Zakrmovací rakety


Malé částečky krmení nabízíme kaprům jen málokdy. Určité to platí pro případy, kdy chytáme dál od břehu. K červům, kukuřici, minipeletám, method mixu, konopí a dalším budou proto ryby přistupovat s relativní nedůvěrou, přesto pro ně mají velkou přitažlivost. Zkuste však někdy dostat tyto malé krmné částečky do velké vzdálenosti pomocí praku, zakrmovací lopatky nebo vrhací tyče. Je to obtížné. Můžete použít člun (je-li to dovolené), ale to může být také poměrně náročná práce a kromě toho v mělké vodě ryby určitě vyplašíte. A kdybyste použili zakrmovací loďku, budete mít, pokud se na vašem místě bude pohybovat pár ryb a budete muset neustále přikrmovat, hned vybité baterky. Zde se otvírá velký prostor k použití zakrmovací rakety. Je to vhodný prostředek, jak dostat drobné krmení a dokonce i tekuté přísady do velké vzdálenosti, a ještě navíc na správné místo!

Stejně jako s mnohým jiným materiálem na sportovní rybáření je také nabídka zakrmovacích raket široká. Existují v různých tvarech, délkách a průmérech a jsou mezi nimi i velmi uzavřené modely bez otvorů. S těmi posledními můžete dopravit na vzdálenější místo například tekuté přísady nebo velmi malé částečky krmení, jako je konopí nebo mínipelety, aniž by během letu vypadly. Přes otvory můžete samozřejmé nalepit kousek pásky. Firma Fox nabízí ve svém balíčku zakrmovaci rakety se zasunovacím dílem, kterým můžete otvory utěsnit. nachytano.cz
Při náhozech do vzdálenosti okolo sta metrů je dobré se podívat na aerodynamické vlastnosti zakrmovaci rakety.Čím vétší model používáte, tím vétší množství krmení do ní můžete při každém náhozu dát. Na takové vzdálenosti je lepší zvolit robustní zakrmovaci raketu. Zejména (stabilizační) křidélka jsou u levných modelů často tenká a snadno se odlomí. Pokud fouká silný boční vítr, můžeme křidélka odstřihnout. Vítr se tak nemůže do zakrmovaci rakety tolik opřít a vy získáte při náhozu ještě několik metrů vzdálenosti navíc. Raketa pak bohužel nelétá úplně přímo, má tendenci se otáčet a totéž platí i pro navíjení.
Při různé intenzitě světla je vhodné se podívat, která barva (hlavy) zakrmovací rakety je nejlépe viditelná. V obchodech lze zakoupit převážně rakety žluté, černé a červené. Černou zvolíme v případě, že je u vody silné protisvětlo, které je nejobtížnější. V takové situaci dbáme také na to, abychom sebou měli polarizační brýle.

K zakrmováni pomocí zakrmovaci rakety použijeme speciální robustní výbavu.
Hlavně nezapomeňte na to, že materiál bude muset být dostatečné odolný. Naplněná raketa může podle směsi, kterou ji naplníte, vážit klidně i 150 gramů a nebudete první, komu příliš slabý prut tuto tvrdou práci nevydrží. Naviják k prutu se zakrmovaci raketou má speciální svorku na vlasec a vysoký převod, takže můžete prázdnou raketu relativně rychle přitáhnout zpět. K tomuto způsobu zakrmováni je vhodnější použít tenkou pletenku, která se vznáší a kterou lze navíjet snáz než potápivý vlasec (určitě to platí na velkou vzdálenost). Na kmenovou pletenkou navážem ještě návazec o délce několika metrů. Musí být tak dlouhý, aby před náhozem zůstalo na cívce ještě několik otáček. Tento návazec musí vyrovnávat energické daleké náhozy. Na návazec používáme vodní uzel s obvyklými pěti otáčkami, ale pokud chytáme se silnějším vlascem, uděláme jen čtyři. V porovnání s jinými spojovacími uzly je tento uzel velmi plochý a snadno proklouzává očky prutu - samozřejmé pokud je dobře uvázaný.

VÁZÁNÍ VODNÍHO UZLU

nachytano.cznachytano.cznachytano.cz

1) Oba vlasce k sobě přiložíme volnými konci od sebe a vytvoříme jednoduchou smyčku.

2) Vytvořenou smyčkou 2x provlékneme jeden z volných konců společně se zdvojeným druhým vlascem.

3) Dotáhneme tahem za oba zdvojené konce a přebytečné konce odstřihneme.

Pokud jste našli zajímavé místo například pomocí průzkumného prutu s olovnicí a označili jste ho značkovacím splávkem (marker float), můžete začít s přípravou zakrmováni pomocí rakety. Aby raketa přistála přesné na správném místě, a to i opakované, je nutné, abyste vlasec upevnili do svorky. Správnou vzdálenost můžete zjistit podle průzkumného prutu tím, že z něj na břehu odvinete vlasec. Nezapomeňte u průzkumného prutu odečíst hloubku vody jinak se raketa dostane příliš daleko. Pokud nemáte na břehu dost místa, můžete udělat několik zkušebních náhozů, dokud raketa nepňstane přesné vedle značkovacího splávku. Nevýhodou je, že tímto způsobem se krmení pravděpodobně dostane i na místa, kde byste ho raději neměli. Raketu můžete samozřejmě dočasně nahradit olovem.

Vlasec je upevněný ve svorce navijáku, takže se pokaždé dostanete vždy přesné do stejné vzdálenosti. Aby raketa také pokaždé přistála přesně na stejném místě, určete si značku na horizontu. Jako ochranu pro kousek vlasce upevněného v navijáku můžete před upevněním do svorky použít kousek silikonové hadičky. Než však začnete s prvním náhozem, je vhodné provést potřebné přípravy. Kmenová pletenka či vlasec musí být při nahazování vždy vlhké! Zajistí to lepší odvíjení vlasce a delší náhozy, je to lepší pro vlasec a předchází to nepříjemným smyčkám.

Při energických dalekých náhozech si mnachytano.czůžete o pletenku snadno poranit špičky prstů, určité aspoň tehdy, pokud opakované zakrmujete raketou. Je vlastně nutné používat ochranu prstů nebo „casting protection glove", stejné jako to patří ke standardní výbavě při chytání na mořském pobřeží, kdy je nahazování do velké dálky to nejpodstatnější. Pokud jde o techniku nahazování, je třeba trénovat. Dbejte na to, aby před náhozem visel pod špičkou prutu vlasec v délce asi poloviny délky prutu. Důležité je, abyste při nahazování vůbec nepohybovali zápěstím. Lepší je nahazovat s nataženou paží a využívat vlastní hmotnosti, kdy přenášíte váhu dopředu na stojnou nohu. Při rovnoměrném náhozu se snižuje riziko, že krmení z rakety vypadne už při náhozu. Prut držte každopádně vysoko, protože v poslední fází letu potřebujete nárazník, který ztlumí náraz rakety. Když se vlasec dostane až ke svorce, můžete ještě pohnout špičkou prutu ve směru pohybu, aby raketa přistála pěkné a měkce.

Pokud už raketa zasáhla cíl, musíte mít trochu trpělivosti, než voda pronikající dovnitř vyplaví krmení otvory ven a plovoucí tělísko raketu obrátí. Proto musí mít krmení správnou strukturu a nesmi být příliš lepivé. Struktura husté hrachové polévky je ideální. Boilie nebo jejich kousky mohou v otvorech často uvíznout. V takovém případě pomůže, když kousky boilie promícháte s malými peletami. Pokud se krmení dostává z rakety jen obtížně, můžete vše urychlit tak. že prutem několikrát opatrně škubnete.
Když si myslíte, že raketa už je vyprázdněná, škubněte prutem nahoru, aby se raketa dostala vzhůru. Potom ji rovnoměrnou rychlostí přitahujte. Uvidíte, že pokud jste použili správnou raketu, bude plachtit nad vodou, takže ji budete moct snadno navíjet. Jestliže to neuděláte správné, a nebo použijete nesprávnou raketu, bude to vypadat, jako byste přitahovali pytel brambor. Ješté jedno doporučení: Pokud krmení vypadává z rakety už při nahazování, zkuste nahodit nástrahu o několik metrů blíž. Kdo ví, možná budete mít štěstí!

Pokud jste na zvolené zakrmované místo dopravili raketou dostatečné množství krmení (jedno nebo dvě kila většinou stačí), můžete si připravit pruty, se kterými budete chytat. Správnou vzdálenost náhozu zjistíte podle prutu se zakrmovaci raketou, kde je vlasec upevněn do svorky. Cílem je, abyste tuto značku přenesli na prut, se kterým budete chytat. Prut se zakrmovaci raketou položíte s otevřeným překlápěčem na zem; uchopíte raketu a odnesete ji tak daleko, dokud se vlasec nezarazí na svorce. Nyní uchopíte prut, se kterým budete chytat, položíte olovo plus návazec vedle rakety a jdete s tímto prutem tak daleko, až se dostanete k prutu s raketou. Nyní můžete i tento vlasec upevnit do svorky a u obou prutů máte označenou přesně stejnou vzdálenost.

Pozor - pokud chytáte ve vodě hlubší než zhruba dva až tři metry, musíte s prutem, se kterým budete chytat, popojít ještě o něco dál než u prutu s raketou, jinak návazec dopadne před zakrmené místo.Postupujeme tak, že připočítáme ještě 1/3 hloubky vody navíc. Například, když je na zvoleném místě voda hluboká šest metrů, přidáme ještě dva metry navíc. Je-li prostor na břehu omezený, můžete také, jako to dělá mnoho rybářů při závodech, použít dvě vidličky, kolem kterých vlasec omotáte. Po nahození montáže samozřejmě vyndáte vlasec ze svorky. Na místo, kde byla svorka, můžete pomocí zarážkového uzlíku upevnit na vlasec kousek nápadně zbarvené značkovací pletenky (Marker Braid). Umožní vám nachytano.cz to upevnit vlasec svorkou znovu na správném místě poté, co jste zdolávali nebo dávali novou nástrahu na návazec. Pro případ, že by se zarážka posunula, označím kousek kmenového vlasce ve svorce vždy vodéodolnou značkovací fixou.

Jako základ směsí do rakety používáme hotové základní krmení nebo směs na boilie, jejíž přísady jsou stejné jako boilie, se kterým chytáme. Takto kapry seznámíme s chutí a vůní svého boilie pod háčkem. K tomuto základnímu krmení přidáme případně ještě rozdrobené boilie, kukuřici z plechovky nebo malé pelety. S různými druhy krmení však můžete samozřejmé nekonečné experimentovat. Někdy je třeba, a to určitě platí na jaře, do směsi určené do rakety přidat červy, konopí, nebo dokonce žížaly. A co byste řekli trošce mléka do kávy? Vytvoří úžasný krmný mrak a sladkou chuť. Nebo rybí olej? Ten báječné funguje na to, když chcete v hluboké vodě přilákat ryby z nejhořejší vrstvy vody na dno, tedy k háčku s nástrahou. Při zakrmováni pomocí rakety můžete zkrátka vytvořit báječně atraktivní zakrmené místo, které se skládá z velmi malých a různorodých částeček krmení. Ryby tak poměrné rychle přilákáte na místo a dokážete je tam také dlouho udržet. Kromé toho široká paleta druhů krmení samozřejmé také nabízí široký prostor k vyzkoušení různých druhů nástrahy. Pokud jste už chytili pár ryb na boilie a domníváte se, že ryby začínají být vůči kuličce nedůvěřivé, vyzkoušejte napodobeninu zrnka kukuřice nebo peletu. Nástrahu v každém případě proměňujte. Možná jste někdy chytali bílé ryby a všimli jste si, že při určitém druhu nástrahy záběrů ubývalo a znovu jich začalo přibývat, když jste nástrahu změnili. Proč by nešlo použít stejný princip při chytáni kaprů?

Zakrmováni se zakrmovaci raketou může být napínavé, zejména pokud se na zakrmovaném místě setkáte s velkým množstvím bílých ryb. Bezpochyby budete mít víc klidu, když svou montáž nahodíte s trochou krmení, a potom jednoduše počkáte, až zabere nějaký pěkný kapr. Při zakrmováni pomocí zakrmovaci rakety je to možné. Nemyslete si, že neustálé zakrmováni se zakrmovaci raketou přinese hned úspěch. Pokud ale chytáme jednoho cejna za druhým, pak to nebude trvat dlouho, než se lapí i první kapr. Malé částečky krmení jsou přitom určitě výhodné, jelikož kapři je málokdy spojují s nebezpečím. A to je poměrné dobrá šance, že se vám toho plachého líného tlusťocha podaří dostat na háček.
Etienne Gebel

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 2

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze