Nepřímá úměrnost... aneb malá třešeň = velký tloušť


Teplé letní dny, kdy je v řekách méně vody, jsou jako stvořené pro lov tloušťů na třešně. Podle mého názoru je to jediná nástraha, se kterou lze jelce ulovit i v tropických vedrech. I já velmi rád lovím tyto převážně říční všežravce na třešně a úlovky, zlákané na třešeň, tvoří přibližně 90% všech mých tloušťů (ostatní ulovím na přívlač a některé náhodně při lovu plotic a cejnů). Je to prostě top nástraha na tlouště, které se žádná jiná nevyrovná. Jediným jejím problémem je to, že není k dispozici po celý rok, ale jen tak šest, sedm týdnů, co třešně dozrávají. A tuto dobu musí milovníci tloušťů určitě využít!
nachytano.cz
Koncem června, kdy již bylo zraní v plném proudu, jsem si i já natrhal kbelíček třešní a hned další den jsem chtěl vyrazit. Prut byl navázaný, místo lovu určené, tloušti už se báli… Pak ale nastalo zděšení. Když jsem ze sklepa vytáhnul třešně, všechny byly plesnivé. Jakto, to nevím sám a asi to nikdy nevymyslím. Trhal jsem je se stopkami, takže byly zachovány, ve sklepě bylo okolo šesti stupnů Celsia, takže také ideální teplota... Takto se mi je vždy podařilo uskladnit, takže fakt nechápu, proč se tak stalo. Ale prostě nebyly. Na tlouště jsem chtěl vyrazit stůj co stůj, takže jsem se rozhodl vyjít na průzkum okolí. Vím o 2 třešních, které však už byly přezrálé a na háčku by nedržely. Žádnou jinou jsem nenašel. V nejbližších 3 obchodech s potravinami je neměli a další byly až několik kilometrů v centru města. Až pár metrů před domem jsem si všimnul malého stromku, na kterém byly červené kuličky. Oproti normální třešni byly ale malinkaté, mohly mít v průměrů 5 milimetrů. Višně to nebyly, na ty bylo ještě moc brzy. Musel jsem je tedy vzít, nic lepšího nebylo. S nějakým větším úspěchem jsem již nepočítal, ale aspoň v pár jelců jsem doufal.

Zamířil jsem ke známé řece, která mi teče hned pod domem. Vím, že tam jsou tloušti především menších rozměrů (okolo 20 až 25 cm), což velikosti třešní nahrávalo. Na šestnáctku kmen jsem navázal splávek z peří husy a pak rovnou háček (8 Owner z tenkého drátku), bez zátěže. Bylo tak okolo 40 cm vody a třešně se potápí celkem rychle, takže to nebyl problém. Nahazoval jsem pár metrů, takže i to byl důvod, proč jsem necvakal bročky. Řeka má v místech, kde jsem lovil, šířku okolo 7 metrů, je plná krásných tůní a tišin, mělčin i hloubek, podemleté břehy,... Ideální řeka, kde navíc loví jen málo rybářů, takže si člověk chvílemi připadá jako v divočině. Sám jsem zvědavý, co malé třešničky dokáží.

Začal jsem lovit hned pod přírodním splavem z kamenů. Tady koryto těch 7 metrů anmi nemá, s 5m bičem tu lovím asi metr od protějšího břehu a to ještě sedím dost daleko od mého břehu, takže šířka tu může být tak okolotěch 5 metrů. Hned nachytano.czdruhé proplavání mi dalo naději úspěšného lovu. Nebyl sice velký, ale je to taky ryba a i 23 centimetrový tlouštík potěší. Pak se neděje nic a tak postupuji po proudu. Vše šlape jako po másle, nic takového jsem opravdu nečekal. Úspěšnost je celkem vysoká, na 30 nahození jsem dostal 12 ryb. Převážná část tloušťů byla v rozmezí 20 až 31 cm, ulovil jsem jeden kus solidních rozměrů (37 cm), který paradoxně zabral na nejmenší třešeň, co jsem měl a pak mi zabral i dorostenec s 17cm délkou. Navíc jsem uulovil i 2 plotice a záběr přišel i od jednoho malého amura, který se mi však pod nohama vypnul.
Jedno místo jsem záměrně vynechal. Je to rychlejší úsek, kde hloubka dosahuje pouhých 16 cm, potom navazije tišina a na druhé straně jsou podemleté přehy s hloubkou nějakých 60 cm. Tam jsem několikrát viděl vyhřívat se tlouště s délkou určitě přes 45 cm, tedy pro mě trofejní ryby. Vláčené nástrahy (twistry, rotačky, woblery, mušky i plandavky) však ignorovali, takže s třešní byla naděje. Nikde jinde v tomto úseku jsem takovou rybu nikdy neviděl. Ano, na této řece jsou, asi 2 km proti proudu je to běžná ryba, nicméně to je závodní úsek, kde jsou ročně nasazovány metráky ryb a potravy tam mají přebytek. Tam, kde lovím já, je to vzácnost. Nahodím tedy do tůňky k podemletým břehům, vlasec se ani nedotkne vody a hned zasekávám. Po záseku to vidím na rybu okolo 30 cm. Když ji však přitáhnu na mělčinu, začne to pravé rodeo. Na šestnáctku vlasec je to krásný souboj a za chvíli již fotografuji jelce 49 cm. Krásná ryba, háček pěkně v koutku, tlama plná malých třešní... Kde je vzal, jsem v tu dobu netušil. Při lovu na třešně vůbec nekrmím, takže tu někde musí být jiný zdroj. Každopádně nový impuls do toho, že lovím na správnou nástrahu a ve správných místech. Další nahození se neděje nic, potom ale opět záběr, krásný souboj a tloušť 51 cm. to je již jistota o správnosti strategie tohoto lovu. Potom 3 proplavání nic a na další pokus 46cm ryba. Takový masakr jsem nečekal. Bohužel z dálky slyším hřmění, takže mám před sebou posledních pár minut. Ulovím ještě ,,malého" tlouště 36 cm a tento parádní lov zakončím největším tlouštěm dneška - krásných 55 cm. Po důkladné dokumentaci mizí zpět v jeho rodišti. To už jsou ale rány opravdu blízko a navíc začíná poprchávat, takže mizím domů. Cestou si všimnu stromu, na kterém jsou malé třešně a ty padají hned do vody. Tak to vysvětluje, proč měl jeden plnou tlamu třešní a především, proč tyto malé červené kuličky přijímají ryby raději než pořádné třešně, jako je všichni známe.
nachytano.cz
Během 2 týdnů jsem takovéto lovy zopakoval sedmkrát a výsledkem bylo 88 tloušťů s mírou 3132 cm a váhou 43,319 kg. Neskutečný masakr každý lov, tolik tloušťů a takových rozměrů jsem za těch 15 let, co rybařím, neulovil. Všichni byli šetrně vráceni vodě s přáním, abych je za někdy příště ulovil znovu. Místa výskytu stromů, které mají tyto malé třešně jsem si důkladně zapamatoval a už se těším na příští rok. Teď už je bohužel prostě, třešně popadaly a uhnily, takže tlouš´tům dávám letos sbohem, na přívlač je cíleně nelovím a ročně mi na okouní návnadu skočí jen tak 2 kusy. Každopádně tyto lovy potvrdily pravidlo, že velikost nástrahy velikost ulovené ryby neovlivní, protože když jsem lovil s normálními třešněmi, tak ryby hranici 35 cm nepřekročily. Platí to o všech nástrahách: boilies 12 mm může sebrat 20 kilový kapr a 22 mm naopak kilový šupík, wobler 15 cm pro sumce sebere bolen pod mírou, na jednoho masňáka ulovíte půlmetrovou lopatu a chomáček sedmi, osmi červíků vezme skalák sdélky sotva 25 cm… Je to taková nepřímá úměrnost, která při lovu ryb platila, platí a dokud tu lidé nebo ryby budou, tak platit bude... Pro mě toho byly tyto lovy důkazem a jsem rád, že jsem našel cestu k velkým tloušťům této řeky s číslem revíru 421 052.

Jakub Kantor

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 6

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze