Lov pomocí kolíčků
Většina z vás se s touto metodou vyvážky ještě nesetkala a zřejmě ji ani neznáte. Pokusím se vás tedy s touto rybolovnou technikou seznámit na jedné z mých srpnových výprav u vody a ukázat vám její nesporné výhody.
Nejprve vám ukážu výhody tohoto způsobu lovu a zároveň důvod, proč tento způsob praktikovat. Hlavní výhodou této vyvážky je, že vlasec je veden vzduchem a nezachytávají se na něj žádné nečistoty plovoucí po hladině a pod ní. Další výhodou je fakt, že vlasec není ovlivněn proudem a můžete tak rybařit i v době, kdy má řeka vyšší průtok a máte problém udržet své montáže v klidu u dna. Dále má snadné provedení a není vůbec nákladná. Při jejím použití se značně sníží riziko utržení montáže, protože si vybíráme místo, kde chceme montáž pokládat. Tento styl vyvážky používám celoročně a mám s ní již mnoho úspěchů, mezi které patří krásný 14 kg kapr. Takže se nebojte, že by na ten

Je neděle a já se vypravil na svoji oblíbenou a nedaleko ležící řeku. Na tuto výpravu jsem si připravil dva dny dopředu 3 kg boilie příchuť Klub bioenzym + A.C. losos, kaviár a černý pepř a ve stejné příchuti jsem i dipoval. Jako partikly jsem si připravil drcenou kukuřici, slunečnici a pšenici, vše zalité melasou. Partikly si připravuji velice jednoduchým postupem, a to tak, že si je nasypu do 3 kbelíku, zaliji vroucí vodou a nakonec přidám melasu a zamíchám, aby partikly krásně natáhly melasu. To je celý můj zázrak. Zaručeně funguje, doporučuji vyzkoušet. Tak to by bylo k mým nástrahám a návnadám. Trochu jsem odbočil a nyní se pojďme věnovat lovu za pomocí kolíčku.
Jako prvním a nejdůležitějším faktorem vedoucím k úspěchu je výběr místa, kde budu kolíček používat. Nejlépe je vybrat si místa se vzdáleností vyvážky maximálně 90 -120 m, kde jsou na protějším břehu stromy či keře ohnuté do vody, molo, lodě apod. Tato místa mi tak umožní uvázání kolíčku. Při vyvážce nad 100 m je nutné mít zvednuté pruty kolmo nahoru, aby bylo snadnější následující došponování vlasce. Proto nevyvážím na větší vzdálenost jak 120 m, neboť by bylo doslova nemožné na takovou vzdálenost vyšponovat vlasec v kolíčku. Kolíček používám buď obyčejný prádelní, jedno jaký, a nebo používám kus klacíku, do kterého udělám zářez nožem do hloubky maximálně 2,5 cm. Vezmu si jeden z těchto kolíčků a uvážu vlascem o průměru alespoň 0,40 mm nebo pletenou šňůrkou. U prádelního kolíčku provlíkám vlasec pérkem a udělám klasický uzel (nebo grimmer apod.). Důležité je, aby uzel držel. Na druhý kolík z klacíku uvážu vlasec na opačnou stranu, kde

Asi po třech hodinách je slyšet od pr
.jpg)
Odpoledne opět zavážím s trochu jinou taktikou, a to tak, že místo dvou kuliček boilie dávám jednu. Asi po čtyřech hodinách se změna projevila. Konečně přichází záběr a já vyrážím za kaprem. Po nádherné přetahované mezi vázkami mi v síti podběráku uvízl o něco větší šupináč. Přivážím ho ke břehu a zjišťuji jeho parametry - 79 cm a 8,20 kg. O něco delší, než předešlý kapr, takže kdyby to šlo takhle dál, bylo by to super. Rybu vracím do jejího živlu s nadějí ulovení ještě většího kousku. Zavážím, pak usedám k večeři a probírám s kolegou témata, jak jinak, než o kaprech. Debatujeme dlouho do noci, a tak znaveni uleháme do spacáku.
K ránu mě probouzí krásná jízda. Vyskakuji ze spacáku a dobíhám k prutu. Zvedám ho a vyrážím vstříc dalšímu souboji s rybou. Když se k ní dostávám, uvědomuji si, že mám na prutu zřejmě osobák. Ryba si se mnou dělala zhruba dvacet minut co chtěla a projezdila se mnou za tu dobu asi 250 m. Držela se stále u dna a nešlo ji o

.jpg)
Na této výpravě mi byl kolíček velice užitečný a pomohl mi přelstít krásné čtyři kapry. Proto vám doporučuji tuto metodu vyzkoušet a doufám, že i vám se podaří přelstít několik krásných kaprů.
Přeji vám mnoho úspěchů a hodně puštěných kaprů - Miloš Milhouse Telvák


Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme i komentáře s vašemi názory a zkušenostmi.