Vnadící směsi do jarních vod


Teploty se zvedají (asi již na stálo), sníh na místech, kde ještě leží, taje, ledy povolují, voda se zakaluje a hladina se zvedá. Jasný signál, že je tu jaro. Někteří rybáři se bojí lovit v těchto podmínkách, já ale nechápu, proč. Ano, je sice pravda, že toto období není zrovna nenáročné na lov, nicméně s trochou umění se dá lovit stejně úspěšně, jako třeba v létě.
V tomto článku se podíváme pouze na vnadicí směsi, se kterými jsem v letech 2014 a 2015 zrealizoval na 9 revírech ,,test úspěšnosti" na jaře.
nachytano.cz
Článek rozhodně neberte jako reklamu jen na určité krmení či firmy. Jen jsem prostě nakoupil 5 směsí od 4 firem, které se mi na pohled i popis zdály vhodné, a s nimi jsem lovil. Značkami byly polské firmy Lorpio a Gutkiewitz, Van den Eynde a také všemi tolik propagovaná Sensaska. Jak které byly účinné, se dozvíte v následujících řádcích.

PLOTICE TMAVÁ (Lorpio)
- barva: černá
- struktura: velmi jemné
- vůně: po koření
- účinek: na plotice, cejny, tlouště a oukleje
- možné ředění: až 1:4 se strouhankou, kukuřičným šrotem,...
- průměrná cena: asi 70 Kč/kg

Krmení celkem silně zapáchá (nebo voní?!?) a je velmi lepivé, tudíž, pokud ho budete ředit, doporučuji přidat i kukuřičný šrot. Obsahuje velmi jemné komponenty s přidáním anglické vločky, která je pak splavována proudem, tak, jak to ryby mají rády. Dosáhl jsem s ním největších úspěchů, nicméně to nemusí platit všude...

CEJN ŘEKA (Lorpio)
- barva: hnědá
- struktura: trochu hrubší než výše zmíněná směs
- vůně: po koření a karamelu
- účinek: i když se jedná o cejnové krmení, rybou číslo jedna byla plotice, něco málo tloušťů a kaprů, pak teprve cejni
- možné ředení: doporučuji maximálně 1:3
- průměrná cena: asi 70 Kč/kg

Toto krmení mi již nepřijde tolik aromatické, jako Plotice tmavá. Proto je i možné ředení nižší. Zároveň také není tolik lepivé, proto se nemusíte bát přidat více strouhanky. Jak jsem již zmínil, i když je to cejnové krmení, tak účinek je spíše na plotice. Poměr cejn ku plotice byl průměrně 1:9. Nicméně toto není výjimka a na výrobce se hněvat nemůžeme, protože každé rybě někdy může chutnat něco jiného.

PLOTICE (Gutkiewitz)
- barva: žlutohnědá
- struktura: podobná jako u plotice tmavé
- vůně: po koření
- účinek: plotice a skaláci, zejména ryby menších velikostí
- možné ředění: až 1:3
- průměrná cena: asi 65 Kč/kg
nachytano.cz
Toto krmení na první pohled působí úplně stejně, jako Plotice tmavá od Lorpia (kromě barvy), nicméně chová se úplně jinak. Zdaleka není tolik aromatické a ani tak moc lepivé, tudíž platí to samé, jako u cejnového od Lorpia. Úspěch slavilo a i letos po něm sáhnu, když budu chtít lovit ryby co nejdříve, bez ohledu na jejich velikost, při lovu na malinkých vodách se silnějším proudem.

ŘEKA (M.van den Eynde)
- barva: hnědá
- struktura: jemné s trochou hrubších komponentů
- vůně: po karamelu s prvky koření
- účinek: plotice, cejn, tloušť, jako jediné s přehledem lákalo jeseny
- možné ředění: až 1:4
- průměrná cena: kolem 70 Kč/kg

Toto krmení je, jak vyplývá z ředění, velmi aromatické. Je to jedno z úspěšných závodních krmení, které ani není tak drahé. Platilo na středních až velkých řekách a jako o jediném můžu s přehledem prohlásit, že působí na jelce jeseny (pokud se na daném revíru vyskytují).

PLOTICE HNĚDÁ (Sensas)
- barva: do tmavohnědé
- struktura: podobná jako Plotice tmavá Lorpia
- vůně: kořeněnosladká
- účinek: plotice, cejn
- možné ředění: až 1:4, možná i více
- průměrná cena: asi 130 Kč/kg

I když je to tolika závodníky tolik opěvovaná Sensaska, krmení, které vyhrálo už tolik závodů, tak v mém testu vyhořelnachytano.czo. Nevím, jestli je to tím, že zrovna ryby neměly chuť (i když vzledem k počtu vycházek to lze vyloučit) nebo jestli s ním prostě neumím,... Ale prostě, jestli chcete slyšet můj názor, tak ten zní: NE.


Kdybych vám měl určit pořadí úspěšnosti, tak by vypadalo takhle:

1. Lorpio PLOTICE TMAVÁ
2. Marcel van den Eynde ŘEKA
3. Lorpio CEJN ŘEKA
4. Gutkiewitz PLOTICE
5. Sensas PLOTICE HNĚDÁ

Tento článek však berte s rezervou, protože i když jsem se maximálně snažil udělat ,,neutralitu" (počet vycházek, montáže, doba lovu, revíry, nástrahy, místa, počasí,...), tak jak všichni víme, ryby si dělají jen to, co ony zrovna chtějí. Takže to, co platilo mně, nemusí platit vám...

Jakub Kantor

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.



Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 16

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze