Chataři si stěžují na rybáře Vágnera. Nelíbí se jim úpravy rybníka
KATLOV - Části chatařů se nelíbí úpravy rybníku Katlov na Kutnohorsku, které provádí známý rybář a cestovatel Jakub Vágner. Druhá skupina chatařů jeho záměr vybudovat na Katlově areál pro sportovní rybolov a rekreaci naopak podporuje a vítá, že vodní plocha dostane upravenější tvář.
O dalším osudu Katlova, který si pronajal, rybář ve středu diskutoval s chataři i místními politiky. Jednání provázela napjatá atmosféra. Vágner si během něj postěžoval, že je terčem anonymních udání.

Nechci na rybníce vydělávat, dělám to pro radost
Vágner si Katlov pronajal od Kutné Hory, které rybník patří, na 25 let s opcí na další čtvrtstoletí a zároveň má předkupní právo na rybník zapsané v katastru. Koupil si také přilehlé pozemky a za stejných podmínek si chce pronajmout i sousední rybník Pohan, do nějž voda z Katlova odtéká. Podle zástupce osadního výboru Martina Marka ale rybář s místními nekomunikuje, údajně se ho nepodařilo 1,5 roku sehnat. Vágner namítl, že byl loni osm měsíců v zahraničí.
Kromě omezených možností pro koupání mají chataři obavy i z dopravní zátěže a nelíbí se jim ani počet stanovišť pro rybáře. "Nemám pocit, že bych cokoliv udělal špatně nebo zanedbal. Na celé ploše, která je obrovská, je jen 17 lovných míst. Jakákoliv jiná vodní plocha je obsypaná rybáři. Já tu bydlím, nemám to tu, abych vydělával peníze, mám to pro radost," hájil se Vágner.
Starosta Kutné Hory Ivo Šanc podotkl, že na vše pamatuje nájemní smlouva, v níž jsou podle něj zájmy chatařů zahrnuty. "Já se vás nechci dotknout, ale ten rybník není váš," namítl. Podobně se vyjádřil i Vágner, podle nějž si rybník chataři mohli pronajmout místo něj. "Doba se změnila - všechno nepatří všem, a pokud tito pánové chtěli být lakomí a mít to jen pro sebe, tak si to mohli pronajmout," prohlásil.
Od letošního ledna na Katlově vznikly dva ostrovy z bahna obloženého geotextilií a kameny, které jsou zatravněny a zalesněny desítkami keřů a stromů vysokých až osm metrů. Zalesněna byla i hráz a přilehlý pozemek. Podle Vágnera bylo při úpravách použito už 1500 tun kamenů. "Každý bereme do ruky," řekl. Dosud rybář na Katlově proinvestoval čtyři miliony korun. "Smutné je, že ty čtyři miliony korun zaplavím a nebudou vidět," podotkl. Celkový rozpočet projektu je podle něj ale mnohem vyšší a jenom pod vodou bude kolem pěti milionů. Hotovo by vše mělo být příští rok na jaře.
Dvaatřicetiletý syn hudebníka Karla Vágnera je držitelem mnoha rybářských rekordů, za rybami a dobrodružstvím cestuje téměř do všech koutů světa. Propaguje rybářský přístup zvaný "chyť a pusť", kdy se ulovené ryby vracejí do vody.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/casti-chataru-se-nelibi-vagnerovy-upravy-rybniku-katlov-pec-/zpravy-domov.aspx?c=A140611_190047_ln_domov_oka
Jakub Vágner chce v rybníku Katlov chovat velké ryby
Známý rybář a cestovatel Jakub Vágner chce na rybníku Katlov na Kutnohorsku zřídit centrum záchrany genofondu velkých evropských ryb. Více než dvacetihektarový rybník, který je v majetku Kutné Hory, si pronajme na 25 let a na jeho břehu postaví dětský rybářský tábor.
Pronájem už schválili městští radní, řekl starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu).

"Chce tam chovat velké ryby, provozovat rybolov ve stylu chyť a pusť, bude tam dělat odborné akce, dětské rybářské tábory a tak dále. Nám ten projekt přišel velmi zajímavý," uvedl Šanc. Specialista na lov velkých sladkovodních ryb podle něj nyní jedná o odkupu pozemků, na nichž by vybudoval sruby.
Rybník dostane Vágner do péče po letošním podzimním výlovu. Výnos z nájemného má podle Šance odpovídat minimálně tomu, co vynáší současné rybniční hospodářství. "Nikterak se ten jeho způsob využívání rybníka nedotkne chatařů, naopak by se jim měly podmínky zlepšit, protože se rybník nebude vypouštět," dodal starosta.
Na základě uzavřené podnájemní smlouvy chceme vybudovat na Katlově rybářská mola a dále další rybářské zázemí. V této souvislosti budeme budovat i mola sportovní, pro koupání, a to na straně severní části Katlova u chatové osady pro rekreační a sportovní vyžití místních obyvatel. V této části rybníka bude osazeno i větší přistávací molo. Po dohodě s odborem životního prostředí – a samozřejmě na základě platného rozhodnutí – budeme budovat i dva ostrovy za účelem zahnízdění vodního ptactva, jelikož okolí rybníka není pro takový účel dostatečně klidné a kvalitní. Výše uvedeným projektem ostrovů dojde k navýšení ekologické stability území,“ přibližuje nejvýraznější očekávané změny Jakub Vágner.
Z těchto důvodů není možné zajistit okamžité napouštění rybníku, nejdříve musí dojít k založení sypaných ostrovů ze zeminy a lomového kamene, tuto činnost lze provádět pouze po zamrznutí podloží z důvodu příjezdu těžké techniky. Odhadované množství zeminy a kamene je cca 900m3. Rybník je nyní odbahněn a předpokládá se, že jej nebude nutné dalších několik desítek let vypouštět. Osazení zmíněných mol není nijak časově limitované napouštěním rybníku, mola jsou pouze u břehu, čili v hloubce cca 70 centimetrů.