Lov sumců pomocí vábničky

 Vábnička na sumce má u nás více rozmanitých názvů. Ať už se jedná o pukadlo, špláchadlo, dráždidlo nebo šplouchadlo. Avšak vždy se za těmito výrazy skrývá dřevěný nachytano.cznebo plastový předmět, ne delší než čtyřicet centimetrů, nejčastěji nazývaný jako vábnička.
Vábnička bývá při lovu sumců hojně využívaná. Už jen pro ten adrenalin který se nám dostává do krve ve chvíli, kdy se na monitoru echolotu zvedne předpokládaný sumec, kterého z letargie probudi právě zvuk vábničky. Je to však opravdu zvuk vydávaný vábničkou, který zvedá sumce ode dna? Jednou jsem četl článek od Davida Havlíčka, který popisoval jak se potopil pod vábícího kolegu a už v šesti metrech pod hladinou nebylo po žádném zvuku ani slechu.
Tak jak to tedy je? Má snad vliv vybrace vyvolaná vábničkou? Jedna věc je však jistá, a to že vábnička opravdu velmi dobře funguje. Chce to jen trochu cviku zacházení s vábničkou a její správný výběr.
Na jednom konci nástroje najdete vždy rukojeť a na opačném nožku, zakončenou trychtýřovitě se rozšiřujícím masivem materiálu, opracovaným do kruhu, čtverce, obdélníku nebo oválu. Zakončení může být různé, a to od skoro rovných, mírně dutých či vydutých, až po extrémně vyboulené, či naopak vydlabané. Velikost a tvar zakončení vábničky nejvíce ovlivňuje hlasitost i tón vábení. Pokud máte vábničku v ruce poprvé, je lepší začít s takovou, která má na konci ploché zakončení. Vábničky s velkou hlavou použijeme pokud hloubka na lomeném místě předpokládaného lovu přesahuje 10 metrů. Vábničky s malou hlavou používáme zpravidla v mělčích vodách. Vábničky tzv. universální můžeme používat prakticky na jakékoliv hloubce a správné vábení je podmíněno silou úderu podle hloubky lovného místa.
Lov s vábničkou má i tu výhodu že pokud pozorujete vábené sumce na monitoru echolotu, můžete si prakticky vybrat kterého chcete ulovit. Pokud se k předkládané nástraze zvedne sumík menší velikosti kterého nechcete zbytečně tahat z vody, nástrahu vytáhneme dřív než na ni zaútočí a skusíme ji nabídnout jinému který se objeví na echolotu.

     

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 1

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze