Firmě z Lub hrozí za úniky látek do potoka až milionová pokuta

Zatímco říjnový případ, kdy z areálu společnosti Holz Schiller v Lubech u Klatov unikla velmi nebezpečná látka, která zabíjela ryby a zamořila vody až po střední Čechy, policie stále šetří, dva listopadové úniky jiných látek z této firmy do potoka již uzavřela. O trestný čin v tomto případě nešlo.

nachytano.czÚniky byly zjištěny ve dnech 4. a 13. listopadu. Na místo vyjeli hasiči, kteří v potoce umístili norné stěny, z vodní hladiny prováděli sběr a přivolali i laboratoř k odběru a rozboru vzorků. Naštěstí nešlo o tak nebezpečnou látku jako v říjnu, byť vodní tok znečištěn byl. „Případ prověřovali policisté, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Na základě zjištěných skutečností ale byla věc odevzdána k projednání jiného správního deliktu na městský úřad, odbor životního prostředí,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie. „Budeme postupovat podle správního řádu, dnes byl udělán první krok. Společnosti hrozí pokuta do výše jednoho milionu korun,“ doplnil vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Hošek.

Událost z října, kdy do potoka vyteklo asi dvě stě litrů roztoku, který používá firma na impregnaci nařezaných dřevěných lamel, a pak se nebezpečná látka dostala do Úhlavy i Berounky, takže např. plzeňská vodárna byla donucena přestat brát vodu z Úhlavy, dosud není uzavřena. „Případ řeší kriminalisté z krajského policejního ředitelství v Plzni, věc stále prověřujeme,“ uvedla v úterý krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.


Autor: Milan Kilián
Zdroj: https://klatovsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/firme-z-lub-hrozi-za-uniky-latek-do-potoka-az-milionova-pokuta-20191119.html

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze