• KING of the LAKE
Youtube kanál nachytano.cz Nachytano.cz na Facebooku TSS kanál nachytano.cz

Odpad se množí i u rybníků. Největší kusy ukáže až výlov

Odpad se množí i u rybníků. Největší kusy ukáže až výlov

Sdílet na Facebooku
11. 01. 2018

Ještě v tomto týdnu loví vodohospodáři z brněnské přehrady staré pneumatiky. Někdo jich tam vysypal stovky. Na nepořádek u vody mohou narazit také lidé při procházce kolem Písečenského rybníka na Hodonínsku. Základem černé skládky je lednička.

„Zahlédl jsem ji tam. Asi si někdo koupil novou a nevěděl, co se starou, tak ji vyhodil k rybníku,“ potvrdil v pondělí Tomáš Tichý z Rybářství Hodonín.

Právě tato firma pečuje o život v soustavě rybníků na hranicích katastrů několika obcí nedaleko Hodonína pečuje. „Nejčastěji tady lidé odhazují plasty a pytle s odpadky. Nepořádek pak uklízíme my. Nevím, kdo jiný by to za nás udělal,“ řekl Tichý. Při výlovu podle něj rybáři někdy vytáhnou ze dna i starou pneumatiku.

Zakladatelům černých skládek přitom hrozí až padesátitisícová pokuta. Jenže už ne přímo od strážníků. „Podle nového zákona nemůžeme dávat blokovou pokutu, ale o skládce informujeme příslušný odbor městského úřadu,“ přiblížil šéf městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Jakmile se město o skládce dozví, nejprve hledá viníka. Podle mluvčího hodonínské radnice Josefa Horníčka se to v naprosté většině případů nepodaří. „Černou skládku pak musíme nechat zlikvidovat nějatou firmou na vlastní náklady,“ vysvětlil Horníček.

Do očisty přírody se zapojují i dobrovolníci. „Když jsem se naposled účastnil úklidové akce, nejvíce plastového odpadu jsme odklízeli od železniční trati. Hlavně misky a lahve,“ řekl například Petr Baláž z Hodonína.

Před několika lety pokrývaly břehy novomlýnských nádrží na Břeclavsku odpadky a suť. Spoušť za sebou nechávali zřejmě rybáři. Na úklidu se podílel správce povodí a přilehlé obce Strachotín a Šakvice. To ovšem změnila vyhláška z roku 2014 a 2015. „Dříve jsme museli po rybářích průběžně uklízet, nyní už nemusíme. Vyhláškou upozorňujeme, že na veřejném prostranství se zakazuje táboření, rozdělávání ohňů i vjezd aut. Také zde není možné umísťovat bivaky, maringotky, karavany, stany ani jiné dočasné přístřešky,“ přiblížila starostka Šakvic Drahomíra Dirgasová.

Připomněla, že rybáři pořádají jednou ročně brigádu, kdy okolí nádrží uklízejí. „My jim pouze přistavíme kontejner,“ podotkla.

Na Znojemsku podobné případy v poslední době úřady nezaznamenaly. „Vzpomínám si jen, že asi před třemi lety policejní potápěči při cvičení našli u hráze znojemské přehrady nějaké sudy. Později se zjistilo, že byly prázdné a velmi staré. Je možné, že je do řeky spláchla nějaká povodeň,“ nastínila vedoucí odboru životního prostředí znojemské radnice Jana Stará.

Autor: Petr Turek, Redakce
Zdroj: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/odpad-se-mnozi-i-u-rybniku-nejvetsi-kusy-ukaze-az-vylov-20180109.html


Do brněnské vodní nádrže někdo vysypal téměř tři stovky pneumatik

Čtyři tuny pneumatik vysypal zatím neznámý pachatel na dno brněnské vodní nádrže. Ve středu o tom informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. „Z nádrže nyní odstraňujeme přibližně 250 kusů pneumatik. Odklízení bude pokračovat i příští týden,“ uvedl.

Pneumatiky do nádrže nejspíš někdo úmyslně nasypal z nákladního vozu, pravděpodobně z mostu ve Veverské Bítýšce. Proudící voda je pak zanesla dál do nádrže. Objevit je pomohlo až prosincové snížení hladiny. „Nyní se uklízí na čtyři sta metrů dlouhém úseku. Pneumatiky ze dna odstraňují zaměstnanci s pomocí bagru, který je uzpůsobený k práci pod vodní hladinou. Jen ve středu vylovili dělníci z nádrže tunu a půl pneumatik,“ vyčíslil Chmelař.

Zaměstnanci Povodí Moravy budou pneumatiky z nádrže odstraňovat ještě v následujícím týdnu. „Úklid komplikuje počasí, nízká teplota vody a nulová viditelnost pod vodní hladinou. Odhadované náklady na úklid černé skládky vyjdou na desetitisíce korun,“ upřesnil mluvčí Povodí Moravy.

Zda jde o přestupek nebo trestný čin je v šetření. Povodí Moravy nyní hledá svědky události.

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/do-brnenske-nadrze-nekdo-z-mostu-vysypal-temer-tri-stovky-pneumatik-20180103.html

Diskuze ke aktualitě

 

Nahrávejte prosím obrázky o maximální velikosti 3 MB (každá)
Vkládejte odkaz z adresové řádky prohlížeče

 
 
Zatím nebyl vložen žádný příspěvek.

Na výpis aktualit

 
 

  • Sumčák malý
 
 
 

Osobní účet

 Zůstat přihlášen(a) Zapomenuté heslo?
Nemáte ještě svůj účet? Zaregistrujte se