Matěj vzal bambusový prut a chytal ryby jako Ota Pavel

Příběhy od Berounky z pera Oty Pavla učarovaly mladému rybáři z Konstantinových Lázní natolik, že se stylově postaru oblékl, sehnal si stařičký rybářský prut a vyrazil na ryby.

Kam jinam než do kraje, kde vznikaly příběhy Zlatých úhořů, Smrti krásných srnců nebo Jak jsem potkal ryby, do míst, kde převážel převozník Prošek a do hospody se chodilo k Rozvědčíkovi. Dvanáctiletý rybář Matěj Houška i pravidelně pořizuje ze svého rybaření také nachytano.czvidea, a to na námět „S Matějem u vody“. Vydatnou pomocí mu jsou samozřejmě rodiče: maminka Věra a otec František. „Udělali jsme si radost a natočili video jako vzpomínku na krásný film Zlatí úhoři. Nechybí dobové oblečení i staré rybářské náčiní,“ uvádí pan František.

„Určitě si vybavíte film Zlatí úhoři a krásnou scénu s dědou Proškem, kterého hrál pan Hrušínský, jak stojí nad splavem, a chytá jednu ryby za druhou. Navíc herec, pan Menšík, kterého mám nejraději, vše krásně komentuje,“ přibližuje scény filmu Matěj a dodává, že když byl nemocný, ležel s horečkami, četl knihu a koukal se na film Zlatí úhoři. „Vždy jsem si přál stát tam s dědou Proškem a zažívat to, co on. Tak mne napadlo, proč to nezkusit.“

Matěj se tedy oblékl do pruhovaného trička, na hlavu si nasadil dobovou čepici a podařilo se sehnat i staré „nádobíčko“. „Je to pecka, tento bambusový prut i s navijákem. Zapůjčil mi ho pan Čapek z Plzně,“ říká Matěj s tím, že si vyrobil splávek z husího brku a dodává zajímavost o navijáku. Je z padesátých let minulého století, pořád funguje a ve své době byl velice dobrým nástrojem.

Jako nástrahu používá Matěj i larvy chrostíků žijících v čisté vodě. A ryby opravdu braly. „Starý bambusový prut funguje skvěle, krásně cítím záběr i kontakt s rybou,“ dodává mladý rybář.

Autor: Antonín Hříbal
Zdroj:https://tachovsky.denik.cz/zpravy_region/matej-vzal-bambusovy-prut-a-chytal-ryby-jako-ota-pavel-20200906.html

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze