• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz

Hrouzek běloploutvý

  • Hobby G 3
13. 12. 2009
Gobio albipinnatus Lukasch, 1933

Popis: tělo je vřetenovité, štíhlé, v bocích mírně zúžené,rypec krátký,hrdlo holé, nepokryté šupinami, vousky dosahují k zadnímu okraji oka, někdy mohou být i kratší (obr. 42). Výška a šířka ocasního násadce jsou shodné. Ve hřbetní ploutvi jsou 2—3 tvrdé a 7 měkkých (zřídka 6) paprsků, v řitní ploutvi 2—3 tvrdé a 6 (vzácně 5) měkkých paprsků, v postranní Čáře je 40—45 šupin,nad ní 5—7, pod ní 4—5 šupin. V našich vodách žije zřejmě poddruh Gobio albipinnafus vladykovi Fang, 1943.

Zbarvení: hřbet je šedavě hnědý, břicho stříbřitě nažloutlé, na bocích je rozmístěno 8—10 tmavých skvrn, přední jsou okrouhlé, zadní podélně protáhlé. Na hřbetní ploutvi jsou skvrny velmi nezřetelné, na ocasní ploutvi mohou tvořit tmavé skvrny pouze jediný příčný pruh rovnoběžný s okrajem ploutve.Postranní čára je vroubena temnými skvrnkami obdobně jako u ouklejky pruhované, ovšem ne tak výrazně. Párové ploutve jsou bělavé.

Pohlavní rozdíly: v době tření mají samci velmi drobnou třecí vyrážku.

Výskyt: vyhledává hlubší a méně proudivou vodu. V SR je velmi hojný v Dunaji a jeho inundačních územních, včetně ústí jeho přítoků, v řekách Moravě a Dyji je hojný v dolním toku. V dunajských ramenech pod Bratislavou byla jeho početnost 402 ks,ha-1 při biomase 0,48 kg,ha-1, jinde až 2022 ks,ha-1 a 15,9 kg.ha-1 (HOLČÍK a BASTL. 1973). V inundačních tůních Dunaje byly zjištěny hodnoty až 12 333 ks.ha-1 a 3,8 kg.ha-1

Růst a věk: obyčejně se dožívá věku 2—3 roky, vzácně kolem pěti let.Dorůstá délky asi 17 cm. V Dunaji dosahoval v druhém roce života délky kolem 7 cm.

Potrava: živí se především červy, korýši a larvami hmyzu.

Rozmnožováni: tře se koncem května a v červnu při teplotě vody 14—16 °C. Na samici připadá až přes 10000 jiker, které jsou vytírány na písčité dno. Kříží se s hrouzkem obecným.

Význam: uplatňuje se jako potrava dravých druhů ryb. V místech svého početnějšího výskytu je využíván sportovními rybáři jako nástražní rybka.  


Hodnocení článku:

       Počet hlasů: 0

Mohlo by vás také zajímat:

Diskuze ke článku


   

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.


 
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se