Další poplach na Bečvě. Šílené! píše Brabec a tentokrát míří na místo

Policie a úřady ve Valašském Meziříčí řeší další incident u výpusti ve Valašském Meziříčí. Město na webu varuje občany před odběrem vody z řeky.


Jako ve špatném vtipu si připadají lidé z Valašského Meziříčí. Kriminálka a úředníci u řeky Bečvy řeší další incident. Na hladině nedaleko Juřinského mostu je opět pěna. Rybáři zaznamenali také úhyn několika ryb poblíž potrubí, které přivádí odpadní vody z Rožnova pod Radhoštěm.

nachytano.czMěsto na facebookových stránkách varuje místní. „Důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky.“

Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka (ANO) jsou na místě kriminalisté, hasiči, zaměstnanci vodoprávního úřadu, Povodí Moravy a České inspekce životního prostředí.

Na místo míří také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Informaci potvrdila mluvčí resortu Petra Roubíčková. V září, kdy na řece došlo k ekologické katastrofě, čelil kritice, že situaci sledoval pouze z Prahy.

Změna procesu čištění, tvrdí lidé z čistírny

„Na vyústění kanálu se našlo pár malých rybek. Jsou tu také lidé od provozovatele čistírny odpadních vod z areálu v Rožnově a tvrdí, že změnili technologický proces čistění a zapojili laguny. Jsou si prý vědomi toho, že pár rybek bez kyslíku uhynulo. Neříkám, že je to planý poplach, ale nemělo by se jednat o otravu,“ řekl starosta.

Hasiči na místě odebírají vzorky vody. „Pod Juřinským mostem došlo k úniku neznámé hustější bezbarvé látky. Zasahuje jednotka ze stanice Valašské Meziříčí. Jel tam i chemik ze stanice Zlín, se zástupci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm odebírají na místě vzorky. Měříme i Ramanovým spektrometrem,“ popsala mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Událost mají od půl desáté ráno nahlášenou také zaměstnanci České inspekce životního prostředí. „Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů z Brna a Olomouce,“ sdělila mluvčí Radka Nastoupilová.

Starosta ujistil, že se podrobně vyšetří i tento incident. „Byli tu rybáři, kteří řekli, že ryby jsou mrtvé víc jak 24 hodin a připlavaly z kanálu. Hasiči odebírají vzorky, zasahují další úřady. Očekáváme všechny procesy jako při třech předchozích událostech,“ doplnil Stržínek.

Bečvu postihla ekologická katastrofa desetiletí 20. září. Tehdy do ní mezi Valašským Meziříčím a Přerovem vyteklo neznámé množství kyanidů nebo jiných nebezpečných látek, které otrávily desítky tun ryb.

Úřady od té doby zaznamenaly další dvě méně závažné kontaminace. Po říjnovém úniku rozbory odhalily nadlimitní výskyt karcinogenního niklu, minulý týden to byly dusitany. Podle starosty to také souvisí s tím, že řeka po zářijové havárii čelí zvýšené pozornosti. „Řeka je teď pod neskutečným drobnohledem,“ dodal starosta.

Zdroj:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-poplach-v-becve-nemela-by-to-byt-otrava-tvrdi-starosta-132076#dop_ab_variant=0&dop_req_id=Ilmmwm3QXXR-202012021302&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Sdílet

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze