Tunu pstruhů vypustil do Dřevnice sportovní rybář Jakub Vágner
Zlínská Dřevnice se stala nově domovem pro přibližně tunu ryb. Sportovní rybář a dokumentarista Jakub Vágner do ní s primátorem Miroslavem Adámkem vypustil až pětikilové pstruhy duhové a více než dvoukilové pstruhy obecné potoční.
Zlínská Dřevnice se stala nově domovem pro přibližně tunu ryb. Sportovní rybář a dokumentarista Jakub Vágner do ní s primátorem Miroslavem Adámkem vypustil až pětikilové pstruhy duhové a více než dvoukilové pstruhy obecné potoční.
„Dřevnice je pro ně vhodná řeka. Čistá a dostatečně hluboká, pstruzi si v ní najdou svůj prostor," nepochybuje Jakub Vágner.
.jpg)
Během vypouštění ryb prozradil přítomným i řadu zajímavostí ze života pstruhů. Pro žáky a učitele ZŠ Štípa, kteří si nenechali akci ujít, udělal také přednášku. České řeky jsou na tom podle něj v porovnání s evropskými z hlediska čistoty velmi dobře.
Vypouštění se zúčastnil i primátor Zlína Miroslav Adámek, generální ředitel Veolia pro střední a východní Evropu Philippe Guitard, Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu, a Martin Bernard, ředitel Veolia pro Českou republiku a Moravská vodárenská, a.s.
„Pstruh je synonymem pro čistou vodu. Kde není čistá, tam nemůže žít. Jsem moc rád za to, že se už Dřevnice řadí mezi toky, kde tato krásná ryba žít může,“ konstatoval Miroslav Adámek.
„Pro Veolii je podpora rozmanitosti přírodních druhů velkým tématem na místní i celosvětové úrovni. Naše projekty v tomto směru jsou dlouhodobé, protože jedině tak lze dosáhnout viditelné změny, uvedl na místě k projektu Guitard.
Ryby jsou ve Zlíně vysazené jako součást projektu s názvem Cesta pstruha, který právě ve spolupráci s Jakubem Vágnerem realizuje Nadační fond Veolia.
„Od roku 2011 už bylo do českých a moravských řek vysazeno přes dvanáct tun ryb, vedle pstruhů obecných potočních i lipani podhorní a hlavatky podunajské,“ ujasnil mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.
Hlídací akvária
„Řeka pstruhům pomáhá. Kdyby řeky nebyly ve stavu, v jakém teď jsou, tak by v nich pstruzi nemohli žít. Je to vlastně vzájemná symbióza. Když tu možnost pstruzi mají, tak to řece v mnohém vrátí. Je stará pravda, že pstruzi jsou nejdokonalejším bioindikátorem kvality vody,“ sdělil Jakub Vágner.
„Hodně měst má pitnou vodu, která prochází přes velká akvária, ve kterých hlídají kvalitu vody právě pstruzi. Takže můžeme v mnohém poděkovat pstruhům stejně jako našim krásným řekám – ono by jedno bez druhého nikdy nemohlo fungovat, jako v celé přírodě,“ pokračoval Vágner.
Součástí akce byla i přednáška pro děti v základní škole ve Štípě. „Pořady Jakuba Vágnera mnoho školáků i učitelů sleduje a tak byl o setkání obrovský zájem. Zúčastnili jsme se i vypouštění pstruhů do Dřevnice. Naše škola k ní vypravila autobus, ve kterém byli zástupci všech našich tříd,“ prozradil Lubomír Klátil, ředitel Základní školy Štípa.