Hra barev - jaké barvy na kapry?!

nachytano.czKolem vody chodím vždy s otevřenýma očima a těším se pohledem na barevnou pestrost přírody. Jako homo sapiens jsem obdařen smyslem zraku a rozlišování druhů barev. Příroda je pro mne zkrátka pestrá! V mezičase samozřejmě přemýšlím i o barvách svých nástrah.

V této souvislosti je potřeba položit si celkem zásadní otázku. Vidí kapři stejně jako my lidé? Své zkušenosti a domněnky nechám stranou a raději se ponořím do důvěryhodných zdrojů odborné literatury. Výsledky samostudia velmi rozšířily mé obzory...

Fyzika moderního lovu kaprů

Co má proboha fyzika společného s lovem kaprů?! No, ve skutečnosti mnohé. Kdybych bývával dával při hodinách fyziky ve škole větší pozor, bylo by dnes snazší všemu rychleji porozumět... Světlo, které je člověk schopen vnímat, se dělí na světlo viditelné, infračervené (IR) a ultrafialové (UV). Infračervené a ultrafialové světlo nevidíme, ale velmi dobře vnímáme například jako spálení sluncem.
    
Ryby jsou schopny ultrafialové světlo vnímat také. To je důvod, proč UV aktivní nástrahy mohou přinášet záběry. Abychom se dokázali plně vžít do teorie, je potřeba také vědět, že různé světlo má různou energii, proto bez ochrany dochází k popálení pokožky. To znamená, že různé vlnové délky světla jsou schopny dostat se ve vodním sloupci i do různých hloubek.

Šance pro zelenou

Zelené světlo je bohaté na energii (550–600 nm). V této souvislosti mi ihned došlo, že především v hlubších pasážích jsem měl se zelenými nástrahami výrazně větší úspěchy a daleko více záběrů. Jednalo se o neonově zelené boilie Radical Vampire Garlic Pop Ups v kombinaci se zelenou imitací gumové kukuřice stejné značky. Na základě těchto zkušeností jsem dospěl k názoru, že zelené barvy ryby v hlubších vodách vnímají velmi dobře. Navíc byly „fakeové“ kukuřice na vlasu použity bez jakéhokoliv atraktantu čili vůně nepřichází v tomto případě v úvahu. Doma jsem si ještě pod UV lampou udělal fyzikální pokus potvrzující mou teorii. Spočíval v pozorování nejrůznějších nástrah pod světlem ultrafialové lampy. Výsledek byl takový, že téměř všechny barvy zmizely nebo se změnily a byly různě šedé. Zelené nástrahy oproti tomu zůstávaly barevně stabilní, tedy zelené. Jak již bylo řečeno, UV světlo není lidským okem viditelné, má ovšem velikou energii. To je také důvod, proč může proniknout i do poměrně velké hloubky, což zároveň vysvětluje, proč zelené nástrahy provokují ryby k více záběrům. Zelená je tedy rozhodně atraktivnější než šedá...

Umění, nebo kýč?

Plovoucí boilie (Pop Ups) a „fakeové“ nástrahy kombinuji velmi rád, bez ohledu na to, jakou vůní byly zatraktivněny. Obecně mám pocit, že ryby berou na vědomí některé barvy lépe než jiné. Bohužel ale není vůbec jednoduché říci, které barvy to jsou a proč. Dobré úlovky jsem vždy zaznamenal se žlutavými a růžovými nástrahami. Bílé nástrahy byly dle mého soudu nejúspěšnější v mělké a čisté vodě během dne. Na oranžové nástrahy přicházelo hodně záběrů v hloubkách do 6 metrů v lehce přikalené vodě. Červené, hnědé a černé barevné tóny byly úspěšné nejméně. Zajímavé je, že černé nástrahy jsou na světlém podloží, jako například na písku, v extrémním kontrastu s okolím a ryby by je měly snadno registrovat. Setkal jsem se ovšem s úplným opakem při pozorování krmících se kaprů na místě s mou černou nástrahou, které si snad vůbec nevšimli. Výměna za žlutou přinesla během půl hodiny záběr. Neúspěchy u červené barvy si vysvětluji tím, že ryby zřejmě červenou špatně registrují. Podíváme-li se do rybí říše, kolik jejích členů má červenou barvu na těle (například oči línů, plotic a perlínů nebo také ploutve okounů, tloušťů a plotic), je to celkem nasnadě. Pokud by totiž byly odstíny červené pro ryby tak snadno identifikovatelné, všechny druhy s červenými znaky na těle jako by plavaly s visačkou pro dravce „sežer mě“. Při této teorii vycházím z toho, že predátoři mají podobné vnímání barev jako ryby nedravé.

nachytano.cznachytano.cz

Často se snažím nástrahy kombinovat a používám přitom barvy, které mi přinesly úspěchy. Tak se stane, že na vlas pod háček použiji dvě, tři nebo čtyři miniboilie nebo „fakeovou“ kukuřici. S touto strategií je velmi pravděpodobné, že mezi nástrahami se najde alespoň jedna barva, kterou v dané hloubce bude kapr určitě registrovat. V konečném efektu jde o to, najít akcent na zakrmeném místě, a to díky odlišné barvě. Tak lze u kaprů probudit jistou zvědavost a dát jim impulz, aby nástrahu nasáli.                      

Umělý trumf

Nástrahy z měkkých plastů, jako například „fakeová“ kukuřice, mají další výhody. Tou první je snadná dosažitelnost, protože jsou k mání kdykoliv, máme-li nějaký výběr v rybářské brašně. A ještě k tomu můžeme služeb těchto nástrah využít opakovaně. Člověk tedy cíleně propojí vizuální přitažlivost umělé nástrahy s tou přírodní. Jako například zkombinujeme-li kuličku boilie Radical Rubby Dubby o průměru 20 mm se žlutým zrnkem „fakeové“ kukuřice. Nástrahy z měkkých plastů jsou zároveň odolné před útoky malých ryb, protože na vlasu drží velmi bytelně. Také raci nebo krabi jsou bez šance sežrat nebo strhnout nástrahu pod háčkem. Mám tak vždy v akci jednu velmi úspěšnou a jistou montáž. S pomocí „fakeové“ kukuřice jsem schopen vytvářet velmi malá atraktivní sousta, která generují záběry v těžších částech sezony a ve chvílích, kdy jsou ryby hodně ochytané nebo méně aktivní. S „fakeovými“ nástrahami mám dobré zkušenosti i ve chvílích, kdy je například na jaře ve vodě mnoho malé přirozené potravy (patentky a jiné larvy hmyzu). Navíc není vůbec nutné, aby zcela nebo věrně imitovaly přirozenou potravu, protože volba malé nástrahy úplně stačí.

nachytano.cznachytano.cz

Umělé nástrahy v chladné vodě

V chladných měsících roku, kdy jsou teploty vody na nízkých hodnotách a látková výměna u kaprů klesá, nabízejí „fakeové“ nástrahy další výhody. Ryby totiž přijímají méně potravy a často raději menší nástrahy proto, že menší porci potravy lze při nižší látkové výměně efektivněji přeměnit na energii. V těchto částech sezony proto rád používám malé „fakeové“ nástrahy. Důvodem není docílit čistě vizuální atraktivity, ale zajistit i chemické signály z dipů, do kterých nástrahy nakládám. Mezi mé nejoblíbenější patří Vampire Gerlic a Rubby Dubby od značky Radical. Plastovou kukuřici nebo tygří ořechy nechávám v dipech „proležet“ klidně i několik měsíců, aby se aroma v nástraze dobře uchytilo. Pod vodou se pak i ve velmi chladné vodě aroma na alkoholové bázi dobře uvolňuje. Tím si zajistím oproti jiným rybářům jistou výhodu.

Práškové dipy

Velmi moderní metodou, jak jinak zapojit barvy do hry o záběr velkého kapra, jsou práškové dipy, pomocí nichž lze skutečně jakoukoliv nástrahu barevně zvýraznit. Sestávají z alginátu, jsou tedy vytvořeny na rostlinné bázi. Podobně jako želatina, která se získává ze živočišných produktů, alginát pod vodou silně nabobtná a vytvoří na nástraze sliznatý povrch. Výhodou alginátu je i skutečnost, že na nástraze vydrží daleko déle. Vysoce koncentrované barvivo a aroma se starají o to, aby práškové dipy byly velmi atraktivní. A jak je nejlépe používat? Na úvod připevním nástrahu na vlas. Poté je potřeba nástrahu namočit do vody nebo do dipu. Navlhčenou nástrahu pak dám do kelímku s dipem a protřepu. Prášek se uchytí na povrchu a nástraha se v něm obalí. A je hotovo! Pokud se mi chce, opakuji celý proces znovu, abych vytvořil silnější vrstvu. Čím je vrstva práškového dipu na nástraze silnější, tím déle na ní v závislosti na teplotě vody, proudu a útocích malých ryb drží. Při teplotě stojaté vody cca 18 °C vydrží jedna vrstva kolem 12 hodin, pokud se v okolí nástrahy nenachází moc bílých ryb. V posledních několika letech jsem s práškovými dipy slavil úspěchy na mnoha výpravách po celé Evropě. Mezi mé dvě nejoblíbenější patří Radical Yellow Zombie a Vampire Garlic.

nachytano.cznachytano.cz

Svítivé imitace nástrah

Výhoda svítivých „fakeových“ nástrah spočívá v tom, že v noci vydávají světlo a tím se starají o zvýšenou vizuální atraktivitu. S těmito typy nástrah jsem velmi experimentoval jak v noci, tak i ve dne, a to především v hlubších vodách. Výsledkem bylo, že se mi na ně povedlo přelstít kapry i jiné bílé ryby. Používal jsem navoněné i nenavoněné varianty nástrah. Zaujalo mě, že frekvence záběrů byla u aromatizovaných trochu lepší, ale zdaleka ne o tolik, kolik bych očekával. Dalším fenomén představovala skutečnost, že průměrná hmotnost úlovků byla trochu nižší. Vysvětluji si to tím, že svítivé nástrahy bývají velmi nápadné. Velké, často starší ryby jsou zkušené, naučily se vyhýbat potencionálnímu nebezpečí a jejich reakce jsou velmi zdrženlivé. Mladé a menší ryby lze bez velké nadsázky přirovnat k teenagerům pod vodou. Jsou velmi zvědavé a vždy první tam, kde je šance na nějakou zajímavou potravu, a snaží se nepropásnout žádnou příležitost k předložené hostině. Tím se zcela logicky vysvětluje nejen to, proč výrazné svítivé imitace nástrah menší ryby rychleji zaujmou, ale také jejich výsledný nízký váhový průměr. Malí kapři jsou jako malé děti. V tomto přeneseném významu jsou a stále budou zvědaví...

Robin Illner
Článek vyšel v časopise Český Rybář

nachytano.cznachytano.cz

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, sdílením, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 3

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze