Petrův rybník byl vypuštěný kvůli nákaze, ale už se zas plní vodou

Kvůli infekci kapřího koiherpes viru v krnovském Petrově rybníce museli rybáři Povodí Odry loni slovit a zlikvidovat na 70 tun ryb. Tato smutná událost představuje také velkou finanční ztrátu kolem sedmi milionů korun.

nachytano.czAsanačnímu podniku neunikly ani největší trofejní ryby v sousedním rybníku Výtažník. Namísto tradičního listopadového výlovu si veterinární opatření loni vyžádala vypuštění Petrova rybníku a Výtažníku už v srpnu.

Na Petrově rybníce byla vyhlášena tak přísná karanténa, že dokonce i cyklostezka z Krnova do Opavy, která vede po přelivu, musela být odkloněna. Přístup k rybníku byl samozřejmě zakázán i pěším.

Rybník jako ohnisko nákazy koiherpevirózou prošel dezinfekcí vápnem. Dezinfekcí musely projít veškeré pracovní stroje, pomůcky a vybavení rybářů, které zde byly použity.

Po dlouhém vysušení je infekce zažehnána, a na Petrově rybníce se však vrací do starých kolejí. Zvolna se plní vodou. Vrací se sem vodní i brodiví ptáci, a na jaře rybáři počítají se zarybněním.

Jak rychle voda zatopí třicet hektarů, teď už bude záležet hlavně na srážkách. Na rybník plný vody se už těší také krnovští jachtaři, kteří mají na břehu svůj klub.

Autor: František Kuba
Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/petruv-rybnik-nakaza-plneni-voda-foto-20200226.html

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze