Feeder - Nebojte se tmy aneb s feederem klidně i v noci

Mohlo by se zdát, že feeder a lov v noci nejdou příliš dohromady, ale to je docela velký omyl. Jsou způsoby, jak se přizpůsobit tmě a žádný záběr nepropást. Rybáři lovící feederem se v podstatě dělí na tři tábory. Ti první v noci v podstatě nikdy nechytají a není to tím, že by nachytano.czměli s feederem nějaké problémy, ale proto, že v noci prostě neloví za žádných okolností.

Druzí loví jen příležitostně a v podstatě se jedná jen o určitý čas v sezoně - obvykle v čase dovolených a prázdnin. A poslední skupina se na noční lov těší a loví na sklonku dne a později, jak to jen jde. Já se nacházím někde mezi druhou a třetí skupinou, protože jsem si mnohokrát ověřil, že noční lov má smysl a že jsou dny, kdy je lépe chytat v noci a přes den se věnovat něčemu jinému. I mimo letní sezonu se poměrně často uchyluji k lovu v noci. Mám vyzkoušeno, že pokud chci  pozdě na podzim, nebo řekněme už téměř v zimě, chytit kapra, pak přichází ta nejlepší doba ne přes poledne, jak se často říká, ale právě v podvečer a po západu slunce. V tu dobu je dobré lovit až do té doby, dokud nám to Rybářský řád čili Bližší podmínky výkonu rybářského práva dovolují.
   
Ona už často bývá pořádná zima a kdo není na tuhle situaci připravený, tak si to ani nemůže užít. Pokud se ale dokážete udržet v teple, pak Vás nic netrápí a chytáte stejně jako v létě. Ale i v průběhu letní sezony Vás chladná noc dokáže pěkně potrápit, pokud na ni nejste připraveni. V některých dnech bývají výkyvy mezi denní a noční teplotou mnohem dramatičtější než v zimě a nejvíc chladno Vám v noci bude, když se na sluníčku přes den trošku víc „připečete“. My zkušení ale něco vydržíme, dovedeme se připravit a mnohem více nám vadí třeba dotěrní komáři než pár stupínků dole na teploměru.
   
Chytání s feederem v noci je určitě nepochopitelné a těžko zvladatelné pro ty, kdož chytají tímto způsobem jen takovou tu klasiku s drobnými rybami. Je to jasné, protože lov drobných ryb vyžaduje neustálé nahazování, zasekávání a zdolávání, což je samozřejmě problém už jen v tom, že jen těžko budete ve tmě nahazovat stále na stejné místo. Navíc drobnější ryby svou aktivitu s příchodem tmy obvykle snižují, takže si to ani pořádně neužijete. Noční lov feederem  je trochu o něčem jiném. Pokud se někdo rozhodne lovit feederem v noci, pak tím jistě sleduje něco jiného než chytání plotic, podouství nebo malých cejnů.
   
Na stojatých vodách jde nejčastěji o kapra. Ten bývá hlavním předmětem zájmu a kromě něj jsou ostatní ryby v podstatě nežádoucí (snad kromě amura). Na řece je to jinak. Zde se už pohybuje více specialistů, kterým nedají spát například velké parmy, pár lidí se snaží o trofejního cejna,  dobře vědí, že se soumrakem může přijít trofejní tloušť, pak jsou tu také candáti a ve hře zůstává samozřejmě stále i kapr.  Na řece je to mnohem pestřejší, a proto jí i já dávám obvykle přednost. Nicméně stojaté vody nezavrhuji a rád si posedím tam, kde se mohu dočkat opravdu pěkné ryby.
   
Lov větších ryb samozřejmě vyžaduje trochu jiný přístup než drobotina… a obzvláště v noci. Přes den je nám celkem jedno, kde lovíme, a v podstatě můžeme lovit všude tam, kde jsme schopni nahodit. V noci je to jinak. Chcete-li v noci uspět s feederem, pak se soustřeďte vyloženě na lov v pobřežní zóně, a pokud se dokážete na břehu chovat tiše, chytejte třeba takřka pod nohama. Všechno si tak nesmírně ulehčíte a uděláte-li vše správně, pak není rozdíl mezi lovem u břehu a ve větší vzdálenosti, kde máte přes den větší šanci na slušnější rybu.
   
Lovíte-li pod nohama, pak jste maximálně přesní jak v nahazování, tak ve vnadění a všechny důležité trumfy držíte ve svých rukou. Chce to jen být tiše a nesvítit!  Musíte-li si opravdu nutně posvítit, udělejte to tak, že se otočíte od vody zády a malým světélkem si posvítíte jen na to, co potřebujete vidět. Já nejčastěji lovím tak, že v podstatě vysunu jen pruty nad vodu a nástrahy spustím pod jejich špičky. Pruty mám zafixovány ve vodorovné poloze v jedné vidličce. Jde to samozřejmě jen tam, kde je hned u břehu dostatečná hloubka. Avšak pokud se o nočním lovu a hloubce bavíme, pak  věřte, že i pouhých šedesát centimetrů je dost na to, aby se tam objevila a zabrala hodně slušná ryba.
   nachytano.cznachytano.cz
V noci zapomeňte na chytání s krmítky. Všechno je o velmi hrubé návnadě a větší nástraze. Použijete-li pro vnadění i směs, pak musí být opravdu hrubá a málo kalící. To pramení ze snahy vyselektovat co nejvíce drobné ryby. K vnadění tedy používáme jen partikl, to znamená kukuřici, pšenici, řepku, vařené brambory, hrášek. Všechna tato semena lze používat samostatně anebo z nich prostě vytvoříme směs. Já jsem se dal trochu jinou cestou a pro noční vnadění používám hodně často pelety anebo směsi pelet s drobným boilie. Ovšem pelety můžete přidat do jakékoli směsi semen. To se vůbec nevylučuje, ba právě naopak! Na peletách je fajn, že je můžete snadno přichucovat tak, jak potřebujete, a vůbec se s nimi dá všemožně experimentovat. Důležité je správně navnadit, pokud možno ještě za světla před lovem, a se soumrakem začít chytat už jen s lehčí zátěží bez krmítka na připraveném místě.
   
Pokud to jde, pak vůbec není hloupé předvnadit si současně více míst. Chytíte-li na jednom místě rybu, můžete se v největší tichosti přemístit jinam a nemusíte dlouho čekat, než se Vaše loviště zase uklidní. Pokud jste jen tak na lehko s jedním prutem, pak je to naprosto snadné. Tento lov je naprosto jednoduchý a funguje všude.
   
Ani při lovu parem či candátů není třeba nahazovat daleko, pokud správně zvolíte lovné místo. Tím, že budete lovit s prutem vysunutým nad vodu a prut bude ve vodorovné poloze, si zjednodušíte i zviditelnění záběrů. Na špičku prutu prostě pomocí průhledné lepící pásky připevněte malé chemické světélko a je to. Jestliže opravdu musíte lovit dál od břehu, pak je nejlepší použít nasvícený feederový terč. Na tekoucí vodě je to pak (při prutu postaveném špičkou vzhůru) zase jen to chemické světélko.
   
Jako nástrahu můžete použít v podstatě cokoli, ale opět by to mělo být něco, co neláká drobnější ryby. Zdolávání menších ryb na lovišti není žádoucí. Proto nejraději jako nástrahu používám pelety, které umísťuji na gumičku mimo háček. Záběr se pak projevuje opravdovým ohnutím špičky a následným cvrkotem brzdy navijáku, kterou nechávám záměrně povolenou více - pokud lovím opravdu nakrátko.
 nachytano.cznachytano.cz 
Velmi rád používám v noci malé baitrunnery. Zvláště pokud je záběrů málo a chcete si na chvíli od chemického světla odpočinout, pak je jednoduché zapnout volnoběžku a nemusíte nijak zasahovat do brzdy navijáku. Když to ryba sebere, volnoběžka upozorní na záběr a Vy jednoduchým otočením kličky navijáku uvedete do činnosti normální brzdu. Někdo při  lovu feederem v noci ani chemické světélka nepoužívá. Baitrunnery používá stále i při denním lovu stejně jako běžný naviják, a pokud už na špičky nevidí, pak prostě jen zapne volnoběžku. Přiznám se, že to často dělám také tak a naprosto mi to vyhovuje. Každé zjednodušení lovu je vždycky ku prospěchu a proč se mám večer trápit se světélky, když to jde i jinak.
   
A pak že nemá smysl chytat s feederem v noci? A proč by nemělo? Vždyť je to prut jako každý jiný a je jistě jednodušší lovit přes den tímto prutem a pokračovat v lovu i v noci na rozkrmeném místě, než pruty balit a jít domů nebo rozbalovat jiné klasické nářadí. Všechno vyřeší jednoduše páčka volnoběžky na navijáku.  Teď už sice máme prosinec a noční lov určitě není aktuální, ale myslete na to, až nastane další sezona. Být připraven znamená být o krok napřed! Vážení čtenáři, přeji Vám pevné zdraví a mnoho úspěchů v dalším roce.

Milan Tychler
Článek vyšel v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 3

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze