Potápěči narazili u Malty na mořského obra

Za zážitek, který se přihodí jednou za život, označil potápěč Erik van der Goot setkání s měsíčníkem svítivým, k němuž došlo v průběhu srpna. Společnost této velké ryby si užíval v hloubce asi 15 metrů nedaleko pobřeží Malty.
Za zážitek, který se přihodí jednou za život, označil potápěč Erik van der Goot setkání s měsíčníkem svítivým, k němuž došlo v průběhu srpna. nachytano.czSpolečnost této velké ryby si užíval v hloubce asi 15 metrů nedaleko pobřeží Malty.

Při pohledu na tuto rybu, která se vyznačuje zploštělým kruhovitým tělem a váží v průměru kolem jedné tuny, se může zdát, že nejlepší by bylo dostat se okamžitě pryč z vody.

Strach ale není na místě, měsíčníci nejsou přes svou velikost agresivní. Proto Zoot a ostatní potápěči kolem ryby bez obav pluli a natáčeli si ji.

Původně hojná populace měsíčníků byla z větší části zdecimována lovem, a to jak kvůli zvláštnímu vzhledu této ryby, tak kvůli jejímu dobrému masu. Vzhledem k náročnosti jejich chovu jsou v akváriích drženi pouze zřídka.

Měsíčník se živí především planktonem, menšími druhy korýšů a také rybami. Rozmnožovací proces této vzácné ryby není příliš zmapován, ale ví se, že samička může uvolnit najednou až 300 miliónů vajíček. To je nejvíc mezi obratlovci.

zdroj:https://www.novinky.cz/koktejl/346726-potapeci-narazili-u-malty-na-morskeho-obra.html





Popis:

Měsíčník svítivý (Mola mola) je zvláštní a dnes už téměř vyhubená mořská ryba z čeledi měsíčníkovitých.

Tato zvláštní ryba žije jen na volném moři mírného a tropického Atlantského, Tichého a Indického oceánu. Její stavy se však stále snižují, nejenom kvůli dobrému masu, ale také kvůli své podobě. Proto je divné, proč se ještě nestala chráněnou. Je však pravda, že tam, kde je hojná, je zakázaný přístup a tato oblast je hlídána. Dokonce v roce 1988 se rozběhly stovky filmů o této rybě a příspěvky šly na ochranu této ryby.

Původně byla tato ryba velice uctívaná a zdejší domorodci si mysleli že jde o božího posla. Z toho také plyne, že v této době se měla tato ryba celkem dobře. Dokonce se za její nedovolené ulovení dávaly velice vysoké tresty. Ale ze začátkem 17. století se začali do této oblasti „plést“ evropané a tato ryba už nebyla v bezpečí.

Průměrná váha dospělého jedince je 1000kg. Měsíčníci se od ostatních ryb odlišují zploštělým kruhovitým tělem, které je dozadu vyklenuté a zakončené řadou přívěsků, které představují jakýsi druh ocasní ploutve. Hřbetní ploutev a řitní ploutev jsou úzké a velice vysoké. Prsní ploutve jsou okrouhlé, břišní ploutve chybějí. V malých ústech je v každé čelisti po páru zubů srostlých v destičku, které vytvářejí typický zobákovitý útvar.

Měsíčník svítivý se živí hlavně živočišným planktonem a menšími druhy korýšů a rybami. Ačkoliv dorůstá velkých rozměrů o jejich životě mnoho nevíme. Často plavou těsně u hladiny s hřbetní ploutví vystrčenou ven nebo leží na boku. Traduje se, že se tímto způsobem sluní a vyhřívají, ale podle některých odborníků to bývají jen poranění nebo nemocní jedinci.


Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze