Klasické i nové montáže 2


V prvním díle jsme se podívali na zoubek pevné montáži s bočním olovem. Popsal jsem vám různé použití na rozdílných vodách a ani ve snu by mě nenapadlo, že ještě než začnu psát následující díl, vyzkouším si další, zcela odlišnou variantu této montáže. Nedávno jsem se totiž zůčastnil prestižních závodů R-SPEKT CUP konaných na jezeře Radnice..
nachytano.czJe to poměrně hluboké jezero, což jsem věděl už předem, ale že budeme mít na vylosovaném místě 10m od břehu hloubku 14m? Tak to jsem opravdu netušil.

Když jsem po zahájení závodů s pomocí markeru prozkoumal dno před námi a zjistil, jak příkře zde břeh padá dolů, chvíli jsem váhal, jakým způsobem tu budeme chytat. Protože jsme zdejší vodu neznali a informací měli minimum, rozhodli jsme se s parťákem Petrem Hofierkou obsáhnout celý sloupec vody. Já jsem začal jedním prutem u dna v cca 6m hloubce kousíček od břehu, druhý jsem dal na zlom do 12 m a na něj metrový návazec s plovoucím boilie. Petr nahodil ještě o kousek dál a nástrahu umístil zhruba 2 m pod hladinu, k čemuž potřeboval zhruba 12,5m návazec. Toto řešení se nakonec ukázalo jako nejúspěšnější a brzo nám přineslo první pěkné ryby.

Poněkud netradiční pevná montáž s bočním olovem

Postupně jsme se posouvali dál od břehu a v ještě větší hloubce jsme tak museli prodlužovat návazce. Nakonec jsme chytali s 15 až 18m návazci! A tím se dostávám k netradičnímu použití pevné montáže s bočním olovem. Až po obratlík mezi závěskou a návazcem na ní nebylo nic odlišného, jiná byla právě ta extrémní délka návazce. Jednak vyvstal problém, jak takový návazec nahodit, jednak, jak s ním zdolávat. Nahazování nebylo až tak problematické. Háček s nástrahou, kterou bylo 14mm plovoucí boilie či pěnový Wazz-up, jsme položili na otočené víko z kbelíku zhruba 2 m za sebe. Návazec jsme vyskládali mezi víko a místo náhozu tak, aby o nic při náhozu nezadrhl a nezamotal se. Boční 99g olůvko na závěsce přitom bylo standardně necelý metr pod špičkou prutu. Pak už jen stačilo opřít se do prutu. S tou sestavou jsme nahazovali do dálky kolem 100 m s 0,30mm kmenovým vlascem, s cívkami s 0,25mm vlascem ještě o 10 až 20 m dále.

O něco složitější bylo zdolávání

Ve chvíli, kdy jste přitáhli kapra ke břehu a závěsku s olovem ke špičce prutu, zbývalo ještě nejméně 15 m délky návazce. Naštěstí jsme měli na prutech větší očka, takže vždy ten z nás, kdo nezdolával, sundal ze závěsky olovo. Zdolávající pak mohl namotat závěsku očky až k rolničce navijáku. Tím se ušetřily další 4 m.

I tak to ale stále bylo dost nepohodlné zdolávání. Zvlášť proto, že na našem místě nebylo možné moc daleko couvat. Přesto jsme přišli asi jen o tři ryby, ostatní skončily v podběráku. Tato taktika a zcela nevšední montáž nám pomohla na místě, kde se ve dvou předchozích závodech chytila jen jedna bodovaná ryba, ulovit 200kg kaprů o hmotnostech přes 5kg plus, pár pod touto hranicí a jako bonus i několik amurů.
Tak to byl malý návrat k minulému dílu. Nedalo mi, abych se o tuto zajímavou zkušenost s vámi nepodělil. Teď už tedy k dnešnímu tématu.

In-line se od montáže s bočním olůvkem odlišuje v tom, že vlasec či šokový nástavec probíhá středem zátěže
nachytano.cz
Má to své výhody a nevýhody. Začněme výhodami. Vzhledem k tomu, že obratlík od návazce je vtažený dovnitř olova, je ryba, která nasaje nástrahu a napne návazec, okamžitě vystavena plné hmotnosti zátěže. To může být velké plus například při opatrných záběrech. U montáže s bočním olovem totiž zaseknutý kapr nejprve zdvihá závěsku, zátěž až následně, navíc daleko od těžiště olova. Převedeno do srozumitelnější řeči - zatímco u in-line montáže působí na zaseknutí háčku okamžitě plná hmotnost zátěže, u boční sestavy zpožděně a ne hned plnou hmotností. Kapr, pokud nezpanikaří a nezačne ujíždět, má přece jen čas vyhodnotit nebezpečí a pokusit se zbavit háčku.

O něco snáze se také in-line montáž spouští na dno (při vyvážení)... Respektive, když už ji spustíte, lépe se s ní oťukává dno, neboť zátěž je napřímo a ne na kloubu. Mezi nevýhody naopak patří to, že olovo (pokud nemáte speciálně upravené s drážkou) nejde při zdolávání sundat. Nelze tak chytat s taktikou s odpadávající zátěží. Také proto jsme tuto montáž nemohli použít při výše popisovaném lovu se zvlášť dlouhým návazcem. Co se týče zamotávání při náhozu, porovnání in-line versus boční vychází zhruba půl na půl. Spousta rybářů vám řekne, že se jim méně zamotává in-line, druhá půlka ale bude vychvalovat boční montáž.

Sestavení montáže

Je velmi jednoduché. Vystačíte si s olůvkem, obratlíkem a návazcem. Velikost obratlíku by měla být taková (obvykle č. 8), aby šel vtáhnout do vnitřní gumové části in-line olova a pevně zde držel. Měl by jít vytrhnout teprve silným tahem, například kdyby olovo uvízlo mezi kameny. Typ obratlíku závisí na vašem uvážení. Můžete použít buď klasický, rychle výměnitelný (když často měníte návazce), popřípadě obratlík s kroužkem, který se hodí zejména ke kratším tuhým návazcům z fluoro-karbonu.

Jestliže jsem tvrdil, že u této sestavy nelze chytat s odpadávajícím olovem, přece jen existuje jedna speciální montáž, která to umožňuje. Budete k ní kromě olůvka potřebovat ještě čepičku na závěsku, speciální obratlík s dvěma kroužky a také šňůrku nad montáž Core Zero. Mimochodem, tuto šňůrku používám téměř u všech in-line montáží, protože dokonale zamaskuje první metr nad montáží a je navíc velmi odolná.
nachytano.cz
Jak na to? Nejprve na jedné straně Core Zero uděláte smyčku, na druhé pak připevníte jedno z oček obratlíku. S pomocí boilie jehly natáhnete na šňůrku čepičku a montáž je hotova. Pak už jen vezmete olůvko (nejlépe tvar Fiat Pear - zploštělá hruška) a vsunete do něj obratíík, zatímco čepičku nasunete na kónické horní vyústění zátěže. Do druhého kroužku obratlíku pak připevníte návazec. Možná to takhle podané vypadá složitě, ale až si to vyzkoušíte, zjistíte, že je to velmi jednoduché. S touto sestavou lze bez problémů nahazovat i zavážet. Při prudkém záběru nebo uvíznutí zátěže kapr vytrhne obratlík z olůvka a můžete ho nerušeně zdolávat na volném vlasci.

Občas ještě vídávám in-line olova s černými či hnědými hadičkami, které by měly plnit funkci proti zamotání. Z vlastní zkušenosti vím, že ta funkčnost není až taková, navíc tyto hadičky jsou poměrně nápadné. Když už chci mít větší jistotu, že se mi návazec při náhozu nezamotá, vyndám gumovou vnitřní část olůvka a místo ní dám speciální prodlouženou. Taje nejen mnohem pevnější, nenápadnější, ale navíc i dost dlouhá na to, aby zabránila zamotání kratších návazců. Je to výborná věc také tehdy, když olovo obalujete method nebo krmítko-vým mixem. Tímto stylem chytám zejména na závodech, kdy pro mě není prioritní velikost ryb, ale jejich množství. Krátký návazec, drobná nástraha a in-line olovo obalené v atraktivním method mixu je neskutečně účinnou zbraní na středně velké kapry.
nachytano.cz
In-line zátěže se dají použít nejen pro pevné montáže, ale i pro průběžné nebo částečně fixované

Průběžné z nich uděláte tak, že mezi zátěž a návazcový obratlík vložíte gumový nebo tungstěnový korálek. Vlasec pak probíhá středem zátěže, i když ne tak volně, jako u klasických průběžných montáží. Částečně fixovaná montáž se dá udělat například tak, že použijete o číslo menší obratlík. V momentu záběru se olůvko chová jako u pevné montáže, jakmile je však kapr nazdvihne a začne ujíždět, zátěž sjede dál po vlasci. Kapr pak může získat pocit, že se zbavil montáže a vyjede k hladině, místo toho, aby u dna vymetal všechny možné překážky.
A o tom ta naše rybařina někdy je. Zmást kapra, přesvědčit ho, že něco není tak, jak si myslí. Často mám ale opačný pocit, tedy že kapři celkem úspěšně matou nás a pak o tom pod vodou vtipkují, až se za pupky popadají.

Michal Kučera







Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 1

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze