Zimní lov kaprů


V posledních letech se kaprařská sezóna značně prodloužila o měsíce pozdního podzimu, zimy a brzkého jara. Dříve se v tomto období rybařilo výjimečně a to spíše jen na některých pomalu tekoucích vodách. V posledních letech se čím dál více kaprařů věnuje lovu kaprů po celý rok. Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, se krajina vybarvuje do žlutočerveného kabátu a některé stromy se s ním loučí už nadobro. Přichází zima a mile rád bych se s vámi podělit o zkušenosti mé i kolegů, kteří se v tomto, někdy i v extrémním počasí, snaží o úlovek kapra.
nachytano.cz
Co je vůbec zimní rybaření?

Jak většina z nás ví, kapr je závislý na teplotě prostředí, ve kterém žije. Za zimní rybaření tedy můžeme považovat chytání při teplotě vody cca pod 8 stupňů Celsia. Musím uvést, že oblíbené destinace v zimním období jsou výtoky teplé vody z elektráren, kde se ryby silně koncentrují. Je to určitě možnost jak přežít zimu s poměrně velkou šancí na úlovek, ale rozhodně v tomto případě nemůžeme mluvit ani slůvkem o zimním rybaření.

Kde hledat kapry v tomto období?

V pískovnách a jezerech kapr vyhledává dno s jemným bahýnkem, kde si vytvoří své stanoviště, ze kterého vyplouvá hledat potravu. Kapr vyhledává místa poblíž nebo vně podvodních porostů v období, kdy začínají uhnívat. Samozřejmě se cítí dobře, jako mimochodem po celý rok, v blízkosti podvodních překážek (padlých stromů, keřů apod.), zlomů dna, blízko mělké a hlavně prosluněné zátoky, poblíž stěn skal a rákosí, které ve slunečném období předávají teplo do vody. V období, kdy vychladá voda, hledejme kapry v závětrných zátokách, kde se voda vlivem větru neochlazuje-nejméně promíchává. Na sklonku zimy, kdy slunce začíná nabírat na síle, nemusí být zase špatné mělčiny. Na řekách jsou atraktivní místa u pilířů mostů, mírných proudů, v blízkosti podvodních překážek. Často hledáme kapry v rozšířených místech, jako jsou přístavy, překladiště, propojení řeky se slepými rameny či jezery, kde proud není tak silný. Zde platí obecné pravidlo, že kapr potřebuje mít na blízku co nejvíce potravy a tu získat za co nejméně vynaložené energie.

Zimní návnady a nástrahy

První, co nás asi napadne, je, že v zimních měsících potřebujeme především nástrahy, které rychleji předávají signál do okolní vody. Boilie například nesmíme „zabetonovat“ albuminem, kaseinem, glutenem a jinými nevhodnými surovinami. Zimní nástraha musí primárně „dýchat“ a ještě lépe, pokud se postupně rozpadá. K tomuto účelu je jako stvořená nástraha například Fish Activ nebo různé pelety. Pokud si plánujete místo předvnadit, musíte v tuto chvíli velmi dobře zvážit, jakou návnadu do vody vhodíte, protože to může být velmi zásadní. Shledal jsem velké rozdíly v použití různých rybích mouček, ptačích zobů, olejů a koneckonců i důležitých aromat, jakož i rozdíl v technologii výroby návnad. Některé, především levnější produkty na trhu jsou k zimnímu rybaření absolutně nevhodné. Je třeba si uvědomit, že návnada musí být prvně atraktivní, aby ji ryba co nachytano.cznejrychleji vyhledala, následně musí být chutná, a co je vůbec nejdůležitější, musí být ve studené vodě maximálně stravitelná. Vždyť teplotní podmínky životního prostředí ryb ovlivňují nejen jejich dobu zažívání, nároky na potravu, výskyt a množství potravy, chemicko-fyzikální vlastnosti vody a spoustu dalších pochodů. Kapr, dokonce i jeho přirozená potrava se přizpůsobují teplotě vody. Z toho plyne, že bychom měli nad nákupem návnady nebo jakékoli suroviny opravdu popřemýšlet. Zkuste si zakoupené věci např. esence či jiné složky kápnout do vody a hned poznáte, na čem jste. Kapr také dokáže dokonce i na dálku vyhodnotit nutriční hodnotu a jak už jsme si řekli, žádná ryba v zimních měsících nebude zbytečně plýtvat svou energií pro potravu, která ji moc nepřináší. Je třeba si také uvědomit, že například kaprům se vyvíjí pohlavní orgány. I z těchto důvodů musí vyhledávat zdroj bílkovin. Použitím nevhodné návnady si můžete místo definitivně pokazit.

Nástrahu, nebo-li sousto na háčku/pod háčkem, vždy volím ve studené vodě více atraktivní. Používám k zvýraznění nástrahy dipy, obalovací pasty nebo i ostré esence.  Snad nejvíce kaprů jsem v zimních měsících nachytal na plovoucí boilies 5 cm nade dnem v kombinaci s malými peletkami v PVA punčoše. Výborným tipem je i kombinace plovoucího boilies s potápivou pastou. Právě tato prezentace mi přinesla mnoho úspěchů na složitějších vodách. Jak se těsto z kuličky ve vodě uvolňuje, náš pop-up mění polohu. Z nástrahy na dno se postupem času stává neutrální boilie, až do chvíle úplné vzlínavosti. Takže během jednoho náhozu, bez jakéhokoliv vyrušení ryb, prezentujeme díky uvolňujícímu se těstu nástrahu pokaždé jinak!

Chování při lovu a předložení nástrah

Všichni dobře víme, že v zimním období je voda značně čistější než v letních měsících, proto se snažíme montáže více kamuflovat a vše náležitě zjemnit. S menší velikostí nástrahy je vhodné použít i jemnější návazcové šňůrky a menší velikosti háčků. Rád používám velikosti háčků č.8. Jako návazec se mi nejvíce osvědčil 15lb Fluorocarbon nebo extra měkká šňůrka Q-SILK. Zavážení není v zimních obdobích moc vhodné. Pokud nemusím montáže vyvézt, snažím se nahazovat s lehčími olůvky. Jestliže v zimě kapry na našem lovném místě vyplašíme, je jejich návrat zpět oproti letním měsícům značně pomalejší. Místo se stejně jako v jiném období snažím předkrmit. Pokud tak můžete učinit, krmte střídměji. V chladné vodě platí víc než kdy jindy, že méně znamená více.
nachytano.cz

Péče o kapra v zimním období

Závěrem musím zmínit pár řádků pro ochranu nejen kaprů. V zimních měsících musíme věnovat ulovené rybě opravdu zvýšenou péči. Po vylovení by neměla být položena v žádném případě na sníh, led nebo omrzlou podložku. Ryby jsou sice v zimních měsících více obaleny ochranným slizem, ovšem omrzlá podložka je může odřít ale i popálit. Takto poškozená ryba se těžce vzpamatovává a hrozí nebezpečí jejího úhynu. Proto pokud rybu budete vylovovat, vždy namočte podložku, nebo použijte dnes už běžně dostupné podložky v podobě bazénku.

Přeji všem mnoho štěstí - Lukáš Krása

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.




Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 7

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze