Sbirolino, prodloužená ruka vláčkařova


Plováky Sbirulino (někdy také označované jako Sbirolino) umožňují daleké hody a plnou kontrolu lehkých nástrah. Metoda je velmi oblíbená při lovu pstruha duhového na stojatých vodách, například na Skaličce u Hranic, kde vzhledem velkému rybářskému tlaku pstruzi nachytano.czčasto stojí daleko od břehu. Sbirulinem na ně dosáhnete.

V Polsku a Dánsku se běžně používá při lovu lososů, mořských pstruhů a jehlic na Baltu. Jako nástraha se nejčastěji používá smáček, umělá nymfa (například Redd Bass) nebo umělá muška napodobující  krevety, garnáty, vážky, pošvatky a jiné velké nymfy.
Nedávno jsem s ním chytal i na dně místo olůvka na silné vrstvě jemného bahna, protože díky optimální vznášivosti nezapadlo do dna.
 
Ve světě vlastně nejde o nic nového. I u nás máme letité zkušenosti s kulovým plovátkem, ale sbiro je sbiro. Doba jde kupředu a je to, jako když stovnáte Lipno a kaprovou děličku. Snad každý renomovaný velký výrobce rybářských potřeb má dnes ve svém katalogu nejen sbirolino, ale i speciální pruty na lov s ním. Ty jsou většinou označovány pojmy "trout" pstruh, "sbiro" "bombarda" ( podobá se sbirolinu, ale tyčinka jde z těla vyjmout a vlasec problékáte korpusem a pak ho zajistíte tyčinkou, podobně jako u kačeny. Sbirolinové pruty mají délku 3,3-4,5 metrů dlouhé o vrhací zátěži začínající na 3-10g, max. 10-30 gramů, velmi připomínají vlavačkové teleskopy či bolonésky. Takže kromě sbirolinování nebo plavané je nevyužijete. Kupovat kvůli specifickým situacím nový prut je ale zbytečné. Díky hmotnosti a nahazovacím schopnostem sbirolina si pro náhozy do 40 metrů při použití 12g sbirolina vystačíte s běžným vláčákem kolem 2,7 metru.

Osobně používám sbirolina 10-12 gramů a přívlačový prut 2,7m 10-25g. Jak jsem uvedl, 40 metrů není problém. Dal by asi i více, ale to už bych se pasoval do ostřelovače veverek na druhém břehu.
 
Sbirolina se dělají v gramáži 3-60 gramů. Ty nejtěžší opravdu využijete jen k superdaleké vláčce na velkých jezerech nebo na moři k lovu jehlic. Teď jsem si vzpomněl, že jsem viděl dokument, jak se s nimi lovili tuňáci Prostě lodivod navedl loď k hejnu tuňáků lovících sardinky, zastavil, lovci dvoumetrovými prut s meganavijáky nahodili svá 60g sbirulina s umělou sardinkou doprostřed vřavy, zapřáhli každý jednoho 50kg tuňáka z hejna a začala mela.

Sbirolino se vyrábí v provedení:

-plovoucí - lze je používat jak k přívlači, tak místo kulového plovátka s hmyzem, chlebovou kůrkou při lovu kapra nebo i  s malými rybkami, pokud potřebujete házet na lovící hejno okounů na pískovně.  Nemusíte ho plnit vodou,
- pomalu potápivé - potápí se opravdu pomalu a nástrahu vedete skoro pod hladinou.
- potápivé  - ideální pro prezentaci nástrahy ve sloupci nebo nade dnem při pomalém vláčení. Na rozdíl od jigové hlavičky nevázne, klesá pomaleji a je ideální třeba i pro lov candátů na mělčích vodách, kdy byste při potřebě dalekého hodu museli sáhnout po těžké jigovce, která by Vám ale zkazila možnost vést nástrahu pomalu.

Sestavení koncové montáže na sbiro

nachytano.cz

Potřebovat budete sbirolino, obratlík k zafixování sestavy a koncový jednoháček pro nastražení gumové nástrahy, přirozené nástrahy nebo tam dáte třeba mušku.

nachytano.cz

Sbirolino navlékneme na vlasec a pod něj navážeme obratlík. Na obratlík připevníme návazec. Je na Vás, jak bude dlouhý ( asi 0,5-2,8m podle potřeby) a jestli do bude jen vlasec nebo fluorocarbon.

nachytano.cznachytano.cz

Sestava se sbirolinem se váže jako průběžná. Kdybyste dali bombardu, byla by napevno, protože vlasec by byl fixován dříkem.

nachytano.cz

Ukázka sestavy přímo na prutu. Už jen nahodit.

Vedení sbirolina:

Protože i potápivé sbirolino je jen pomalu potápivém má při vláčení tendenci stoupat k hladině. Proto vláčíme sbirolino se sklopeným prutem, špičkou k hladině nebo pod ní.  To nám může komlikovat detekci záběru. Buď můžete lovit metodou stop and go, kdy se sbiro s nymfou při pauze pomalu potápějí a sledujete pohyb vlasce, jestli nedojde k záběru anebo budete vláčet velmi pomalu a bez pauz. Mě osobně více sedí druhý styl, kdy mám pocit, že při přerušovaném vedení spoustu záběrů nezaregistruj, zatímco při stále napnutém vlasci záběr vidím ve špičce a mnohdy i cítím v ruce. Pstruzi jsou rychlí a pokud máte metrový návazec a pstruh zaútočí z boku, může s nymfou při přestávce v navíjení bez povšimnutí ujet při metrovém návazci asi 1,5m do boku, než uvidíte záběr. Většinou nymfu stihne vyplivnout, řešením je zkrácení návazce a použití potápivého sbirulina nebo použití živých červů tam, kde je to dovoleno.

nachytano.cznachytano.cz

Po krátkém vychytání techniky už může začít těžba. Někdy ale po celém dni bez záběru, kdy se Vám pstruzi smějí za hranicí dostřelu, budete rádi i za ni a toto hanlivé označení prostě budete ignorovat a sbirolino nasadíte jako zbraň poslední záchrany. Záběr je záběr a je jedno, jak jste se po celodenním utrpení k němu dopracovali.
Přeji úspěšný lov a dobrou zábavu se sbirolinem.

Tip: Pokud použijete plovoucí sbirolino, můžete z něho udělat potápivé, když ho obložíte broky na vlasci, větší zátěž koncentrujte k dolnímu konci, nebude se to motat při nahazování.

Další možností, jak změnit chod nástrahy, je dát 10 centimetrů před nymfu malý broček, nymfa půjde hlouběji než sbirolino a při pauzách se bude chovat podobně jako smáček s předtížením.

Ryba na háčku.
Sbirolina v široké nabídce koupíte na http:www.rybanahacku.cz

Převzato: https://rybanahacku.cz/blog/sbirolino-prodlouzena-ruka-vlackarova-uvodem-s-vyrazem-sbirolino-n7
nachytano.cz
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.



Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 6

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze