Kapří virus řádil v Cukrovarském rybníce. Utraceny musí být i další ryby

U Cukrovarského rybníka ve Vinoři na okraji Prahy přibyla cedule s nápisem „Nebezpečná nákaza - vstup zakázán“. V pražském rybníce se totiž začátkem srpna objevil kapří herpes virus. Městská veterinární správa rozhodla, že dojde do konce měsíce k likvidaci všech tamních ryb.

nachytano.czO problému v Cukrovarském rybníce v pražské Vinoři informovala magistrátní příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy, která jej má ve správě. Ryby zde chová Český rybářský svaz, který zjistil, že ze zhruba stovky kaprů tři desítky uhynuly. „Pro kapry tato nákaza znamená jediné: výlov a utracení,“ uvedla mluvčí Petra Fišerová.

Rybáři tak vypustili rybník, který bez vody nějaký čas zůstane, aby byl virus zničen. „K jeho likvidaci se využívá například vápnění anebo se vypuštěný rybník nechá přemrznout během zimních měsíců,“ popsala mluvčí Fišerová.

Žádné riziko pro lidi

Kapří herpes virus je nebezpečný pro kapra obecného, kapra koi a jejich křížence, ale pro ostatní vodní živočichy ani pro lidi nepředstavuje žádné riziko.
Veterináři však chtějí zabránit šíření nákazy, proto vydali nařízení, aby byly vyhubeny i ostatní ryby, které v Cukrovarském rybníce žijí. Nenakažené ryby mohou být zkonzumovány v domácnosti rybáři nebo určené i k prodeji.

Nemoci, které kapry postihují nejčastěji

Virémie
Virové onemocnění, které postiihuje převážně kapry. Nemocné ryby jsou nafouklé, mají vypoulené oči a odstávající šupiny, krvácejí na žábrách a kůži.

Herpesviróza
Nemoc způsobená viry CyHV postihuje také karasy. Virus může zlikvidovat celou populaci v rybníku. Příznakem je sliz na kůži a žábrách, zapadlé oči, anemické žábry a krvavé skvrny na kůži a ploutvích.

Erytrodermatitida
Bakteriální onemocnění postihující vedle kaprů také karasy, cejny a štiky. Příznakem je shromažďování postižených ryb v zarostlých částech rybníka, hladovění a tmavé zabarvení kůže se zánětlivými ložisky.

„Ostatní ryby mohou nákazu přenášet a mohly by ji zavléct do dalších chovů,“ shrnula mluvčí Lesů Praha stanovisko Městské veterinární správy v Praze Státní veterinární správy. Fišerová dodala, že magistrátní organizace bude sledovat všechny podezřelé úhyny kaprů na dalších vodních plochách, které mají Lesy hl. m. Prahy ve správě.

Autor: Michael Bereň
Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/kapri-virus-herpes-cukrovarsky-rybnik-vinor-lesy-praha-rybarsky-svaz-20190825.html

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze