Rybníky prohlédnou. Odbahnění a úpravy stojí miliony

Téměř pět tisíc kubíků bahna zmizí z hektarového obecního rybníka v Míchově. Jeho odbahnění, nová hráz a další úpravy budou obec stát přibližně šest milionů korun. Necelou polovinu nákladů pokryjí dotace. S pracemi začali dělníci v létě a hotovo má být příští rok. „Rybník byl zarostlý rákosím a zanesený bahnem. Po úpravách bude v jedné třetině přírodně čistička pro obec,“ informovala starostka obce Libuše Filipová.

nachytano.czDodala, že v minulosti patřil rybník šlechtickému rodu Kálnoky, který vlastnil letovický zámek. O jeho navrácení zažádal v devadesátých letech v restituci. Po letech sporů Státní pozemkový úřad před třemi lety rozhodl, že mu rybník zpět nevydá.

Sedmnáct tisíc tun bahna odvezla těžká technika z Rájeckého rybníku v Podomí na zemědělské pozemky v okolí. V minulosti byl vyhlášeným revírem rybářů z Blanenska. Ti si tam opět nahodí nejdřív příští rok. „Teď bude těžká technika srovnávat dno a dělníci se pustí do opravy výpusti. Přibude i nová lávka. Čeká nás také úprava koryta potoka, který z rybníka vytéká,“ uvedla starostka Podomí Kateřina Ševčíková.

Odbahnění a další úpravy budou stát přes dva miliony sedm set tisíc korun. Většinu nákladů pokryjí dotace. Práce mají být podle Ševčíkové hotové do konce listopadu. Záleží však na počasí. Začít napouštět se má rybník v zimě.

Rozbory usazenin podle zástupců obce ukázaly, že neobsahují žádné škodlivé látky a je možné je uložit na zemědělskou půdu v okolí. Vhodnou lokalitu vytipovalo zemědělské družstvo Kojál Krásensko a obec oslovila majitele pozemků. „Odbahnění neděláme primárně kvůli tomu, aby se dalo v rybníku koupat. Rybník byl celkově zanedbaný a za ta dlouhá léta si prostě úpravy zasloužil,“ uvedla již dříve Ševčíková.

Na obecním rybníku hospodaří blanenská rybářská organizace. Její šéf Martin Sklář řekl, že po napuštění rybníka do vody nasadí nejdříve bílou rybu, líny a dravce. Štiky s candáty. „Kapr přijde na řadu až jako poslední a ze začátku ne ve velkém množství a velikostech. Dravci by měli být první dva roky hájení,“ upřesnil Sklář.

Autor: Jan Charvát
Zdroj: https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/rybniky-prohlednou-odbahneni-a-upravy-stoji-miliony-20190925.html

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze