Krmení, které (ne)chutná cejnům


Tento článek vznikl jako reakce na FB komentáře s prosbou o sepsání článku o takové návnadě, která svým způsobem zažene (nebo ji alespoň budou ignorovat) především menší cejny (taková ta klasická velikost kolem půl kilogramu). Takže těm, kteří ho chtěli, tak to tu máte. Ale pochopitelně nejen vy, článek je samozřejmě určen všem navštěvovatelům serveru Nachytáno.cz.
nachytano.cz
Bohužel hned na začátek musím uvést, že tak, jako v rybařině není nic tutovka, tak tady se jí to ani zdaleka neblíží. Problém je v tom, že cejni, pokud na daném revíru jsou, tak jsou to většinou dominantní ryby spolu s ploticemi a v těsném závěsu za nimi kapry. Jejich aktivita je pro kapraře a prostě všechny, kteří nechtějí tyto surfaře lovit, smrtící. A ten hlavní faktor, který nám při naší snaze zbavit se cejnů bude na škodu, je stavba těla, zejména úst cejna. Větší cejn (z mého pohledu < 35 cm) je totiž schopný slupnout to samé, jako kapr. I na 35 mm boilies, nastražené na sumce, jsem ulovil opravdového macka - po dvouhodinovém souboji, lomeném dobou jednoho týdne, jsem mohl samou radostí skákat metr vysoko nad krásně stavěným, bojovným, 37 cm dlouhým cejnem velkým...

... Ale již dost k nastolení problematiky, pojďme na možná řešení problému. Postupně vás provedu několika kroky, kterými se zbavit se jich snažím já a daří se mi to (až na nemálo časté výjimky) celkem dobře. No a poněvadž je to článek o krmení, popíšu vám rady zejména na komponenty, z kterých ho sestavit, jen na konci jen tak letem světem zmíním nástrahy a další alternativy. Tak pojďme na to!

1) KOMERČNÍ VNADICÍ SMĚSI? ZAPOMEŇTE!

Název tohoto bodu je podle mě dostačující. K tomu, abyste dostali alespoň částečný ,,odpuzovač" cejnů, vám nestačí pouze koupené krmení, doplněné o nějaké ty komponenty typu strouhanka, kukuřičný šrot,... I kdyby se jednalo o kaprové krmení, tak cejni by s ním neměli problém. Toto je asi největší překážka. Pokud chcete lovit pouze větší ryby (teď nemyslím velké cejny, ale třeba kapry), tak tento způsob vnadění asi vynechejte. To je bezesporu nejúčinnější metoda. Ale chápu, že čas, který rybám zabere třeba jen hledání obyčejné kukuřice či pelet, je mnohem delší, než doba na ,,vyčmuchání" (musíme klást důraz na to, že většina kaprovitých se při sběru potravy orientuje především čichem...) voňavoučké/smradlavé vnadicí směsi nebo method mixu. Takže když máte jen třeba pár hodin a chcete si chytit pokud možno solidního kapříka, tak sypké směsi potřebujete. Proto je i já používám pouze v tomto případě. Nicméně dodržuji následující zásady: sladká vůně NE, masová SPÍŠE NE, kořeněná SPÍŠE ANO. Jak sami vidíte, čisté ano není nikde. Vypozoroval jsem, že kořeněnou chuť mají cejni nejméně rádi. Nicméně nesmí to být jen tak ledajaké koření. Klaďte důraz na červené a pikantní koření: pepř, paprika sladká i pálivá, různé chilli, nové koření a pro vás možná překvapení - sušený česnek, s tím vším můžete slavit úspěch. Osobně si tyto směsi míchám sám. Recept není podle mého názoru až tak důležitý, protože určitě každý rybář si dokáže něco sestrojit. Jen klaďte důraz na hrubé komponenty: chlebová strouhanka, hrubý kukuřičný šrot, ovesné a kukuřičné vločky, řepka, konopí a výše zmíněné koření. To samozřejmě také používám.

2) CHCETE LOVIT POUZE PLOTICE? CEJNŮM SE NEVYHNETE...

Bohužel, takový způsob vnadění, který by chutnal jen ploticím, ne cejnům, neexistuje. Jediné možné řešení je navštívení revíru s malým množstvím cejnů. Nicméně většinou se na plotice specializují hlavně závodní plavačkáři a feederaři, pro které je cejn svým způsobem ta ,,lepší" ryba.

3) KAPR? => PARTIKL, BOILIES A PELETY

Ano, pokud chcete i na vodě s velkým množstvím cejnů lovit především, zdůrazňuji PŘEDEVŠÍM, protože jinak to prostě nejde... kapry, tak výše zmíněné 3 složky vnadění budou vaši největší pomocníci. Ne, že by to cejni neatakovali, ale přece jen: sypká směs, nasypaná kousek opodál jiným rybářem je pro ně větším lákadlem. S tím souvisí i následující bod.

4) VELKÉ RYBY = DVOJÍ VNADĚNÍ

Jistě si říkate, co tím myslím. Bystřejší z vás asi chápou. Tak si to pojďme rozebrat... Pokud budete chtít lovit velké ryby (nejčastěji kapry a amury), použijte tento způsob dvojího vnadění. Ten spočívá v tom, že na lovném místě (tedy místo, kam nastražíte udice na cílové ryby) navnadíte kukuřicí, peletami, partiklem, prostě vším, co by cílová ryba mohla přijímat. Tedy ne vším, omezte sypké směsi. Pár desítek metrů odtud naperte pár kuliček jemné, sladké vnadicí směs. A jaký to má (alespoň částečně dokázaný) účinek? Velké ryby ne, že by sypké směsi nechtěli, ale malé ryby jsou u nich dříve. A velké taky mají v oblibě klid na místě stravování. Takže aby se drobotina nasytila a tím pádem i dopřála klid těm větším, tak je pro ni určené vedlejší místo s vnadicí směsí. Většinou, i když ne vždycky, mi to funguje.

5) NÁSTRAHA

Nyní již jsme u těch bodů, které sice nesouvisí s vnaděním, ale pomoci zbavit vás cejnů dokáží také. A začneme tím, co na háček. Hned ze začátku Vám dodám pravdu na Vaší myšlence, že něco jako masný červ, zrnko kukuřice, kousek těsta a nebo rousnice nebude to pravé. Pokud se cejnům chcete vyhnout, musíte zvolit tzv. selektivní (od tohoto slova, které v překladu znamená ,,výběrové", je odvozeno, pro které ryby je primárně určeno) nástrahu. Jedná se především o boilies a pelety. Musíte však počítat s tím, že i tyto nástrahy vám cejni můžou (a asi i budou) atakovat. Zde tak začíná otázka, na kterou nelze odpovědět. A to sice: ,,Najdou to dříve kapři/amuři/jelci/... nebo cejni?" Odpověď získáte jen vyzkoušením a pokaždé se bude lišit. Co se však týká boilies a pelet, tak jejich sebrání cejnem je asi tak procentové, co třeba zrníčka plechovkové kukuřice. Mimochodem, když už jsme u kukuřice. Tak především malí cejni také nemají tolik rádi tvrdou potravu. Možná i proto je peleta úspěšnější než těsto. A co z toho vyplývá? Že pokud budete používat partikl, tak jen 1) domácí a 2) minimálně vařený. To vám může dost pomoci. A pokud se podíváme na poslední fígl, který mně vychází, tak je to, dalo by se říci, plovoucí rousnice. Asi si říkáte, co je to za nesmysl. Nicméně, při pohledu na ústa cejnů můžeme vidět, že sbírají ze dna. A v tom je celá ta podstata. Cejn je ryba, která snad nejméně mění příjem potravy. Ne, že byste ho ze sloupce neulovili, ale rozhodně častěji ulovíte ryby dna (kapr, candát, plotice) ze sloupce a hladiny či ryby hladiny (perlín, ouklej) z blízkosti dna. Pokud tedy do rousnice opatrně vpravíte injekční stříkačkou s jehlou trochu vzduchu, bude vám plavat a máte částečně vyhráno. Jen to chce vzduch vpravovat pomalu a s citem, jinak vám žížala prostě praskne.

6) REVÍR

Ano, jsme u jediné tutovky, jak cejna nechytit. No, i když... Pokud se podíváme na možnosti, tak to až taková tutovka není. Protože vyrazit na revír, kde cejni nejsou, by bylo sice pro některé krásné, nicméně nejde to tak úplně zrealizovat. Důvod? Nesložitý! Alespoň minimum cejnů žije snad v každé kaluži, potůčku, jezírku, řece i přehradě bez ohledu na velikost. Snad jen při lovu lososovitých ryb na patřičných revírech máte vyhráno, ale to je tak asi všechno.

7) MONTÁŽ

I to může být cesta k úspěchu. Ale jediné, co se mi osvědčilo, je nastražování bezuzlovou metodou (tedy klasicky na vlas, asi všichni znáte - pokud ne, tak na internetu jsou miliony ^ miliontou článků o navázání tohoto ,,uzlu". Což je při lovu větších ryb celkem běžný jev. Nicméně víc zde o tom říci nedokážu, takže tu nebudu zacházet do nesmyslů, které nemám ověřené...

8) ČTĚTE DÁL...


... Po přečtení tohoto článku si už možná plánujete, jak hned v květnu, červnu vyrazíte na ryby tam, kde jsou mraky cejnů, ale vy jim ukážete kdo je tady pánem a budete lovit jen pořádné kapry. Pokud takto řekněme nerealisticky sníte, tak vás budu muset probudit. A pokud ne, tak je to jen dobře. Prostě se musíte smířit s tím, že zbavit se cejnů nejde. Protože jak jsem psal snad v každém odstavci tohoto článku, moje fígle, i když jsou osvědčené, nemusí prostě platit vždy a hlavně všude. Rybařina má jednu krásnou vlastnost. A to sice, že nic není stoprocentní. Pokud někomu šlape to a to, tak někomu jinému zase může fungovat něco úplně jiného. Takže, pokud se vám zbavit se cejnů nepodaří, tak nezoufejte. Možná, že tento článek v některých z vás vyvolal pocit, že tyto vodní nicnenechavce nesnáším, nicméně pletete se. Vždyť cejn je koneckonců také ryba a každý pravý rybář si dovede vážit jakékoliv ryby!

Jakub Kantor

Pokud se Vám článek líbil, podpořte ho prosím svým laikem, případně ohodnoťte hvězdičkou. Uvítáme především komentáře k rozvinutí diskuzí s vašimi názory a zkušenostmi k danému tématu. Registrace k psaní komentářů není nutná.



Sdílet članek

Hodnocení článku

Počet hlasů: 9

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze