Návazce pod drobnohledem

Návazce jsou bezpochyby jednou z nejdiskutovanějších součástí moderní kaprařiny. Jakmile někomu začnou padat ryby nebo nemá tolik záběrů jako kolega (přičemž používá stejné boilie), začne hledat problém v návazcích.

nachytano.cz A nutno dodat, že někdy to může být oprávněná myšlenka. O funkčnosti návazce často rozhodují detaily, jenže ne každý rybář jim věnuje dostatečnou pozornost. Někteří dokonce nedostatečnou čili za pět :-).
V čem se návazce od sebe liší?
  

Nejzásadnější rozdíl je v materiálu, z něhož se vyrábějí. Existuje sice spousta drobných poddruhů, ale v podstatě jsou 3 základní typy návazců: měkký (pletená šňůrka), tuhý (silnější vlasec nebo fluocarbon) a kombinovaný (pletená šňůrka se ztuženým potahem nebo spojení dvou typů návazců). Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Zkusme se na to podívat trošku podrobněji.
  

Asi nejrozsáhlejší kategorií jsou pletené šňůrky. Na trhu je nespočet výrobků s tímto označením, ale jen některé z nich splňují kritéria pro kvalitní kaprový návazec. Stále ještě dost rybářů používá pletenky z metráže. Jejich nasazení je ve většině případů nevhodné. Mají sice obvykle poměrně slušnou oděruvzdornost, ale strašně se kroutí, zamotávají, vzlínají atd. atd. Mnohem lepší jsou šňůrky určené právě jako kaprový návazcový materiál. I mezi nimi jsou rozdíly a dají se sehnat lepší a horší, každopádně většina z nich má vlastnosti, které má dobrý návazec mít. Výhodou pletených návazců je ohebnost, díky níž nástraha působí mnohem přirozeněji než u tuhých vlasců. Kapr si může hrát s kuličkou, aniž by zaregistroval, že se chová výrazně jinak než volné návnady. Nevýhodou je tendence zamotávat se - například při nahazování.
  

Tuhé návazce jsou zpravidla vyráběny ze silnějšího vlasce (0,30–0,40 mm). Jejich předností je nízká tendence zamotávat se, také odolnost proti prodření je velmi slušná. Další výhodou je jejich neokoukanost, neboť je používá mnohem méně rybářů než návazce pletené. Nevýhodou je jejich vzlínavost, použijete-li delší návazec. Proto bych v tomto případě doporučil spíš kratší návazce nebo jejich zatížení bročky. Anebo alespoň po každém nahození (vyvážce) důkladně natáhnout celý návazec, aby nemohl tvořit smyčky.
  

Samostatnou kapitolou mezi tuhými návazci je fluocarbon. Za určitých okolností je to nepochybně vynikající návazcový materiál. Zažil jsem opakovaně situace, kdy jeho použití do značné míry ovlivňovalo počet záběrů. Platilo to ale pouze na velmi čistých vodách, při sluníčku nebo zrcadlové hladině a samozřejmě ve dne. Ve všech ostatních situacích, když pršelo, byly vlny, v přikalené vodě, na zaneseném dně, za přítmí či v noci, nemělo jeho použití zásadní význam. Přesto ho mnoho rybářů používá i za těchto okolností, v domnění, že mají lepší návazec. Opak je ale pravdou. Fluocarbon má kromě svých předností i negativa, jako jsou nižší nosnost, oděruvzdornost, uzlová pevnost a podobně. Pokud tedy rybáři chytají poblíž překážek nebo i trsů rostlin, měli by dobře zvážit, zda opravdu fluocarbon nezbytně potřebují a zda jeho výhody v danou chvíli převažují nad nevýhodami.
  

nachytano.cznachytano.cz

Kombinované návazce (vnitřní pletená šňůrka obalená tužším potahem) spojují výhody pletených i tuhých návazcových materiálů. Můžete je nechat natolik tuhé, že nemají tendenci se zamotávat, na druhou stranu svléknutím části vrchního obalu dodáte návazci dostatečnou ohebnost. Zdánlivě ideální návazec. Možná i proto jsou tak populární. Ne vždy jsou ale všelékem použitelným pro všechny situace. Většina z nich není dostatečně odolná při uváznutí, stejně tak se občas v místě, kde stáhnete vrchní obal, zamotá. Na dně nesedí tak přirozeně jako pletené šňůry, proto je většinou nutné je nějak zatížit. Přesto nabízejí nespočet variací a jsou výborné ve spoustě situací.
  

Kombinovaný návazec si můžete udělat sami tak, že spojíte dva typy návazců, například pletenku s fluocarbonem nebo jemnou a odolnou pletenou šňůru. Takový návazec bude mít mnoho předností a je jen na Vás, jak si ho sestavíte. Drobnými nevýhodami se mohou ukázat složitost a uzle navíc, jež mohou snižovat pevnost celého návazce.
  

Návazce je nutné odlišovat nejen podle typu materiálu, ale též podle dalších vlastností. Tou nejzásadnější je odolnost. Mnoho rybářů se o úlovky připravuje tím, že chytají ve vázkových vodách s návazci s nízkou nebo střední oděruvzdorností. Obvykle to pak končí přeříznutím nebo přetržením návazce. To není smůla, ale chyba lovce, který použil nesprávný návazec. Já v těchto případech nasazuji 35–45lb odolné šňůrky Ballistic nebo Quick Silver, které vydrží mnohem víc než běžné pletenky. Na druhou stranu je zas nepoužívám na čistých vodách, kde jejich nasazení není potřeba. Na to jsou zbytečně robustní, což může snižovat počet záběrů. V těchto případech raději volím 15-25lb jemné šňůrky, kombinované návazce (Mantis, Kameleon), kombinovaný fluocarbon (Sabre), čirý vlasec, nebo dokonce čistý fluocarbon.
  

nachytano.cznachytano.cz

Další klíčovou vlastností je vzlínavost návazců. Chytáte-li například na plovoucí boilie, budete potřebovat nějaký lehčí (jako je např. Silkworm), aby zbytečně netáhl kuličku ke dnu, a navíc působil nenápadně. Návazec typu 45lb Quick Silver by zde působil jako pěst na oko. Používáte-li naopak menší potápivé boilie na krmném místě, potřebujete co nejméně nápadný návazec přimknutý ke dnu. Některé šňůrky klesají ke dnu samy o sobě, zatímco jiné je nutné zatížit buď tmelem, nebo malými bročky. Jakmile by návazec ve vodě dělal smyčky nade dnem (zvlášť nad tím čistým), opatrná ryba se na něj nejen nechytí, ale vysměje se mu tak, že jí z toho ještě 14 dní bude bolet břicho...
Jaký návazec tedy kde použít?
  

Na to se nedá jednoduše odpovědět, přesto existuje pár vodítek, kterými se lze řídit. Nahazujete? Dejte až na výjimky přednost tuhým nebo kombinovaným návazcům. Vyhnete se tím z větší části problémům se zamotáváním. Chytáte s odpadávacím kamenem? Nejspíš Vám nejlépe poslouží pletený návazec. Vedle kamenu se lépe naskládá než ty méně poddajné. Stejný typ návazce může být dobrý i na zarostlém dně, neboť na něj zlehka dosedne a lépe se mu přizpůsobí. Jestliže vyvážíte s olůvkem, jsou dobře použitelné všechny tři varianty. Pokud ale v lovišti „řádí“ početná hejna sumečků nebo cejnů, mohou být měkčí návazce (a to i kombinované) problematické, neboť je ryby atakující nástrahu budou zamotávat a tím omezovat jejich funkčnost. Na opatrné ryby zase platí jemnější přirozenější návazce (např. kombinované) nebo ty, které se v dané lokalitě moc nepoužívají. Každopádně, ať už zvolíte jakýkoli návazec, nejdůležitější bude to, jestli mu budete věřit. Podobně jako u boilie platí, že lepší horší návazec, ve který máte naprostou důvěru, než lepší, o němž však budete mít pochybnosti.

Michal Kučera

Článek vyšel v časopise Český Rybář

nachytano.cznachytano.cz

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, sdílením, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 4

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze