Šupináči se po roce vrátí. Do rybníka v zámecké zahradě v Teplicích teče voda

Malý zámecký rybník v Teplicích se po revitalizaci opět plní vodou. Město za jeho omlazení dalo přibližně sedm milionů korun. Z pokladny za práce nakonec vytáhlo více peněz, než původně plánovalo. Sanaci prodražilo o 1,3 milionu korun velké množství bahna, které se muselo vyvézt.

nachytano.czPrávě bahno se při čištění dna ukázalo jako velký problém. Hned v úvodu prací se v něm utopil bagr firmy, která dostala za úkol zapáchající sediment odstranit. „Bahna bylo v rybníku nakonec více, než ukázaly původní sondy,“ uvedl primátor Teplic Hynek Hanza. Nákladní auta ho vyvezla skoro 4000 kubíků. Město práce zaplatilo ze svého. „I přes navýšení ceny jsme to zvládli bez dotací. Rybník je navíc v památkovém území, takže ani nebylo jisté, zda bychom na nějaké dotace vůbec dosáhli,“ zmínil primátor.

Dvě stě let starý vodní prvek byl v minulosti několikrát čištěn, nikdy však tak důsledně jako nyní. „Naposledy se tu takové práce dělaly ve 30. letech, od té doby nic,“ poznamenala Dagmar Teuschelová z odboru životního prostředí na teplickém magistrátu. Odborníci museli dodatečně vyřešit také odtok, protože byl vybudován výše, než bylo původní dno. To se ukázalo až po vytěžení veškerého bahna.

Opravené jsou okolní břehy, nápusť a výpusť. Nyní se už rybník plní vodou. Vedení města do něj chce vrátit i ryby, které sem historicky patří. „Bude to ovšem chov bez příkrmů,“ upozornil Hanza.

O život v rybníku se dlouhodobě stará teplická organizace rybářů, která Dolní rybník v Zámecké zahradě využívá jako chovnou zásobárnu pro místní revírní vody pro sportovní rybolov.

Rybník byl bez vody přibližně rok. Loni ho rybáři slovili a na zimu už novou vodu nenapustili. Na jaře začalo odtěžování sedimentu, na což navázaly další potřebné práce.

Vyčistí i druhý rybník

V Zámecké zahradě je ještě Horní rybník. I jeho revitalizaci město plánuje. „Zatím ale není určen termín, kdy bychom se do něj pustili,“ uvedl primátor. Areál zámeckého parku s oběma rybníky se nachází v centru lázeňských Teplic a patří mezi oblíbené cíle hostů léčebných domů, turistů i místních. Kromě rybníků a staletých stromů je jeho součástí také množství soch, altánů a dalších staveb.

Oba rybníky přitahovaly pozornost už od nepaměti. V dobových knihách se píše, že v časech mrazivého období se v Teplicích zaplňovalo kluziště na Dolním rybníku množstvím bruslařů. „Páni zde dvorně konverzovali s dámami a pevně se drželi při párových jízdách. Zdejší ostřílení bruslaři tady jezdili zásadně s rukama za zády. V létě rybník slouží od začátku jako místo pro procházky lázeňských hostů,“ zaznamenal k dřívějšímu životu Dolního rybníku Pavel Kovář, který se zajímá o historii Teplic.

Autor: Petr Málek
Zdroj: https://teplicky.denik.cz/zpravy_region/teplice_zamek_kapri_ryby_revitalizace_rybnik_zamecka_zahrada_20191123.html

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze