Tolstolobec pestrý
Aristichthys nobilis (Richardson,1844)
Popis: robustní trup je protáhlý a z boků zploštělý. s vyklenutým hřbetem I břišní partií. Hlava je nápadně velká, ústa koncová. Oči leží pod podélnou osou těla ve směru za zadním okrajem koutků tlamy. Prsní ploutve Jsou posunuty až k hlavě, přiloženy k trupu přesahují kolmici vedenou od báze břišních ploutví. Neošupený břišní kýl probíhá od hrdla k bázi břišních ploutví. Ve hřbetní ploutvi jsou 3 tvrdé a 7 měkkých paprsků. v řitní ploutvi 3 tvrdé a 12 měkkých. v břišních ploutvích 2 tvrdé a 7—8 měkkých a v prsních ploutvích 1 tvrdý a 15—17 měkkých paprsků- V postranní čáře bývá 95—102 šupin,požerákové zuby jsou jednořadé (4—4). Žaberní tyčinky na bázi nesrůstají.
Zbarvení: u mladých exemplářů převládá stříbřité zbarvení těla, u starších ryb nabývá barva trupu zlatošedého odstínu s charakteristickým mramorováním na hřbetu a bocích. Ve zbarvení hlavy převládá žlutošedá barva, temeno je tmavě šedé. Břicho stříbřité, všechny ploutve. s výjimkou prsních jsou pigmentovány.
Pohlavní rozdíly: bezpečné rozlišení je možné jen v předvýtěrovém období, kdy jikrnačky mají nápadně objemnější břicho.V mimovýtěrovém období lze nalézt u pohlavně zralých mlíčáků slabě zdrsněnou pokožkou na prsních ploutvích (KRUPAUER. 1966).
Výskyt: u nás nepůvodní druh. První úlovek zaznamenaný ve volných vodách pochází z roku 1971 (Vážský Dunaj). Jeho rozšířeni je vázáno na vysazování do rybníků nádrží či úseků mimopstruhových vod.
Růst a věk: z Ukrajiny jsou známi jedinci, kteří měli v deseti letech hmotnost 40 kg. Pětiletí tolstolobci dosahovali na Vodňansku hmotnosti 1,8—3,4 kg, v rybnících na jižní Moravě ve věku čtyř let 4—6 kg. Existují zprávy, že na dolním lperu žijí kusy o hmotnosti až ke 30 kg. Na soutoku Hronu s Dunajem byl v roce 1984 uloven exemplář o délce 112 cm a o hmotnosti 21 kg, při hospodářské těžbě sítěmi byl v Dunaji v roce 1982 chycen kus o hmotnosti 27 kg. Z Dyje z roku 1988 pochází zpráva o zdolání tolstolobce o délce 118 cm a o hmotnosti 23 kg. Další kapitální úlovek je znám z nádrže Boleráz (1987 — 108 cm, 20,4 kg). Dosud největší jedinec (128 cm, 30,4 kg) byl chycen v Kunovské nádrži u Senice v roce 1990. U tolstolobce uloveného v Radbuze (1989 —97cm, 15,5 kg) byl potvrzen věk 9+.
Potrava:typický planktonofág. U potěru převládá v potravě živočišný plankton. významnou složkou přirozené potravy od věku jednoho měsíce je i detrit převážně rostlinného původu. Starší tolstolobci dávají přednost Sinicím před zelenými řasami. u dvouletých a starších jedinců je však stále v potravě rozhodující živočišný plankton.
Rozmnožování: tolstolobec pestrý dospívá ve věku 2—13 let v závislosti na klimatických podmínkách. Přirozený výtěr u nás nebyl dosud bezpečně prokázán. Rybniční chov je zde založen výhradně na umělém výtěru. V oteplených vodách může plodnost samic o hmotnosti 16—23 kg dosáhnout hodnoty 1,5 miliónu jiker.Čerstvě vytřené jikry jsou nelepkavé, světle šedé barvy
a vznášejí se ve vodním sloupci. VALENTA a KOUŘIL (1981) se zmiňují O křížení s tolstolobikem bílým. amurem bílým, nadějné se jeví i křížení 5 kaprem.
Význam: cenná, rychle rostoucí hospodářská ryba, vhodná pro smíšené rybí obsádky. Uplatňuje se v teplejších vodách jižní Moravy, jižního a východního Slovenska nebo v nádržích využívajících oteplenou vodu z energetických zařízení. Ulovky na udici jsou víceméně náhodné. Má velmi chutné
a jemné maso s vyšším obsahem tuku. Vynikající je v uzené úpravě.
