FEEDER A VŠE O VNADĚNÍ - Rozdělení vnadicích směsí

nachytano.czNení směs jako směs, a pokud se v nich máme alespoň trochu orientovat, pak bychom si je měli rozdělit do několika skupin, se kterými můžeme dále pracovat. Nejprve se zaměříme na kvalitu  a cenu směsí.

Kvalita
   
Co se vnadicích směsí týká, je opravdu ošidná a nedá se zcela  jednoznačně říci, že by levné směsi byly málo kvalitní a drahé opravdu zázračné. Mnohem lépe celou věc vystihneme, když řekneme, že si i s levnými výrobky můžeme dobře zachytat, ale nehodí se pro závodní rybařinu, protože jim spousta věcí chybí. Především je to větší množství pražených semen, nosičem není upravená sušenka, ale šrot, a některé směsi neobsahují ani anglickou vločku. Není ovšem problém tyto směsi zkvalitnit a doplnit, jenže pak už jste zase s jejich cenou úplně jinde. Berme to tedy tak, že i s levnější směsí si můžeme zachytat, a to v případě, že okolo sebe nemáme žádnou konkurenci a lovíme v podmínkách, které nejsou až tak náročné na kvalitu směsi. To znamená, že lovíme v období, kdy ryby aktivně přijímají potravu a je jim celkem jedno, co jim nabídnete. Důležité je, aby toho bylo dost.
   
Nejlevnější směsi jsou opravdu jen směs barvených šrotů s přídavkem jednoduchého aromatu, který  spíše jen voní našemu nosu bez toho, že by měl nějaký vliv na ryby. Tyto směsi nejsou úplně nejvhodnější pro chytání s krmítkem, protože obsahují mnoho lepku. Jejich rozpadavost je velmi malá a nedá se říci, že by nějakým způsobem pracovaly a aktivně lákaly ryby. Taková směs ale vyhovuje rybářům lovícím na klasickou položenou se spirálovým krmítkem, kterým zřejmě nevadí dlouhé vysedávání  u nehybných čihátek pod pruty. S touto směsí se dá daleko nahodit, v krmítku vydrží věky,  a tím pádem jí ani moc nepotřebujete. Ale nechme každému, co mu vyhovuje, a postupme dál.
   
Směsi o stupínek výš už jsou na tom lépe. Jejich cena je přijatelná a tvoří nejprodávanější skupinu. V praxi si vedou velmi dobře a po většinu sezóny s nimi může být spokojen každý, kdo ví, jak směs provlhčit tak, aby ve vodě  dobře pracovala. Obsahují sušenky, pražená semena, anglické vločky,  aromata i barviva. Chybí jim jen to, co mají směsi, které stojí na žebříčku nejvýše – esenciální aminokyseliny, betain, kvalitní rybí moučky, předtrávené rybí moučky, proteiny, mastné kyseliny, rybí tuky a mnoho dalších kvalitních extraktů. Většina těchto důležitých doplňků je ve směsi zastoupena v malém množství a naše smysly je nijak nevnímají. To Vás může mást v tom, že tyto směsi mohou vypadat, vonět a mít stejnou granulometrii jako směsi levnější. Ovšem jejich kvalita se naplno projeví zejména v obtížných podmínkách, ať už v období, kdy ryby z nějakého důvodu neberou, nebo při vrcholových soutěžích. I v době, kdy ryby opravdu jdou, mají tyto směsi navrch, protože v místech jimi provnaděných je intenzita záběrů vyšší a ryby na krmení déle vydrží. Dosahujete tak mnohem lepších výsledků než se směsí levnější.
   
Pro mnohé nemusí být důležité, jestli při lovu feederem budete mít záběry po minutě nebo pěti. Já dávám přednost kratším intervalům. Když už jsem na rybách, tak si chci zachytat, a jestli okolo rybáři nemají záběr, tak já jich chci mít alespoň pět. Hodně rybářů se uchyluje k tomu, že kombinují kvalitní směsi se směsmi levnějšími. Není to vůbec špatná volba, a pokud to uděláte správně, dokážete část financí ušetřit a směs hodně vylepšit. Tuto variantu podporuji a tvrdím, že je pro běžný lov a pobavení tou nejlepší.

Směsi cílené na rybí druhy
   
Na obalech vnadicích směsí se můžete dočíst, že tahle směs je určena pro kapry, tato pro plotice, jiná zase pro cejny a tak dále. Bylo by hezké, kdyby to fungovalo, ale bohužel. Cejnům je jedno, že chcete lovit kapry, a ploticím, že jdete po velkých cejnech. Žádná vnadicí směs není dostatečně selektivní na to, aby ji přijímal jen jeden rybí druh. Všechny naše kaprovité ryby mají podobné stravovací návyky a není možné je zcela vyselektovat.
   
Je pravda, že některé ryby dávají přednost jistým ingrediencím a pachům, ale nikdy to nebude stoprocentní, takže se musíme smířit s tím, že v některých případech je víceméně jedno, zda je na balení směsi vyobrazen kapr nebo cejn. Nicméně díky námi přidaným ingrediencím si můžeme hodně pomoci, pokud použijeme cíleně zaměřenou směs.nachytano.cz

Granulometrie
   
Ryby spíše vyselektujeme tím, že použijeme buď hrubou, anebo jemnou směs. Obecně se dá říci, že větší exempláře dávají přednost hrubší směsi. Směs pro kapry je tedy většinou hrubá, ale není to absolutní pravidlo. Jenže hrubou kapří směs si stejně dobře vychutnají i velcí cejni. Jestliže se rozhodnete pro lov kaprů a vnadicí směs, pak byste tedy měli najít hrubou směs a připravit ji tak, aby co nejméně kalila, jinak si na loviště přitáhnete drobné ryby a selekce opět přestává fungovat. Naopak, pokud chcete chytat drobné ryby, pak je nejlepší jemná a hodně kalicí směs. Taková směs ovšem může bodovat i v zimě při lovu kaprů, pokud je správně připravená.

Lepivost
   
To, jak směs lepí, je velmi důležitým ukazatelem a pro mě má informace o tom, zda je směs určena pro stojatou či tekoucí vodu, větší cenu než to, zda je na sáčku vyobrazen kapr nebo cejn. Z kvalitní směsi pro tekoucí vodu totiž nikdy nepřipravíte dobrou směs na stoják a naopak. Tyto směsi by měly vždycky tvořit základ a do nich by se pak měla přidávat směs a ingredience určené pro konkrétní rybí druh.
   
Lovíme-li na řece například cejny, pak by měla být použita jako základ směs pro řeku a k tomu směs určená k lovu cejnů. Pokud lovíte s krmítkem, pak už není důležité, zda je směs k lovu cejnů určena pro stojatou či tekoucí vodu. Pro krmítko stačí, když je lepivá jen část směsi. Příliš lepivá směs v krmítku dobře nepracuje a využít se dá jen v hodně proudících vodách.

Směsi pro plavanou a feeder
   
Na většině směsí není napsáno, pro jaké vnadění se hodí, a tak se obecně říká, že se jedná o plavačkové směsi. V podstatě můžete jakoukoli vnadicí  směs použít jak pro plavanou, tak i feeder a jak pro vnadění rukou, prakem, tak i do krmítka, aniž by to bylo na sáčku nějak zdůrazněno. Směsi s nápisem Feeder bývají obyčejně hrubší, ale jinak ničím výjimečné nejsou a nehodí se do krmítka o nic víc než ty ostatní.
   
Vnadění při plavané i feederu je naprosto stejné jen s tím rozdílem, že při lovu feederem můžeme použít krmítko. Jestliže se rozhodnete pro tuto variantu, pak musíte počítat s tím, že se směs vlhčí méně, aby se z krmítka snadno rozplavovala, zvláště pokud použijete směs určenou k lovu na řece.

Zimní a letní směs
   
Jen těžko se setkáte se směsí, která by nesla v názvu „zimní směs“ anebo „směs pro studenou vodu“. Spíše se dočtěte, že směs funguje i v chladnější vodě. Vnadicí směsi jsou postaveny tak, aby „chytaly“ po většinu roku, a nepředpokládá se, že by se ve velkém skupovaly směsi pro lov v zimě. Ovšem nadšenci, kteří loví i v zimě, kdykoli to jde, by opravdu kvalitní směs pro chladnou vodu velmi uvítali. Naštěstí není těžké si směs pro zimní chytání upravit z té běžné. Chce to jen použít velmi jemnou tmavou směs, a pokud ji nemáte, pak tedy přesít směs hrubší a použít pouze její jemnější část. Ostatní schovejte na teplejší období. Směs by měla být sladká (tedy alespoň mně se osvědčuje) a dobře fungují i směsi kořenité. Velmi důležité je, aby směs hodně kalila a aby se velmi snadno rozpadala. Pro lepší kalivost a rozpadavost lze přidat menší množství kvalitní kalicí hlíny.
   
V zimě míchám směs velmi opatrně, dlouho a přidávám do ní hodně vody. Je to pomalý proces, protože voda se musí přidávat opravdu po malých dávkách, jinak krmení zkazíte. Převlhčené, ale pořád ještě soudržné krmení se rozpadá a kalí nejlépe. Ne všechny směsi se k nachytano.cztomuto hodí. Lepší než směsi na řeku jsou směsi určené k lovu na kanálech a stojatých vodách. Chladná voda vyžaduje silnější vůni, a tak přidávám posilovače v podstatě ve dvojnásobném množství než v létě.

Stick mix a Method mix
   
Tyto směsi jsou určeny k rychlému přilákání kaprů na krmná místa. Nejčastěji se používají ke slepení partiklů do koulí, ale také jako krmítkové směsi. Jde o směsi nejvyšší kvality vyrobené z nutričně bohatých komponentů a vyznačují se mimořádnými účinky zejména při lovu opravdu velkých ryb. Pro specializovaný lov feederem se bezvadně hodí.

Milan Tychler
Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 2

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze