Kaprovití


Čeleď kaprovití je nejpočetnější čeledí českých ryb. Na 3000 druhů patří do této zpravidla býložravé skupiny ryb, avšak většina z nich je občas všežravá a některé jsou i primárně dravé. V Česku jich žije několik desítek. Vzhledem k početnosti musím článek o těchto rybách rozdělit do 3 menších, abych na vás nesypal až moc informací.

Rozměrově je tato čeledů velmi rozmanitá. Její zástupci mohou mít méně než 10 cm, můžou ale s přehledem dorůst délky nad jeden metr. To jsem navíc v jen v Česku. Na světě můžou mít až několik metrů. Jejich typickým znakem jsou požerákové zuby, které slouží k mechanickému zpracování potravy. Popsány jsou v jednom z předešlých článků.

Pro většinu z nich je typická větší velikost šupin vzhledem k tělu (kapr, cejn, bolen, amur, jelec), ale někteří je mají poměrně malé (lín, tolstolobik). Jsou to nejoblíbenější ryby jak pro sportovní rybolov, tak pro rybolov. Až 90% všech českých ryb, které se prodávají jak v ČR, tak ve světě za účelem konzumace, jsou ryby kaprovité.

A nyní k zástupcům, kterých si v těchto třech článcích vyjmenujeme pěknou hrstku a budou vás prodádět následujícím čtením.

nachytano.czPlotice obecná
- pro většinu rybářů byla tato menší, stříbrná rybka, která obývá rychle tekoucí, i stojaté vody, pravděpodobně první ulovenou rybou v životě. V českých vodách je to jedna ze 3 nejpočetnějších ryb (spolu s kaprem a cejnem). Může dorůst rozměrů až okolo 50 cm, většinou se však setkáme s rybami kolem 25 cm a váhou 0,3 kg. Za trofejní plotici se již považuje ryba s váhou přes 1 kilogram. Lovit se může na plavanou, položenou (především feeder), na umělou mušku a i na ultralehkou přívlač s velmi malými rotačkami a twistry. Nejúspěšnější nástraha na tuto rybu je beze sporu masný = bílý = kostní červ. Na některých vodách mohou fungovat i různé barevné kombinace těchto červů. Další úspěšnou nástrahou je i hnojáček, menší rousnice a dendrobena (v podstatě takový kalifornský hnoják). Větší plotice rády sezobnou i kukly masných červů a sladkou kukuřičku z plechovky. Před jejich lovem se vyplatí místo navnadit vnadicí směsí, především sladké vůně. Jako nejlepší se mi jeví směsi od firem Sensas, Lorpio a Marcel van den Eynde. Ale o tom později. Pro jejich lov vám postačí jemnější proutek, délka záleží na lovném místě a vzdálenosti (nejkratší okolo 200 cm při lovu pod větvemi a na blízkou vzdálenost; naopak delší, i přes 5 metrů, na lov na bezproblémovém břehu na delší vzdálenosti). Menší naviják, klidně dvacítka nebo třicítka, také bohatě postačí. Na něj naviňte vlasec +- 0,15 mm a háček velikosti 10-18, podle velikosti nástrahy a velikosti lovených ryb. Pro mě jedna z nejoblíbenějších ryb, především díky tomu, že se dá s úspěchem lovit po celý rok...

Cejn velký - ,,To je ale lopata". Co si pod tím představit? Závodní plavačkáři nebo feederoví lovci určitě ví. Ano, jedná se o většího cejna velkého, kterému se tak říká díky jemu tělu - je velmi úzký, avšak na výšku může mít i více, než polovinu délky těla. Je to další z 3 nejpočetnějších ryb v Česku, která je velmi oblíbená mezi závodníky. To především díky tomu, že se v poměru ke své hmotnosti málo brání a dá se tak rychle vytáhnout. Pokud si však s rybou chcete zabojovat, tak o cejnech raději nepřemýšlejte... Obývá spíše klidné vody, největší cejni se loví na údolních nádržích a nad jezy velkých řek. To však nachytano.czneznamená, že se nedá ulovit i na rychleji proudící vodě. Mezi úspěšné nástrahy patří masní červi, hnojáci, dendrobeny, rousnice, kukuřice, různé extrudy, pěcivo  průměrově menší boilies a pelety. Nejvíce cejnů se ale bezesporu uloví na masňáky. Lovit se dají stejnými způsoby, jako plotice. Nejlépe se ale loví na plavanou, největší množství větších ryb (nad 40 cm) pak na feeder. Pro mě je feeder na cejny metodou číslo jedna. Náčiní volte jako na plotice, jen o trochu silnější (vlasec o 0,02 až 0,05 cm silnější, háček o 2,3 čísla větší). Platí na ně i podobné krmení, jako na plotice. Paradoxně jsem nejvíce plotic nachytal na krmení s označením cejn, nejvíce cejnů pak na ploticové krmení... Ačkoliv je to velmi málo bojovná ryba, tak jejich lov má určitě něco do sebe.

Cejnek malý - vzhledově něco mezi cejnen a ploticí. Stavbou těla je velmi podobný cejnovi, avšak okem a ploutvemi se více podobá plotici. Dorůstá menších rozměrů, než cejn. Loví se stejně jako cejn nebo plotice, i na stejných místech.
Amur bílý - ryba z Dálného východu, válcovitého těla, býložravec jak vyšitý, který sbírá z oblasti hladiny a sloupce. A především velký bojovník... O jeho lovu je zde mnoho článků, proto pokud chcete uspět, určitě si je důkladně nastudujte. Rozměrově se nejčastěji setkáte s rybami kolem 70 až 90 cm, ale při trochu větším štěstí můžete narazit i na rybu přes 120 cm. Zajímavostí je zdolávání amura: po záběru máte pocit, jako byste táhli cejna, ryba se vůbec nebránk, jen ji prostě táhnete k sobě. Jakmile ale dorazí ke břehu, tak začne to pravé rodeo. Většinou se vám stane, že vyrazí ještě dále, než jste ho zasekli... Proto vám doporučuji mít při jejich lovu dostatečně povolenou brzdu na navijáku.

Tolstolobik - ryba ze stejných končin světa, jako amur. Je však o dost vyšší a celkově mohutnější. Je to opět velký bojovník. Cílený lovec tolstolobiků však asi neexistuje, takže jejich lov je velkou tajemnou. To proto, že nasává malé mikroorganismy u hladiny. Nejvíce se jich uloví asi náhodným podseknutím při přívlači. Poslední dobou vyrábí některé firmy technoplanktnové pelety, které jsou zacílené na tolstolobika. Funguje to tak, že pod splávek upevníte tuto peletu a dva prázdné háčky, nahodíte, peleta se rozpustí a vytvoří ve vodě krásný oblak, kam přijede tolstolobik, začne nasávat a pochopitelně nasaje i vaše háčky. A to je konec pohádky... Záběr na tuto peletu jsem však nikdy nedostal a už ani nedostanu, protože to jsou zbytečně investované peníze.

nachytano.czParma obecná - jedna z nejbojovnějších ryb Česka, která nemá problém vám přetrhnout vlasec s nosností přes 10 kg, pokud si nebudete počínat dostatečně opatrně. Žije jen v řekách, především v rychleji proudících úsecích. Průměrná velikost je okolo 50 cm. Dá se lovit na přívlač, mušku a položenou, ale nejlepší je lovit je na feeder. To proto, že touto metodou udržíme nástrahu na jednom místě a zároveň neřešíme problém, kdy by nám proud znemožňoval signalizaci pomocí mechanického signalizátoru. Určitě volte pevnější pruty, dostatečně velký naviják (okolo 4000, 5000) s dostatečně povolenou brzdou a kvalitní vlasec o minimálním průměru 0,23 mm. Nejúspěšnější nástrahou jsou staří dobří masňáci, rousnice, sýr, lančmítová konzerva a pelety. Největší šanci na ulovení této říční bojovnice máte po dešti, kdy se zakalí hladina řeky. Pak hoďte montáž s rousnicí do místa s větším proudem a nachystejte své svaly na pořádnou bombardaci... Jen pozor - parmy se nevyskytují ve všech řekách! Proto doporučuji před jejich lovem zeptat se místních znalců, jaké mají zkušenosti s jejich výskytem na konkrétní vodě. Určitě krásná ryba a je jedině dobře, že je celoročně hájena.

Jakub Kantor

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 2

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze