Ryby z pražských vod obsahují méně rtuti než kupované, vyplývá ze studie

Bezpečnou dávku rtuti podle limitů stanovených v USA mírně překročily dva ze 14 vzorků ryb odlovených v Praze ve Vltavě. U kupovaných ryb limit nesplnilo pět vzorků z 28. Podle limitů Evropské unie měl nadměrné množství rtuti jen jeden vzorek kupovaných ryb - mečoun odlovený u Srí Lanky. Unijní pravidla však zástupci organizace Arnika, kteří výsledky studie prezentovali na tiskové konferenci v Praze, označili za příliš mírné.

Arnika ve Státním veterinárním ústavu podrobila analýze 14 ryb ze čtyř lokalit na Vltavě, dále z Motolského a Kyjského rybníku. Bezpečnou dávku rtuti, tedy 0,22 mg/kg, překročily dva vzorky, a to jen mírně - konkrétně cejn odlovený ve slepém rameni Vltavy v Libni (0,281 nachytano.czmg/kg) a okoun z Klecánků. Zatímco okoun (0,254 mg/kg) byl odloven poblíž výpusti Ústřední čistírny odpadních vod v Podbabě, v Libni se podle členů organizace slévá například voda z Rokytky, která protéká průmyslovými zónami.

U ryb zakoupených v pražských obchodech byly všechny případy, které překročily limit, zástupci dravých druhů. Jsou výše v potravinovém řetězci, a kumuluje se v nich tudíž větší množství rtuti. Z 28 zakoupených vzorků nejvíce rtuti obsahoval mečoun odlovený nedaleko Srí Lanky (1,117 mg/kg), který překročil bezpečnou dávku stanovenou v USA více než pětkrát, nadlimitní množství rtuti měl však také například tuňák odlovený poblíž tohoto ostrova (0,317mg/kg) či mořský ďas z Dánska (0,242 mg/kg).

Zpřísnit limity

Zástupci Arniky uvedli, že výsledky porovnali i s evropskými limity rtuti, které jsou výrazně mírnější (1 mg/kg), v tomto případě z kupovaných nevyhovoval jen mečoun. Podle ekologů by se však limity EU pro obsah rtuti měly zpřísnit, současné považují za nedostačující.

Rtuť je neurotoxická. K nejohroženějším skupinám patří ženy v reproduktivním věku, těhotné dámy a malé děti. Zástupci Arniky nicméně upozornili na to, že výsledky nevedou k tomu, aby se lidé vyhýbali konzumaci ryb. Měli by pouze omezit konzumaci dravých druhů.

Studie je součástí rozsáhlejšího projektu, který mapuje zatížení Pražanů rtutí v různých oblastech života.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/studie-ryby-z-prazskych-vod-obsahuji-mene-rtuti-nez-kupovane-20191122.html

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze