Kaprovití
Čeleď kaprovití je nejpočetnější čeledí českých ryb. Na 3000 druhů patří do této zpravidla býložravé skupiny ryb, avšak většina z nich je občas všežravá a některé jsou i primárně dravé. V Česku jich žije několik desítek. Vzhledem k početnosti musím článek o těchto rybách rozdělit do 3 menších, abych na vás nesypal až moc informací.
Rozměrově je tato čeledů velmi rozmanitá. Její zástupci mohou mít méně než 10 cm, můžou ale s přehledem dorůst délky nad jeden metr. To jsem navíc v jen v Česku. Na světě můžou mít až několik metrů. Jejich typickým znakem jsou požerákové zuby, které slouží k mechanickému zpracování potravy. Popsány jsou v jednom z předešlých článků.
Pro většinu z nich je typická větší velikost šupin vzhledem k tělu (kapr, cejn, bolen, amur, jelec), ale někteří je mají poměrně malé (lín, tolstolobik). Jsou to nejoblíbenější ryby jak pro sportovní rybolov, tak pro rybolov. Až 90% všech českých ryb, které se prodávají jak v ČR, tak ve světě za účelem konzumace, jsou ryby kaprovité.
A nyní k zástupcům, kterých si v těchto třech článcích vyjmenujeme pěknou hrstku a budou vás prodádět následujícím čtením.
.jpg)
Cejn velký - ,,To je ale lopata". Co si pod tím představit? Závodní plavačkáři nebo feederoví lovci určitě ví. Ano, jedná se o většího cejna velkého, kterému se tak říká díky jemu tělu - je velmi úzký, avšak na výšku může mít i více, než polovinu délky těla. Je to další z 3 nejpočetnějších ryb v Česku, která je velmi oblíbená mezi závodníky. To především díky tomu, že se v poměru ke své hmotnosti málo brání a dá se tak rychle vytáhnout. Pokud si však s rybou chcete zabojovat, tak o cejnech raději nepřemýšlejte... Obývá spíše klidné vody, největší cejni se loví na údolních nádržích a nad jezy velkých řek. To však

Cejnek malý - vzhledově něco mezi cejnen a ploticí. Stavbou těla je velmi podobný cejnovi, avšak okem a ploutvemi se více podobá plotici. Dorůstá menších rozměrů, než cejn. Loví se stejně jako cejn nebo plotice, i na stejných místech.
Amur bílý - ryba z Dálného východu, válcovitého těla, býložravec jak vyšitý, který sbírá z oblasti hladiny a sloupce. A především velký bojovník... O jeho lovu je zde mnoho článků, proto pokud chcete uspět, určitě si je důkladně nastudujte. Rozměrově se nejčastěji setkáte s rybami kolem 70 až 90 cm, ale při trochu větším štěstí můžete narazit i na rybu přes 120 cm. Zajímavostí je zdolávání amura: po záběru máte pocit, jako byste táhli cejna, ryba se vůbec nebránk, jen ji prostě táhnete k sobě. Jakmile ale dorazí ke břehu, tak začne to pravé rodeo. Většinou se vám stane, že vyrazí ještě dále, než jste ho zasekli... Proto vám doporučuji mít při jejich lovu dostatečně povolenou brzdu na navijáku.
Tolstolobik - ryba ze stejných končin světa, jako amur. Je však o dost vyšší a celkově mohutnější. Je to opět velký bojovník. Cílený lovec tolstolobiků však asi neexistuje, takže jejich lov je velkou tajemnou. To proto, že nasává malé mikroorganismy u hladiny. Nejvíce se jich uloví asi náhodným podseknutím při přívlači. Poslední dobou vyrábí některé firmy technoplanktnové pelety, které jsou zacílené na tolstolobika. Funguje to tak, že pod splávek upevníte tuto peletu a dva prázdné háčky, nahodíte, peleta se rozpustí a vytvoří ve vodě krásný oblak, kam přijede tolstolobik, začne nasávat a pochopitelně nasaje i vaše háčky. A to je konec pohádky... Záběr na tuto peletu jsem však nikdy nedostal a už ani nedostanu, protože to jsou zbytečně investované peníze.

Jakub Kantor
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.