Víno, Korida a Malá Rhôna


Někomu se při vyslovení slova Francie vybaví Eiffelovka, jinému revoluce nebo některá z francouzských automobilek.  Ale určitě každému evokuje víno. Bílé, růžové i červené, lehké stolní i těžké bordeaux, voňavé muškátové i suché. Oddělení vína patří v supermarketech k těm největším a vybere si každý. A to vůbec nemluvě o desítkách sklípků, kterých tu potkáte nespočet.

nachytano.cznachytano.cz

Pokud však dáte přednost trofejním rybám a chtěli byste, spojit rybařinu s prohlídkou jihu Francie a národního parku Camarque, není nic jednoduššího, než kontaktovat firmu FFA.cz, která pro vás vše potřebné zajistí.

Nová česká firma Fishing France Adventure vám zajistí rybářskou dovolenou na Malé Rhôně, (případně i jiné destinaci, kterou najdete na jejich stránkách www.fishingfrance.cz) kde si dle vašich možností můžete pronajmout buď přímo kajutový člun Coverline, nebo gumový obytný člun s motorem a echolotem + zavážecí člun s motorem pro dvě osoby.
Dostalo se mi možnosti nabídku této firmy ověřit v praxi a se svými dvěma přáteli navštívit tento nádherný kraj. Cesta je sice zdlouhavější, jelikož vzdálenost z Prahy je kolem 1500km, ale německé a francouzské (případně švýcarské, pokud chcete ušetřit 40 euro za poplatky) silnice jsou na tom podstatně lépe než ty české a tak cesta vcelku dobře a bez problémů utíká.

nachytano.cznachytano.cz

Příjezdy do destinace bývají většinou v pátek a tak máte min. den a půl na přípravu rybařiny, najetí lodí na lovné místo a trochu toho popuštění ventilku ve formě lovu sumců nebo kaprů, na který jste po dlouhé cestě jistě dostatečně nažhaveni. Ovšem z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit trochu oddechu od lovu ryb a během týdne si udělat malý výlet do okolí. Nejbližším zajímavým místem je Saintes-Maries-de-la-Mer, které jste možná měli možnost poznat již po příjezdu. Nedělní korida pro vás jistě bude nezapomenutelným zážitkem.

Něco málo o Francouzské koridě a památkách v okolí

Běhání s býky je tradice, se kterou se ve Francii mimo její jih nesetkáte. Ale dnes už přerostla spíše v turistickou atrakci. Nejlépe to demonstruje večerní show ve městečku Saintes-Maries-de-la-Mer , které je chovatelským centrem býků pro francouzskou koridu. Zdejší aréna se však má k té z Arles asi jako stadion Blšan k Wembley v Londýně

Další zajímavý tip pro kratší výlet když se rybám zrovna nechce kousat je Aigues Mortes, opevněné město s přísně pravoúhlou sítí ulic, odkud byly vypravovány křížové výpravy do Palestiny. To vás nadchne dokonale zachovanými hradbami včetně středověkých záchodů umístěných přímo nad hlavami útočníků. To byla doba, kdy jste svému nepříteli mohli ukázat, co si o něm opravdu myslíte!

nachytano.cznachytano.cz

Dalšími antickými perlami Provence jsou aréna v Arles, která si nezadá s římským Koloseem, Glanum v St. Rémy a ve výčtu bych mohl pokračovat dál a dál. A přitom antika je pouze jeden z mnoha architektonických a historických pokladů Provence.

Kultury by snad již bylo dost a tak se můžeme věnovat samotnému lovu. Většina rybářů na Malé Rhóně bude preferovat lov sumců. Sumci jsou zde opravdu kapitálních rozměrů, i když já osobně jsem takové kousky ve skutečnosti viděl pouze na echolotu při vertikální přívlači. Bohužel se mi žádného nepodařilo přimět k záběru. V kempu kde budete mít zaparkované auto, jsou na dveřích klubovny Francouzkých sumcobijců fotografie ulovených sumců, které vás zcela jistě dostatečně namotivují.

nachytano.cznachytano.cz

Vše je také o tom, chytit tu správnou dobu kdy jsou sumci hladový a budou lovit. Bohužel naše parta tuto dobu netrefila a sumci se nechtěli nechat přesvědčit nabízenými nástražními kapry a karasy až do velikosti 60 cm a to už pro ně mohla být zcela jistě motivující jednohubka.

Psát o tom, že neúspěch byl zapříčiněn šmatlavýma rukama, raději nebudu a varianta že sumci nechtěli žrát, zní přeci jen příhodněji :-). Pokud fousáči nechtějí kousat, je tu možnost lovu kaprů, kteří jsou zde též trofejních velikostí a neskutečně bojovní. Opět to však mohu tvrdit jen z doslechu a fotografií úspěšných lovců před námi a po nás. My jsme lov kaprů vzdali po jednom dni. Podmínky nebyly příznivé a vlasce kaprařských prutů byly po několika hodinách totálně obalené řasou a nečistotami. Potom nastával velký problém, kdy přes chuchvalce těchto nečistot nešlo navíjet vlasec přes koncové očko na naviják a po půlmetrech jsme to celkem těžce museli odstraňovat. Pro zarputilé kapraře by jistě í tento problém byl řešitelný například pomocí kolíčků, no nebudu tu nic nalhávat, na tuto možnost jsme byli moc pohodlný  :-)

nachytano.cznachytano.cz

Nástražní rybky na sumce se na  Rhôně neloví snadno, ale z toho si nic nedělejte. V okolí je dostatek kanálů, ve kterých se nástražky dají celkem dobře ulovit. Stačí vám k tomu lehký plavačkový proutek a plechovka kukuřice. Určitě si na lovu nástražek dobře zachytáte, pobavíte se a kompenzujete si případnou frustraci z nebraní ryb na řece. Nachytáte říční kapry klidně až do velikosti kolem 70 cm a karasy atakující hranici 40cm a to už jsou top nástrahy pro vyhlášené trofejní fousáče z Malé  Rhôny.

nachytano.cznachytano.cz

Ale zpět k lovu sumců. Dva dny před odjezdem se podařil Martinovy Mrázovi (průvodce a spolumajitel firmy) nádherný úlovek sumce přes dva metry. Bohužel po našem příjezdu nastala změna počasí, celý týden foukal silný vítr, který na hladině vytvářel bujné vlnobití, ale alespoň byla jasná obloha a slunce příjemně šimralo svými paprsky. A jak jsem již psal, sumci nebrali ať již vlivem vln, kdy vibrace vytvářené nástražními rybkami zanikly hned na počátku, což je pro nás věrohodnější prognóza než ta větička o šmatlavých rukách :-).
Francouzští sumcaři denně vyjížděli nad most, kde začínal úsek, kdy se smí na živou nástrahu lovit jen do soumraku a noční lov je zakázán. Dle jejich vyprávění je tam sumců mnohem více, ale během týdne se ke mně nedonesla žádná zpráva, že by se jim nějaký větší fous podařil zdolat. Jednu trofejní rybu se jim však podařilo ulovit a tou rybou byl candát přesahující jeden metr. A právě candáti jsou další rybí druh, který zde dosahuje opravdu trofejních velikostí. Ač jsem se celý týden snažil několik hodin vláčet, bohužel i candát na Malé  Rhôně bude ryba, která na mně snad čeká při nějaké další rybářské výpravě.

nachytano.cznachytano.cz

Abych tak nějak v závěru shrnul své pocity a prožitky. Pokud rádi cestujete za rybami, určitě neváhejte kontaktovat firmu FFA, která vám zajistí profesionální servis a zázemí. Ryba jako taková je již jen ta pověstná třešnička na dortu a tak pokud se vám nepodaří ulovit nějakého trofejáka, nevěste hlavu, určitě ji budete mít plnou  ostatních prožitků, které vám zdejší okolí nabízí a o to přeci jde. Užít si tento krásný výlet, poznat nové věci a nové lidi.

Lovu zdar – Petr Koucký

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.
Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 4

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze