S MUŠKOU NA DRAVCE

Sezona dravých ryb je již v plném proudu, a proto se na naše oblíbené dravce, jako štika či candát, můžeme vypravit s muškařskou výbavou a vychutnat si nezapomenutelné okamžiky při chytání a zdolávání těchto predátorů na tak jemnou výbavu, jakou skýtá muškařský prut.
nachytano.cz   
Dravci jsou po dlouhé zimě a následném tření velmi vyhládlí, což nám usnadňuje situaci a do jisté míry zaručuje úspěch. Proč píši do jisté míry? Podmínky k lovu dravců se mění každým rokem vlivem počasí a dalších faktorů, které těžko ovlivníme, a proto se musíme zaměřit na důležité věci jako správně vybrané místo lovu a výběr správných mušek. Na jaře se štiky rády zdržují v podjezí, kde je voda hodně okysličená a nabízí hlubší místa vystupující v mělčiny, kam navečer vyjíždí lovit. Pokud je v blízkosti jezu nějaký náhon či slepé rameno, je veliká šance, že právě zde chytíte pěknou štiku. Dalšími oblíbenými místy jsou stanoviště v těsné blízkosti hlavního proudu (nejlépe poblíž břehu či výtoku z tůní). Ideální dobou k lovu je samozřejmě brzké ráno nebo pozdní večer, kdy se ochladí a aktivita dravců prudce stoupá.
   
Používám muškařský prut o délce 275 cm, AFTMA 6. S ním si nadmíru vystačím v každé situaci vyžadující nahazování těžkých streamerů či zdolání pěkné štiky. Je pravda, že pokud budete nahazovat opravdu těžké mouchy v podobě zonkerů navázaných z nasákavých materiálů jako je králičí srst, bude účelnější použít prut AFTMA 7 nebo 8, který nabídne maximální komfort při vrhání těchto obřích mušek, aniž byste každým hodem proklínali Vaši dnešní vycházku k vodě.
   
Muškařskou šňůru používám intermediální nebo maximálně o stupni potápivosti II, protože není potřeba tahat mouchy u dna. Štika si velice ráda pro kořist vyjede až k hladině, kde nám často při útoku na mouchu předvede nezapomenutelné chvilky.
   
Streamery používám o velikosti cca 10-15 cm vázané z umělých materiálů (viz foto 1 a 2). Tyto umělé materiály jsou velmi lehké a nenasákavé (na rozdíl od králičí srsti používané na tzv. zonkery). Úspěch spočívá i ve správně zvolené barevné kombinaci streameru. Mezi naprosto „smrtelné“ barvy patří bílá, perleťová, žlutá, modrá. Tyto barvy tvoří základní výběr pro štičí mouchy. Barvy lze jednoduše a dle Vaší fantazie různě kombinovat - např. hlava mouchy žluté barvy, ocas bílá perleť nebo modrá hlava, ocas bílá perleť atd. Pokud ve volné chvilce zabrouzdáte na internet a vyhledáte si štičí streamery, určitě najdete nespočet vzorů, které Vás mohou inspirovat.
   
Velmi zajímavý, ale zároveň nevyzpytatelný je lov candátů s muškařskou výbavou. Po šestnáctileté praxi nemohu napsat zaručený recept jak na ně, ale mohu Vám usnadnit základní krůčky k budoucímu úspěchu. V prvé řadě hraje důležitou roli období. Candát je velmi aktivní v červnu, kdy ho lze chytat na údolních nádržích či rybnících u vtoku řeky či potoka do nádrže. Candát se velmi rád zdržuje v těchto mělkých místech, kde k večeru vyhledává potravu. Dle zkušeností vím, že toto platí pouze o měsíci červnu. Později se ryby stahují na hloubku, kde je naše šance s muškařskou výbavou nulová.
   
Jiná situace je na tekoucích vodách. Zde můžeme candáta lovit od července do října. Největší úspěchy mívám v táhlých proudech o hloubce cca 0,5 až 1 m, kde se candáti rádi zdržují na středu řeky schovaní za kameny či jinými překážkami. Pokud takové místo najdete,určitě ho nezapomeňte prohodit, třeba se Vám poštěstí. Ideální doba k lovu těchto nádherných dravců jsou večerní hodiny, kdy je ryba nejaktivnější. Nejvíce záběrů mívám od 19.00 do 22.00 hod., kdy každým nahozením očekávám to pověstné drcnutí, zásek a následné zdolávání ryby, za kterou jsem cíleně přišel.nachytano.cz
   
Streamery používám menších velikostí cca 5-8 cm, vázané z umělých vlasů bílé barvy. Tato barva je základ úspěchu. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mi candát vzal jinou mušku než bílou (viz foto 3). Pokud máme lihové fixy,můžeme mouchu postupně dobarvit dle představivosti o ideální nástraze.
   
Výbava je podobná jako k lovu štik, jen s tím rozdílem, že prut 275 cm AFTMA 6 bude bohatě stačit. Není potřeba používat těžší kalibr, protože candát nepatří mezi velké bojovníky a vzhledem k velikosti použitých streamerů by to bylo zbytečné a namáhavé.
   
Co napsat závěrem? Hodně štěstí a trpělivosti při lovu těchto krásných dravců, kteří se Vám odvděčí za trpělivost nádhernými okamžiky při jejich zdolávání.

David Bek
Článek byl publikován v časopise Český Rybář

Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 2

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze