Přívlač na Labi
Řeka Labe není po celém svém toku pouze velký regulovaný kanál, jak se oblibou říkává. Je to řeka s mnohými krásnými partiemi přímo zrozenými pro různorodou přívlač. Krajina v okolí řeky

Přívlač na řece Labi zažila za poslední roky neuvěřitelný vzestup, a tak se někdy stává, že pod velkými jezy nenaleznete volné místo na proházení svých z dřívějška oblíbených míst. Nedá se nic dělat, rybář stojící na „vašem" místě byl prostě u vody dříve a má tedy přednost a plné právo na tomto místě lovit. O to více mě ale zamrzí chování některých rybářů, kterých poslední dobou u vody potkávám čím dál tím víc, a jejich sobecký přístup absolutně vybočující z rybářské etiky. Není přece možné, aby jeden na druhého hulákal přes půl řeky, že mu stojí na místě, nebo další případ, kdy se bez zábran vláčí daleko za cedulí zakazující rybolov. Mnoho rybářů odsoudilo různé úpravy řádů, různé zákazy a omezení, kterých se už loňský rok na Labi vyrojilo bezpočet. Každý by si ale měl uvědomit, že funkcionáři ze svazu a místních organizacích si nevymýšlí tyto zákazy jen tak pro nic za nic. Proč je například zakázán rybolov na úseku Labe v Poděbradech nebo přívlač na tomtéž úseku i v Nymburku? Není to náhodou kvůli nevybíravému chováním některých jedinců nazývajících se rybáři? Není to neustálým porušováním řádů a nepořádkem u vody? Pokud kontrola zjistí opakované porušování řádů, například nočním rybolovem, rybolovem z loďky pod jezy, kde se to nesmí, nebo věčným nedodržováním omezení zákazu rybolovu, tak se pak nemůže nikdo divit, že jednou dojde tam zakážou. Pokud budou přestupky některých rádoby rybářů pokračovat dál, tak se do budoucna může stát, že si nezachytáme ani pod jedním labským jezem! Je to škoda, už proto, že to nedělá dobré jméno sportovnímu rybolovu. O dodržování předepsané vzdálenosti pro lov přívlačí se nebudu raději ani zmiňovat, atletické pásmo s sebou k vodě neberu, krokovat vzdálenost mi přijde hodně srandovní, a tak v případě budoucího konfliktu opouštím automaticky loviště a hledám nové místo, kterých je zatím na Labi stále dostatek.

Právě v letních měsících je vláčení pod jezy velice účinné. Konkrétně ve večerních a ranních hodinách. Koupající pomalu opouštějí své písečné pláže a my můžeme pomalu rozbalovat své vybavení a těšit se na večerní tajůplný lov. Se soumrakem přicházejí nejdříve na řadu všudypřítomní okouni různých velikostí, kteří jako první společně s menšími boleny vyrážejí lovit do mělčin menší rybky. Mnohdy pokoušejí rybářovu trpělivost a brnkají na jeho nervy svými častými šplouchanci a hlučnými zálovy. Po nich přicházejí na řadu boleni větší a opatrnější a za naprosté tmy vyrážejí lovit do mělčin candáti a sumci. Sumčí lovení není potřeba nějak zvlášť popisovat, neboť eho hlasitost je všeobecně známá. Pokud ovšem bedlivě pozorujete dění na hladině a najednou se před vámi v měl-čině vytvoří vír, kolem nějž se rozprchnou rybky, pak vězte, že tam slídí candáti smečka. Je to nádherná podívaná, a také tajůplné čekání na záběr. Před vámi zběsile kmitají rybky zformované do obranných hejn, která se snaží rozrazit útočící dravci se skelným pohledem. V té chvíli se vyplatí trpělivě prohazovat lovné místo například dvoudílným woblerem s ponorem maximálně do jednoho a půl metru. Pokud zažijete takové candáti lovy, málokdy se stává, že nepřijde záběr. Většinou ucítíte ve vláčáku tupé ztěžknutí následované pokusem o únik dravce, který uvízl na háčku. Časná rána bývají také úspěšná, ale ze své zkušenosti mohu potvrdit, že lov po tmě bývá mnohem akčnější i nadějnější. V letních měsících to bývá od deseti večer až do půlnoci, a pak ranní půlhodinka od čtyř do půl páté. Doporučené doby lovu jsou brané od oka a výjimky jen potvrzují pravidlo, ale ze své zkušenosti mohu potvrdit, že v létě jsou tyto doby opravdu nejnadějnější.
Existuje jen málo rybářů v naší republice, kteří by znali každý kout řeky od jejich pramenů až po hranici s Německem. Možná není žádný, protože Labe je obrovské a znát ho po celém toku představuje hodiny, dny a roky studování. Osobně si myslím, že řeku znám docela slušně, ale je to pohá desetina toho, co bych o ní chtěl skutečně vědět.Při mém seznamování s Labem mi hodně pomohli místní rybáři a jejich legendy.Pokud domorodec ve mně pozná zapáleného rybáře - sportovce, který mu jeho kousek oblíbené řeky nezmasakruje a nezničí, rád se podělí o své zkušenosti, které mi následně hodně pomáhají při úspěšném rybolovu.Tyto cenné informace jsou velice důležité a mnohdy se vyplatí nejen lovit, ale jen tak si posedět na břehu a povídat si o jednotlivých úsecích řeky. Ryba vám zezačátku neuteče a díky radám a poznatkům se v budoucnu můžete těšit na zážitky, které by vás nepotkaly.Pokud se rozhodnete několik let strávit čtením řeky, tak vám mohu prozradit, že ani řeka není každý rok stejná. Díky povondím a jiným vlivům se reliéf dna poměrně často a dosti dramaticky mění.Netvrdím že dlouhodobé zkoumání je nanic, ale za účinnější způsob považuji výběr oblíbeného kousku řeky, který budete bedlivě pozorovat a studovat do detailů. Nebo můžete jezdit každou chvíli na jinný úsek a dát na rady místních rybářů.
Samozřejmě si člověk může slušně zachytat i bez rad a znalosti úseku, ale bude muset více spoléhat na štěstí v lovu. Například opakované ulovení velkého candáta nebývá otázkou náhody, ale určitých zkušeností s jeho lovem a především znalostí lokality. Pokud skvělý vláčkař dorazí na revír, který mu je neznámý, a loví na místech, kde se candáti nenachází, úspěch se jednoznačně nedostaví! Proto dávám na první místo úspěchu znalost lokality a hlavně umění lokalitu poznat neboli přečíst.
Labe je řekou mnoha tváří a je na každém z nás, pro jaký lov určitého druhu ryby se rozhodneme. Na této řece není problém cíleně lovit přívlačí boleny, okouny, sumce, candáty,

Mnoho hezkých zážitků na březích Labe přeje: Radim Křepelka
Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.