou mezi prsty spoj promačkáme. Stejně musíme spoj promačkat i z druhé strany.

Záplaty aplikujeme stejným způsobem jako u dýchacích materiálů. Doporučujeme záplaty nažehlit na obě strany neoprenu. Takto správně ošetřený spoj je vodotěsný a již se neroztrhne.

nachytano.cznachytano.cznachytano.cznachytano.cznachytano.cznachytano.cz


Veškerý sortiment pro servis brodícího vybavení naleznete na webu www.agama-fishing.cz.Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 4

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze