Feeder - Nebojte se experimentovat s nástrahami

Každý by se chtěl posunout v rybařině dál, ale ne každý je ochoten vybočit ze svých zaběhlých zvyklostí a vyzkoušet něco nového. Jenže právě nové věci Vám ukážou a rozšíří nové obzory, čímž pokročíte zase o kousíček vpřed. V rybařině je stále co zlepšovat a s čím nachytano.czexperimentovat. Můžete zkoušet vše od prutů přes navijáky po vlasce a háčky.
   
   V prutech a navijácích ovšem většinou moc příležitostí k experimentu není, protože zde je prostě finanční limit. Opravdu vyřádit se však můžeme při výrobě koncových sestav. V tomto je feeder naprosto unikátní. Tady potřebujete jen pár drobností, šikovné ruce a trpělivost. Uvázat můžete cokoli, ne se vším se však dá vždycky chytat a je také nutné mít cit pro to, abyste dokázali odhadnout, ve které chvíli co použít a pak sestavu ještě podle potřeby aktuálně doladit.
   
Velké možnosti nabízí experimenty s vnaděním a s nástrahami. A nástrahy jsou to, o čem chci právě teď hovořit. Zatímco kvalitní vnadění může zvednout znatelně Váš rozpočet, nástrahy nejsou až tak velká položka, která by se nedala zvládnout, a možností je opravdu nepřeberně. Většina rybářů lovících s feederem používá téměř výhradně dva, tři, maximálně pět různých nástrah. Jsou to především masní červi a z rostlinných nástrah pak měkká kukuřice z plechovky. Ve hře jsou dále ještě hnojáčci a pařená houska. Závodníci rozšiřují svůj repertoár ještě o kukly. Bezpochyby jde o nástrahy velmi účinné a pro lov feederem mimořádně vhodné, jenže - nejsou to ty určené pro lov velkých ryb, o které obyčejně jde. Naprosto vyhovují závodníkům. Smyslem jejich snažení je nachytat v krátkém časovém úseku co nejvíce ryb a k tomu jsou opravdu nejvhodnější masný červ, kukla a hnojáček. Na tyto nástrahy se chytí každá ryba a není vyloučena ani ryba větší, ba i opravdu velká. Jenže pokud hodláte lovit pomocí těchto nástrah mnoho ryb a k tomu ještě ryb velkých, pak nezbývá, než svou snahu pořádně podpořit kvalitním vnaděním a do vnadicí směsi přidat pořádnou dávku těchto nástrah. Teprve pak přijdou výsledky v podobě velkých cejnů, parem, tloušťů a také kaprů, pokud se na ně zaměříte a použijete kukuřici. Koberec z kvalitní směsi se spoustou červů, kukel, kukuřice a hnojáčků se dá jen těžko překonat, jenže takto se běžně nerybaří.
   
Při normální rybařině používáme daleko méně návnad i nástrah, a to jednoduše proto, že je používat nemusíte. Na rozdíl od závodníků si můžete místo vybrat, není okolo Vás několik desítek dalších konkurujících rybářů, a tak se Vaše šance na chycení ryby (a to především větší ryby)   mnohonásobně zvyšují.
   
Mnoha rybářům jde především o kapry. Všichni víme, že fenoménem při lovu velkých kaprů je především boilie. Je obecně považováno za velmi selektivní nástrahu, určenou specialistům k lovu opravdu velkých kaprů,  ale není to tak docela pravda. Na menší boilie, řekněme o průměru 8,10-15 mm, můžeme lovit i s feederem bez toho, že bychom čekali pod bivakem na jediný záběr třeba týden. Na mnoha vodách  se dají při správném vnadění a dobře zvolené nástraze lovit kapři jako na běžícím páse. Nebudou to samozřejmě ryby atakující rekordní hranice, avšak rozhodně budou slušné a bude jich víc, než kdybyste se je snažili chytat na masné červy, protože na většině našich vod znemožňují lov na tuto nástrahu tuny ostatních, menších kaprovitých ryb, jako jsou plotice, cejnci, zakrnělí cejni a kříženci všech těchto ryb.
  nachytano.cznachytano.cznachytano.cz 
Báchorky o tom, že s boilie musíte nejdříve dlouho vnadit, pusťte z hlavy. Miniboilie dokáže chytit rychle ryby i tam, kde jej v životě neviděly, v podstatě okamžitě po nahození, pokud se ryby dostaví na provnaděné místo. Nasát malou kuličku boilie je pro kapra stejně snadné, jako nasát zrnko kukuřice, zvláště pokud jej zaujala jeho vůně. A tyto drobné nástrahy jsou vyrobeny tak, aby byly hodně zajímavé!
   
Při normálním provnadění pomocí klasické hrubší směsi na kapry s trochou kukuřice a s miniboilie pod háčkem nemůžete na správně zvoleném místě udělat chybu. Záběrů samozřejmě nebude tolik jako na masné červy, ale frekvence bude srovnatelná s měkkou kukuřicí. V praxi to znamená, že ne vždy budete muset používat při lovu kaprů dva pruty. Úplně Vám postačí jeden. Na miniboilie chytíte také velké cejny a pěkné líny.
   
Vynikající alternativou k boilie při  lovu kaprů (ale opět platí, že nejen kaprů) jsou pelety. S jejich pomocí ulovíte mimo kaprů i velké cejny, líny a také parmy. Pelety jsou pro feeder jako stvořené. Jsou levnější než boilie, takže jimi můžeme víc vnadit. Do vnadicí směsi jich dáváme co možná nejvíce a v některých případech je vhodné vnadit pouze peletami. Pokud je správně připravíte, můžete je dávat do krmítka bez jakéhokoli doplňku. Jsou i pelety, které lze po správné přípravě napichovat přímo na háček a nemusíte používat žádné gumičky. Je také spousta pelet, které už jsou připraveny k přímému použití na háček a práci nám tak hodně usnadňují. Pokud se rozhodnete pro práci s peletami, pak zcela jednoznačně doporučuji i doplňkové komponenty, a to peletové dipy či atraktanty. S jejich pomocí si návnadu i nástrahu připravíte přesně tak, jak potřebujete a jak chcete.
 nachytano.cznachytano.cznachytano.cz  
Pro přípravu lovného místa jsou ideální drobné pelety velikosti 2-6 mm, ze kterých se dá vytvořit opravdový krmný koberec. Na něm pak lovíme s větší a výraznější nástrahou. Takto se dá chytit opravdu mnoho kaprů a budou mezi nimi jistě i pořádné kusy. Mnohokrát jsem pomocí této metody uspěl i na vodách, o kterých chlapíci poposedávající na břehu nad svými srkačkami tvrdili, že tam pořádný kapr není.
   
Milovníky boilie i pelet jsou také tloušti. Ti bývají při chytání kaprů jaksi nežádoucí. Zvláště na řekách dokážou pořádně pozlobit kapraře, ale my, kteří lovíme feederem, se na ně nikdy nezlobíme, zvláště pokud zabere opravdu pořádný kus. Dokonce na velké tlouště cíleně chodíme a snažíme se ulovit opravdu trofejní rybu. O tlouštích se ví, že dovedou spořádat v podstatě cokoli jedlého a že mají v oblibě větší a pro ně zajímavě vonící nástrahy. Jsou neustále v pohybu a zkoumají cokoli, co je k snědku. Tloušti se loví poměrně snadno, ale přelstít opravdu velký kus už tak snadné není. Velcí tloušti bývají zkušení a hned tak Vám na lep nesednou. Feeder je velkou zbraní na tyto ryby, protože jeho pomocí dokážeme prezentovat nástrahy velmi přirozeně a přitom máme zajištěnu naprosto přesnou detekci záběrů pomocí citlivých špiček. Tloušti jsou žraví po celý rok, a tak se na ně můžeme zaměřit kdykoli. Mnoho pěkných kusů se uloví v létě na třešně a jiné ovoce. Jenže to je tak jakoby samo sebou. Pěkný jelec se dá chytit také na malou rybku a často tomu tak je. Obyčejně ale velkého tlouště chytíme při lovu candátů nebo okounů.nachytano.cz
   
Ovšem na jaře na rybku lovit nesmíme a třešně ještě nejsou (pro třešně platí to samé i na podzim). Tyto okolnosti mě přinutily hledat jiné nástrahy a nebylo těžké vybrat. Jedničkou na jaře je pro mě velká měkká peleta vonící po rybině a koření a není špatná po celý rok. Stejně tak vynikající nástrahou je lančmít. Ne ovšem ten, který kupujeme v supermarketech. Obsahuje příliš mnoho tuku, je měkký, takže se s ním nedá nahodit, a dokonce plave!  Dalšími vynikajícími nástrahami pro léto a podzim jsou kostičky rybího masa, které nastražuji netradičně mimo háček stejně jako boilie, a navíc používám různé dipy. Velmi dobré výsledky přináší kousky kuřecích jater a také předvařené krevetky, které dostanete koupit hotové. Jsou vynikající k okamžitému nastražení a věřte, že tato větší světlá nástraha nenechá tlouště chladnými, zvláště když jim pořádně zavoní. Její vůně je sama o sobě výrazná, ale vy ji můžete ještě posílit nebo malinko změnit. Fantazii se meze nekladou. Krásné na tom všem je to, že můžete lovit velmi pěkné ryby za pomoci jemného nářadí a všechno si dokonale užijete.

Milan Tychler
Článek vyšel v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 5

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze